O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Bunt marynarzy parowca "Stanisław"

Ostatnia aktualizacja 3 lat temu
M
MisiakNowicjusz Nowicjusz
Dodano 3 lat temu
Witam!
Od wielu miesięcy poszukuję jakiejkolwiek informacji o buncie (strajku) marynarzy parowca „Stanisław” w czerwcu 1948 roku. Lata temu trafiłem na artykuł
w sieci o tym zdarzeniu, jednak nie zapisałem linka i nie jestem w stanie znaleźć żadnej wiadomości na ten temat.
Anegdota jest bardzo smaczna, bo ponoć marynarze „Stanisława” a zdaje się, że i „Traugutta” postanowili nie dopuścić do zmiany miana statku.
Podobno władzy zależało, by statek wypłynął w nadchodzące lipcowe święto już jako „Generał Świerczewski” a nie bardzo było kim obsadzić jednostki
nie podjęto więc drastycznych działań wobec załogi, zresztą marynarze po pewnym czasie opuścili statki i przenieśli się do słynnej na Pradze
restauracji „Portowa”.
Jako pisarz związany z Pragą a więc i Portem Praskim chciałbym przytoczyć tę niesłychaną historię w planowanym tekście, miło byłoby wpleść w
fabułę opowiadania możliwie jak najwięcej faktów.
Oczywiście możliwe jest, że są to tylko „morskie opowieści”, choć źródło wyglądało na solidne, był to marynarz a być może nawet i kapitan żeglugi
śródlądowej.
Za jakąkolwiek podpowiedź byłbym bardzo wdzięczny; wydobycie z zapomnienia ciekawego fragmentu historii Pragi i Portu Praskiego wydaje mi się
godne uwagi szanownej Załogi.
Edytowany przez Apis dnia 09.07.2022, 2 lat temu
kojkojUżytkownik Użytkownik
Dodano 3 lat temu
Świadkiem tych wydarzeń był śp. kmr Adam Reszka. Opowiadał mi jak przemalowano nazwy na tamborach i jak załoga później odnosiła się statku. Nie chcę wprowadzać w błąd, ale wydaje mi się, że Adam mówił o statku gen. Sikorski, który przemianowano na gen. Świerczewski. Proszę poszukać wypowiedzi Pana Adama na tym serwisie, pewnie o tym coś wspominał.
M
MisiakNowicjusz Nowicjusz
Dodano 3 lat temu
Dzięki! Pójdę tym tropem.
M
MisiakNowicjusz Nowicjusz
Dodano 3 lat temu
koj wskazał mi drogę i rzecz się wyjaśniła. Nie o "Stanisława" chodziło, czyli później "Gen. Świerczewskiego" a o "Gen. Sikorskiego", którego przemianowano na "Pstrowskiego". Nie żałuję jednak czasu jaki zajęły mi poszukiwania, byłem nawet na "grobie" "Świerczewskiego" w Jadwisinie. Obecnie nie ma już
czego tam oglądać, bo zasypano go głazami, zabetonowano, stanowi część nabrzeża. No i przeczytałem sporo rzeczy o historii żeglugi wiślanej,
co niewątpliwie mi się przyda.
A tu Komandor opowiada o "Generale Sikorskim" : https://wislawars...wy-statek/ Historia jest też wspomniana tu, na portalu:
https://www.zeglu.../Pstrowski
Edytowany przez Apis dnia 17.06.2021, 3 lat temu
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz odpowiadać na posty w tym wątku dyskusji.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
nie możesz pobierać załączniki na tym forum.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies