O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.


50 lat minęło...

22.08.2011
W miniony piątek 19.08.2011 na pokładzie statku pasażerskiego "Goplana" odbyła wrocławska część obchodów 50-lecia Administracji Żeglugi Śródlądowej w Polsce. Wcześniej taka uroczystość odbyła się m.in. w Szczecinie.

Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu - dr Jan Pyś - zaprosił na te uroczystość wielu znakomitych gości. Reprezentowane było Ministerstwo Infrastruktury, Dolnośląski Urząd Marszałkowski, przybyli także armatorzy i stoczniowcy, przedstawiciele instytucji związanych z Odrą i gospodarką wodną (RZGW), turystyką wodną (PTTK, DOT) oraz rzecz jasna dawni i obecni pracownicy UŻŚ. Wojewoda wrocławski - Aleksander Skorupa - wręczył medale i odznaczenia zasłużonym pracownikom Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

W miniony piątek 19.08.2011 na pokładzie statku pasażerskiego "Goplana" odbyła wrocławska część obchodów 50-lecia Administracji Żeglugi Śródlądowej w Polsce. Wcześniej taka uroczystość odbyła się m.in. w Szczecinie.

Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu - dr Jan Pyś - zaprosił na te uroczystość wielu znakomitych gości. Reprezentowane było Ministerstwo Infrastruktury, Dolnośląski Urząd Marszałkowski, przybyli także armatorzy i stoczniowcy, przedstawiciele instytucji związanych z Odrą i gospodarką wodną (RZGW), turystyką wodną (PTTK, DOT) oraz rzecz jasna dawni i obecni pracownicy UŻŚ.

Na wniosek dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu Prezydent Polski Bronisław Komorowski, a także Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk przyznał osobom szczególnie zasłużonym dla administracji żeglugi śródlądowej we Wrocławiu medale i odznaczenia. Jak podkreślał dyrektor urzędu uhonorowanych, którzy w ostatnim pięćdziesięcioleciu zasłużyło się administracji żeglugi śródlądowej we Wrocławiu powinno być znacznie więcej.

Wojewoda wrocławski - Aleksander Skorupa - wręczył medale i odznaczenia zasłużonym pracownikom Urzędu Żeglugi Śródlądowej. Dwoje z nich - Mirosława Pusz-Kocur i Paweł Borowski otrzymało medale nadane przez Prezydenta RP "Za Długoletnią Służbę"(fot. powyżej)

Odznakami "Zasłużony dla Gospodarki Morskiej" nadaną przez Ministra Infrastruktury uhonorowano poprzedników dr Jana Pysia na stanowisku szefa UŻŚ we Wrocławiu czyli Leszka Stelmaszyka i Waldemara Lisowskiego (fot. powyżej)

Wojewoda dolnośląski wręczył również odznakę nadaną także przez Ministra Infrastruktury "Zasłużony dla Transportu Rzeczpospolitej Polskiej" kilku byłym pracownikom UŻŚ lub ściśle z nim związanych. Odznakę tę otrzymali:

Roman Bąkowski - starszy inspektor nadzoru nad żeglugą. W urzędzie pracował w latach 1962-1972. Przez całe zawodowe życie związany z transportem wodnym najpierw jako kapitan statków, później jako starszy inspektor nadzoru nad żeglugą, a w końcu jako specjalista ds. dróg wodnych w instytucjach administrujących wodami. W związku z pracą na różnych stanowiskach w żegludze śródlądowej zdobył bogate doświadczenie w zakresie zarówno bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej jak i gospodarki wodnej. Od kilkunastu lat pozostaje na emeryturze. Obecnie swoją wiedzą dzieli się z urzędami, instytucjami i stowarzyszeniami związanymi z żeglugą śródlądową. Absolwent TŻŚ.

Andrzej Gawinecki - starszy inspektor nadzoru nad żeglugą W urzędzie pracował w latach 1979-2003. Kapitan statków żeglugi śródlądowej, pracownik działu BHP u największego odrzańskiego armatora. Długoletni inspektor nadzoru nad żeglugi śródlądowej. Jeden z bardziej uwrażliwionych na bezpieczeństwo żeglugi śródlądowej starszych inspektorów. Uczestnik Centralnej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. Absolwent TŻŚ.

Jerzy Onderko - starszy inspektor nadzoru nad żeglugą. W urzędzie pracował w latach 1965-1973. Jeden z najstarszych absolwentów zespołu szkół żeglugi śródlądowej Pracę zaczynał na odrzańskich parowcach w tym na bocznokołowcu S/P Stefan Żeromski. Pracował 8 lat w Inspektoracie Żeglugi Śródlądowej z komandorem M. Wróblewskim jako inspektor nadzoru nad bezpieczeństwem żeglugi. Współautor opracowań szkoleniowych dla marynarzy żeglugi śródlądowej. Od kilkunastu lat pozostaje na emeryturze. Obecnie doradza przy odbudowie statku Nadbór oraz współpracuje z urzędami i instytucjom związanymi z żeglugą śródlądową. Absolwent TŻŚ.

Od lewej: R. Bakowski, A. Gawinecki, J. Onderko, Wojewoda dolnosląski A. Skorupa

Andrzej Podgórski - inspektor nadzoru nad żeglugą w latach 1984-1988. Kapitan statków żeglugi śródlądowej posiadający patenty na krajowe oraz europejskie drogi wodne w tym na rzekę Ren. Nauczyciel zawodu w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Kapitan statku szkolnego "Młoda Gwardia". W inspektoracie żeglugi śródlądowej we Wrocławiu pełnił funkcję inspektora nadzoru nad żeglugą. Pracował na placówce terenowej inspektoratu w Brzegu i tam dbał o bezpieczeństwo żeglugi na Odrze. Absolwent TŻŚ.

Józef Remiszewski - starszy inspektor nadzoru nad żeglugą w latach 1989- 1998 Kapitan statków żeglugi śródlądowej , długoletni pracownik u największego odrzańskiego armatora. W administracji żeglugi śródlądowej prowadził sprawy wypadków, wykroczeń oraz nadzoru nad żeglugą. Absolwent TŻŚ.

Jerzy Bartoszek - nauczyciel nawigacji i przedmiotów zawodowych zlikwidowanych szkół żeglugi we Wrocławiu. Mianowany przez Ministra Infrastruktury Przewodniczącym Terenowej Komisji Egzaminacyjnej przy Dyrektorze Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Od czasu powołania opublikował liczne materiały szkoleniowe w tym: broszury, skrypty, testy egzaminacyjne. Absolwent TŻŚ.

Henryk Pierchała - nauczyciel nawigacji i przedmiotów zawodowych zlikwidowanych szkół żeglugi we Wrocławiu. Członek Terenowej Komisji Egzaminacyjnej przy Dyrektorze Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Od czasu powołania opublikował liczne materiały szkoleniowe w tym: broszury, skrypty, testy egzaminacyjne. Absolwent TŻŚ.

Od lewej: J. Bartoszek, A. Podgórski, J. Remiszewski, H. Pierchała, Wojewoda dolnośląski A. Skorupa

Z kolei Dyrektor UŻŚ we Wrocławiu doceniając owocną współpracę z wieloma firmami, instytucjami i urzędami odznaczył ich przedstawicieli okolicznościowymi medalami i pamiątkową odznaką "50 lat UŻŚ Wrocław". Wszyscy otrzymali ponadto skromne upominki rzeczowe, wśród których strzałem w dziesiątkę były parasole, bo akurat tego dnia trafiła się spora ulewa.

Od lewej: Jan Pyś, Janusz Bialic - Stocznia DAMEN Koźle, Marcin Lubieniecki - Stocznia MALBO Wrocław


Od lewej: Dariusz Karkos (zasłonięty) Rentrans Cargo, Zygmunt Szewczyk - Towarzystwo Entuzjastów Żeglugi Śródlądowej, kierownik PRS Andrzej Merło

W trakcie rejsu po Odrze zaprezentowano referaty dotyczące historii i dokonań UŻŚ, jego kompetencji i działań na przyszłość. Swoje prezentacje przedstawili także przedstawiciele RZGW Wrocław oraz organizacji turystyki wodnej.

Ważnym elementem spotkania było podpisanie porozumienia o współpracy i pomocy dla lepszej realizacji ustawowych zadań między RZGW i UŻŚ. Sygnatariuszami porozumienia byli Pani dr inż. Beata Głuchowska w-ice Dyrektor RZGW Wrocław oraz dyrektor UŻŚ dr Jan Pyś..

Kulminacyjnym punktem rejsu było dokonanie chrztu dwóch nowych jednostek pływających, które weszły w skład floty Urzędu Żeglugi we Wrocławiu: szybkiej łodzi Typu RIB "Inspektor 82", której matką chrzestną została Pani Ewa Szczepańska Dyrektor Departamentu Budżetu w Ministerstwie Infrastruktury,


oraz pływającej bazy inspekcyjnej "Inspektor 84", której matką chrzestną została Pani Janina Mentrak Dyrektor Radca Ministra Infrastruktury Ceremonia odbyła się na wodzie w okolicach Ostrowa Tumskiego.

Bezpośrednio po chrzcie jednostek rozpoczęła się parada statków zarówno tych ochrzczonych jak i innych, stacjonujących we wrocławskich marinach. Zaprezentował się m.in. Turystyczny Tramwaj Wodny z Przystani Gondoli.

Po oficjalnej części rejsu był teraz czas na rozmowy przy kawie. Była okazja na odświeżenie znajomości, poruszenie "gorących" tematów żeglugowych i wymianę doświadczeń. Statek wrócił do Przystani Zwierzynieckiej późnym wieczorem a nocny Wrocław zaserwował wszystkim piękne widoki i niezapomniane wrażenia.
Andrzej Podgórski, Jan Pyś
zdjęcia: Zygmunt Szewczyk

Udostępnij:

Apis 22.08.2011 7,139 5 komentarzy 0 z 0 ocena

5 komentarzy


 • E
  egonzeglarz
  "Ważnym elementem spotkania było podpisanie porozumienia o współpracy i pomocy dla lepszej realizacji ustawowych zadań między RZGW i UŻŚ"........tylko co do realizacji w.w zadań to będzie jak zawsze czyli d.........
  Pozdrawiam "zasłużonych"
  - 23.08.2011 16:20
  • E
   ekolog
   Te odznaczenia i medale to chyba nie za rozwój żeglugi lecz za utrzymanie przy życiu tych inspektoratów z trzema urzędnikami na krzyż. Słyszałem, że niektóre inspektoraty mają swoje biura w pomieszczeniach, które były mieszkaniami. W tym Wrocławiu to sami absolwenci TŻŚ. Wojewoda też ?
   Gratulacje dla Apisa i innych odznaczonych.
   - 23.08.2011 20:38
   • E
    ekolog
    Pomyłka. Wygląda na to, że w takiej administracji pracuje sporo ludzi. To coś w rodzaju policji wodnej, czy drogowych "krokodyli":
    http://www.youtub...td2kwTS9tA
    - 23.08.2011 21:17
    • E
     egonzeglarz
     najważniejsze to ordery,dyplomy i wyróżnienia w dziedzinie ,która nie istnieje.....tak dla lepszego samopoczucia :-))
     - 24.08.2011 05:39
     • E
      ekolog
      Po odznaczonych widać, że to nie ordery za dokonania ostatnich lat. Nie jestem pewny ale te urzędy chyba nigdy nie odpowiadały za nawigację. Czy możemy mieć pretensję do policji, że nie ma autostrad Smile.
      Jednak idzie lepsze:
      http://wroclaw.ga...Wodny.html
      - 24.08.2011 08:48

      Dodaj lub popraw komentarz

      Zaloguj się, aby napisać komentarz.
      Ocena zawartości jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
      Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.
      Niesamowite! (0)0 %
      Bardzo dobre (0)0 %
      Dobre (0)0 %
      Średnie (0)0 %
      Słabe (0)0 %
      Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
      Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies

        Oferty pracy

       
      Brak aktualnych ogłoszeń
      w kategorii »Dam pracę«
      ★ ★ ★
      Zobacz inne kategorie
      lub dodaj ogłoszenie


      Zobacz też: Szukam pracy
      oraz: Kupię/sprzedam/usługi

        Nasz sondaż

      Jaka instytucja powinna dbać o utrzymanie dróg wodnych?