O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Odra dalej marginalizowana ...

Ostatnia aktualizacja 8 lat temu
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 12 lat temu
Witam !

Miniony tydzień obfitował w dwa spotkania (Wiedeń i Praga), gdzie nasze ambasady były gospodarzami spotkania z austriackimi i czeskimi firmami z branży logistycznej i spedycyjno-transportowych. Główny temat to zainteresowanie tych firm możliwościami polskich portów : Gdynia, Gdańsk oraz Szczecin-Świnoujście. Jak się okazuje, po raz kolejny - i to chyba nie przypadek - w odniesieniu do tego ostatniego zespołu portowego nikt nie potrafił skojarzyć i powiązać możliwości przewozu planowanych ładunków z Czech via port Koźle i dalej Odrą do Szczecina oraz drogą odwrotną (Szczecin - Czechy).
Takie notoryczne pomijanie ODW i portu w Koźlu prowadzi do dalszej marginalizacji nie tylko samej żeglugi odrzańskiej ale także planów związanych z rewitalizacją tego portu rzecznego, którego infrastruktura techniczna jest jak powszechnie wiadomo zdegradowana zupełnie ...

Prawdopodobnie po raucie na zakończenie tego spotkania (Praga) nasi urzędnicy państwowi zapewne w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku i misji zadowoleni rozjechali się do domów, zapominając o tym, że przez Polskę nadal płynie Odra ...

http://www.portalmorski.pl/morze-inne...u-tygodnia
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam !

W internetowym wydaniu nto.pl z dn. 04.01.2015 ukazał się wywiad z kpt. ż. ś. Czesławem Szarkiem (przewodniczący Rady Kapitanów Żeglugi Śródlądowej) pt. "Z Odry mogłoby dobrze żyć pół Polski".
Konkluzje i uwagi dotyczące nie tylko spraw odrzańskich ale i ogólnie żeglugi śródlądowej w naszym kraju nie nastrajają optymistycznie ...

Szkoda tylko, że z uwagi na społecznie ważny temat (Odra, żegluga śródlądowa) redakcja nto.pl artykuł ten postanowiła zamieścić w formie abonamentu "Piano".
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/artic.../150109883
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam !

Info z portalumorskiego.pl :
http://www.portalmorski.pl/porty-i-lo...a-w-porcie

Niby nic nadzwyczajnego - radni Szczecina nowej kadencji spotkali się z przedstawicielami Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
To dobrze, że takie spotkania się odbywają, bo przecież ich potrzeby nikt chyba nie zaneguje, ale ... czy tak trudno powiązać prosty fakt, że przecież Szczecin położony jest nad Odrą i Regalicą a rozwój portu (głownie morskiego) w tym mieście powinien być także oparty o żeglugę śródlądową i właśnie to miasto powinno dążyć także do tego, by rozwój terenów portowych (i związana z tym infrastruktura) uwzględniał także potrzeby żeglugi śródlądowej - przecież spora część ładunków przechodząca przez ten port powinna być ekspediowana w górę Odry !
Ale tak nigdy nie będzie, dopóki port szczeciński będzie postrzegany tylko lub głównie lub wyłącznie jako port o charakterze morskim (jest to poza tym pewien swoisty paradoks : port zlokalizowany nad brzegami rzeki Odry i Regalicy jest postrzegany właśnie jako morski port handlowy) - każdorazowo temat tego portu powinien być rozpatrywany w powiązaniu z problematyką żeglugi towarowej na Odrze !

To własnie port w Szczecinie (z uwagi na specyfikę swej lokalizacji) powinien być postrzegany jako port o dualistycznym charakterze a tematyka morska i rzeczna w jego kontekście nigdy nie powinna się wykluczać a wręcz przeciwnie - powinna zawsze się przenikać i wzajemnie uzupełniać.
Marginalizowanie problematyki rzecznej (śródlądowej) w odniesieniu do portu w Szczecinie nigdy nie pomoże tak samej Odrze jak i reaktywowaniu na wodach tej rzeki żeglugi handlowej a rozgraniczanie tej problematyki oddzielnie na ściśle morską i ściśle rzeczną powoduje, że mamy to co mamy.
Szkoda, że już na najniższych szczeblach władzy lokalnej (radni) ta problematyka i tematyka, która powinna być postrzegana szeroko i wielowątkowo jest zawsze rozpatrywana nad wyraz wąsko ... a Szczecina na Odrze to właśnie punkt szczególny, który dla żeglugi odrzańskiej powinien być zarazem tak początkiem jak i końcem tego szczególnego szlaku wodnego ...
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam !

A jednak inni potrafią ... potrafią dostrzec to, co u nas jest nie tylko bagatelizowane ale i marginalizowane.
Niemcy planują w tym roku, że ich wycieczkowe statki rzeczne odwiedzą ok. 100 razy Szczecin, Wolin i Świnoujście, a to wszystko w ramach organizowanych przez ich biura podróży tygodniowych rejsów na trasie Berlin (Poczdam) - kanał Hawela-Odra - Odrą do Szczecina i dalej do portów na wyspie Rugia.
Pierwsze jednostki jakie mają przypłynąć do Szczecina mają mieć ok. 83 m długości i pomieścić 80 pasażerów. Za dwa lata na tej trasie mają pływać statki o długości ok. 110 m z setką pasażerów na pokładzie.
Pierwszy z niemieckich rzecznych statków wycieczkowych spodziewany jest w Szczecinie już w czerwcu br.

A co stoi na przeszkodzie, by podobne rejsy na trasie Szczecin - Berlin (lub Poczdam) były organizowane przez krajowe biura podróży ... brak rodzimej floty rzecznych wycieczkowców (od biedy pozostaje dzierżawa od obcych armatorów), marazm organizacyjny, brak pomysłów itp. Prawdopodobnie naszym biurom podróży trudno byłoby przekonać rodaków do takiej właśnie formy wypoczynku - całkowity zanik i wymarcie rzecznej żeglugi pasażerskiej (tej kilkudniowej i zorganizowanej) spowodowało, że w naszych wyobrażeniach taka forma wypoczynku na wodzie nie funkcjonuje ...
Ale uprawiają ją jedynie nieliczni, indywidualnie i to na znacznie mniejszych jednostkach ...
Poszczególne rządy postarały się skutecznie o to, że z naszych rzek zniknęła nie tylko żegluga towarowa ale i ta pasażerska, w szerokim tego słowa znaczeniu, dostępna dla tych wszystkich, którzy nigdy nie mieli i mieć nie będą swojej małej łodzi, gdzie mogliby zaznać i doświadczyć przyjemności z wypoczynku na wodzie i obcowania z wodą ...

http://www.portalmorski.pl/porty-i-lo...i-szczecin
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam !

Niedawno miałem okazję pisać o radnych Szczecina, ale jak się okazuje
szefostwo Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zupełnie inaczej postrzega pewne istotne kwestie związane z tymi portami a Odrą i co najważniejsze - chce cały czas widzieć w perspektywie tej bliższej i dalszej nierozerwalny związek tych portów i rzeki, która ma szanse nie dzielić a łączyć ... i oby się to spełniło, gdyż może to być warunkiem koniecznym do odrodzenia się żeglugi towarowej na Odrze.

Pełny tekst poniżej :
http://www.portalmorski.pl/porty-i-lo...do-katowic
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam !

Przygnębiająca w tonie wypowiedź dyr. M. Przybylskiego o stanie żeglugi towarowej na Odrze i praktycznie barku perspektyw dla niej - być może planowane reaktywowanie portu rzecznego w Koźlu da także nieco do myślenia Elektrowni Opole ...
http://www.portalmorski.pl/zegluga/ze...-kilku-lat
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam !

Wasiak : W Szczecinie spotykają się gałęzie transportu

Cytat

- Istnieje szansa na połączenie transportu kolejowego, drogowego oraz zespołu portów Szczecin-Świnoujście w taką całość, aby wykorzystać ten potencjał nie tylko do celów gospodarki regionu, ale w wymiarze ponadregionalnym – powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Cytat

- Szczecin jest miastem, w którym stykają się wszystkie gałęzie transportu. Sposób ich zorganizowania jest kluczowy nie tylko dla regionu, ale ma znaczenie dla kraju, zwłaszcza w kontekście korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk - mówiła minister Maria Wasiak.

I aż tyle ... pani minister podpowiadamy, że Szczecin leży nad Odrą, ale przedstawiciele tego rządu nie uwzględniają tego faktu, gdyż o żegludze odrzańskiej w kontekście powiązań transportowych i korytarza Bałtyk - Adriatyk nie wspomnieli nawet jednym słowem ... a Odra cierpliwie płynie nadal ...

http://www.rynekinfrastruktury.pl/wia...49252.html
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 11 lat temu
Witam !

Już wiadomo, ile zostanie wyasygnowanych środków pieniężnych na inwestycje na Odrze granicznej - ma to być 670 mln PLN. Szkoda tylko, że tak ogromne środki nie zostaną spożytkowane na podniesienie tego odcinka do IV klasy żeglowności. Kwota ta nie jest oszałamiająca, jeśli zważyć podstawowe wymogi dla klasy IV (głębokość tranzytowa oraz ładowność jednostek pływających), ale od czegoś można byłoby zacząć - tak będzie to jedynie "konserwowanie" istniejącego status quo, które na kolejne lata może odsunąć powrót żeglugi towarowej na wodach Ody.
http://www.rynekinfrastruktury.pl/wia...51683.html
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 10 lat temu
Witam !

W Świnoujściu planowana jest rozbudowa istniejącego portu - ma to być zupełnie nowy terminal kontenerowy, którego roczna docelowa zdolność przeładunkowa ma wynosić ok. jednego miliona kontenerów.
Jak zawsze znamienna już jest podawana w takim przypadku informacja, że :

Cytat

Większość z nich ma trafiać do portu transportem drogowym.

Znowu - i nie wiadomo po raz kolejny już raz nikt nie potrafi (lub nie chce) powiązać tego faktu (planowanej budowy portu) z dogodnym połączeniem z ODW, gdzie barkami mogłyby owe kontenery być transportowane zarówno w górę jak i w dół Odry aż na Śląsk (port w Gliwicach i planowana odbudowa portu w Koźlu), nie wspominając o innych miastach jak Kostrzyn, Krosno Odrzańskie, Brzeg Dolny, Wrocław, Oława, Brzeg, Opole czy Krapkowice. A przecież wzdłuż całej ODW mogły by powstać huby logistyczne, które wydatnie mogłyby przyczynić się do przywrócenia żeglugi na Odrze oraz wydatnego ożywienia gospodarczego tych terenów i zmniejszenia plagi bezrobocia, jaka jest jednym z ubocznych i niepożądanych skutków przemian gospodarczych po roku 1989.
Nie trzeba także testować i udowadniać po raz n-ty takiej kwestii jak możliwość przewozu kontenerów Odrą - wykazał to dobitnie "Rejs Prawdy" z jesieni 2014 roku !!!
Ale postrzeganie pewnych problemów i zagadnień dalej niż czubek nosa, czasem przekracza możliwości - zdawało by się prostych i oczywistych - percepcji intelektualnych, a szkoda - bo tak postrzeganą hierarchią priorytetów można tkwić w marazmie i niemożności wiekami ...
http://www.rynekinfrastruktury.pl/wia...52318.html
Edytowany przez ango dnia 06.01.2016, 10 lat temu
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 10 lat temu
Witam !

Wbrew tytułowi postu - chyba już nie, zatem cieszy fakt, że lokalne samorządy miast i gmin leżących nad Odrą zmieniają swój stosunek do rzeki i staje się ona ważnym składnikiem przestrzennym tych terenów, który może w poważny sposób zaktywizować nie tylko społeczność lokalną, ale także może mieć poważny wpływ na lokalną gospodarkę.
Dobrym prognostykiem jest także to, że już istniejące różne podmioty gospodarcze postrzegają Odrę jako ważny składnik ich własnej polityki gospodarczej - należy mieć nadzieję, że sprzyjająca tym tendencjom polityka MGMiŻŚ będzie generowała jeszcze więcej tak potrzebnych i ważnych inicjatyw ...
http://www.rynekinfrastruktury.pl/wia...53090.html
A
angoDoświadczony użytkownik Doświadczony użytkownik
Dodano 8 lat temu
Witam !

A jednak się coś zmienia, tym razem o Odrze powyżej Koźla aż do Czechów :
http://www.portalmorski.pl/zegluga/39...ozwoj-firm
możesz przeglądać wszystkie wątki dyskusji na tym forum.
możesz rozpocząć nowy wątek dyskusji na tym forum.
nie możesz odpowiadać na posty w tym wątku dyskusji.
nie możesz rozpocząć ankietę na tym forum.
nie możesz dodawać załączniki w tym forum.
nie możesz pobierać załączniki na tym forum.
Moderator: Administrator
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies