Nasila się krytyka społeczna sposobu gospodarowania wodami powierzchniowymi i odpowiedzialnych za to urzędników państwowych. Otrzymaliśmy jednak wyjaśnienie, iż szeregowi pracownicy instytucji związanych z gospodarką wodną czują się skrzywdzeni utożsamianiem z nimi właśnie wszelkiego zła, gdyż to nie oni "piętrzą problemy" i generują stan zapaści polskich dróg wodnych, a raczej stanowczo się temu sprzeciwiają.
Publikujemy je więc na naszych łamach. Nasila się krytyka społeczna sposobu gospodarowania wodami powierzchniowymi i odpowiedzialnych za to urzędników państwowych. Otrzymaliśmy jednak wyjaśnienie, iż szeregowi pracownicy instytucji związanych z gospodarką wodną czują się skrzywdzeni utożsamianiem z nimi właśnie wszelkiego zła, gdyż to nie oni "piętrzą problemy" i generują stan zapaści polskich dróg wodnych, a raczej stanowczo się temu sprzeciwiają. Publikujemy je więc poniżej.
W nawiązaniu do artykułu ze spotkania 6 lutego 2012 oraz innych informacji krytykujących „administrację wodną” podnoszących że "administracja wodna" jest wszystkiemu winna informuję, że w ustawie prawo wodne to Prezes i Dyrektorzy są osobami prawnymi a do ich obsługi jest KZGW i RZGW. W RZGW pracuje armia ludzi oddana gospodarce wodnej i żegludze i to nie jest wina pracowników.
Związek Zawodowy "Solidarność" od lat walczy i domaga się zmian szczególnie w finansowaniu gospodarki wodnej i powołania ludzi którzy nie tylko chcą ale potrafią i czują co to jest gospodarka wodna oraz że człowiek też jest elementem przyrody, elementem najważniejszym.
Z początkiem roku zwróciliśmy się do ministra środowiska z konkretnymi propozycjami. Ich ogólne założenia przedstawiam w załączniku i proszę o upublicznienie naszych uchwał i pisma do ministra. My też jesteśmy za rozwojem gospodarki wodnej i żeglugi!
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz Kubiaczyk
Przewodniczący
Krajowa Sekcja Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ "Solidarność"
Pan
Marcin Korolec
Minister Środowiska
Szanowny Panie Ministrze
W imieniu Rady naszej Sekcji pragnę wyrazić protest z powodu zachowania Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Pana Leszka Karwowskiego podczas spotkania ze Związkami Zawodowymi w dniu 26 stycznia 2012 roku w siedzibie KZGW. Spotkanie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie Prezesa. Rada Sekcji oczekiwała dialogu i informacji, a otrzymała pokaz buty i lekceważenia Związku Zawodowego. Napastliwość i arogancja, z jaką Prezes zwracał się do uczestników spotkania, a w szczególności do Przewodniczącej naszej delegacji Pani Marii Porady przeczy zasadom dialogu społecznego. Prezes na żadne zadane pytanie nie umiał odpowiedzieć merytorycznie. Czy na tym ma polegać zasada profesjonalizmu i zasada jawności i przejrzystości? Usłyszeliśmy, że nic nie rozumiemy, nic nie wiemy, że Prezes KZGW nic nie może, na dodatek Pan Prezes sugerował, że na jego drodze do ministra jest dodatkowe ogniwo - Biuro Gospodarki Wodnej.
Na dzień dzisiejszy jest brak modelu zarządzania i finansowania gospodarką wodną a w poszczególnych RZGW trwają dziwnego rodzaju przekształcania istniejącego zarządzania pod, które zatrudnia się nowych pracowników. Prezes Leszek Karwowski od czasu objęcia stanowiska nie uczynił nic w celu wyjścia z zapaści gospodarki wodnej, a podejmowane przez niego działania częściej szkodzą niż pomagają. Ostatnim przykładem jest podpisanie listu intencyjnego z Hydro Energa Sp. z 0.0. dotyczący współpracy w zakresie wykorzystania gruntów pokrytych wodami co naszym zdaniem stoi w sprzeczności z zasadą równego dostępu do informacji a w szczególności z art. 20 ustawy Prawo wodne, „Zasadami udostępniania urządzeń wodnych na cele energetyki wodnej” zatwierdzonej przez Prezesa KZGW oraz procedury przetargowej.
Rada Sekcji w pełni popiera uchwałę Kongresu Sekretariatu Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa w sprawie odwołania Prezesa KZGW Pana Leszka Karwowskiego. Składając na ręce Pana Ministra niniejsze zażalenie deklarujemy zamiar współpracy przy naprawie funkcjonowania gospodarki wodnej i stwarzania coraz lepszych warunków pracy tam zatrudnionych osób.
z poważaniem
Arkadiusz Kubiaczyk
Przewodniczący
Krajowa Sekcja Pracowników Gospodarki Wodnej NSZZ "Solidarność"
Do wiadomości
1. Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej
2. Biuro Gospodarki Wodnej
3. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność"
4. Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ "Solidarność"
5. Radą Federacji Zakładowych Organizacji Związkowych Pracowników Ochrony Środowiska i
Gospodarki Wodnej
UCHWAŁA NR 6
Kongres KSZNOŚiL wzywa Ministra Środowiska do podjęcia działań, celem przygotowania kompleksowej koncepcji reformy Gospodarki Wodnej w Polsce zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, uwzględniającej oczekiwania społeczno-gospodarcze oraz zagrożenia abiotyczne.
Brak postępu prac prowadzonych w tym zakresie przez Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej powoduje, że istnieje pilna potrzeba przygotowania i wprowadzenia głębokiej reformy na szczeblu centralnym, przywracającej należną rolę GW w strukturze gospodarczej Polski. Kongres KSZNOŚiL zobowiązuje Radę KS do nadania biegu sprawie.
UZASADNIENIE:
Obecnie działający system zarządzania GW, oparty o Krajowy Zarząd GW jest nieefektywny i niespójny. Prezes tej instytucji, mimo wielu zapewnień, nie potrafił zaproponować zmian w obecnie obowiązującym prawie, w taki sposób, aby skutecznie zarządzać wielkim dobrem narodowym jakim jest woda.
Dotychczasowe projekty nie proponują sposobu finansowania GW, nie przewidują zarządzania zlewniowego, nie zwiastują uzdrowienia gospodarki wodnej oraz nie przewidują gospodarczego wykorzystania wody, ponieważ mają one jeden cel – powstanie narodowego parku wodnego. W opinii społecznej, popartej opinią ekspertów z tej dziedziny panuje zgoda, że jest potrzeba szybkiego uporządkowania spraw związanych z zarządzaniem i finansowaniem wody w naszym kraju. Konieczne jest stworzenie przejrzystego sposobu zarządzania wodą, opartego na rzetelnie przeprowadzonym rozpoznaniu zasobów wodnych, możliwości retencyjnych w naszym kraju, uwzględniającego potrzeby wszystkich jej użytkowników, przeprowadzenia analiz finansowych i ekonomicznych, w tym określenia zasad pozyskiwania środków na prowadzenie efektywnej gospodarki wodnej.
Zmiany organizacyjne w GW oraz właściwa struktura jej finansowania, przyczynią się do zahamowania dekapitalizacji majątku wodnego, do poprawy bezpieczeństwa obiektów hydrotechnicznych, właściwego utrzymania i eksploatacji urządzeń wodnych, co ma podstawowe znaczenie dla zapewnienia ochrony zdrowia i życia ludzi. Woda stanowi wielki majątek narodowy wykorzystywany dla zaspakajania różnorodnych potrzeb gospodarczych i społecznych. Zarządzanie nią wymaga jasnych reguł i określonych kompetencji. Tego oczekujemy od niezbędnej reorganizacji GW w Polsce. Woda musi zostać przywrócona człowiekowi i służyć człowiekowi, który jest również elementem przyrody.
UCHWAŁA NR 7
Kongres KSZNOŚiL stwierdza, że dotychczasowa działalność obecnego Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej nie spełnia oczekiwań tej branży. Prezes Leszek Karwowski od czasu objęcia stanowiska nie uczynił nic w celu wyjścia z zapaści gospodarki wodnej, a podejmowane przez niego działania częściej szkodzą niż pomagają. Nakłady finansowe na inwestycje wodne i usuwanie skutków powodzi nie poprawiają kondycji gospodarki wodnej. Stwierdzamy dalszą dekapitalizację infrastruktury hydrotechnicznej oraz pogarszanie się sytuacji pracowników gospodarki wodnej. Widząc konieczność przeprowadzenia reorganizacji struktur zarządzania gospodarką wodną, Kongres KS oczekuje od Ministra Środowiska, do czasu ustanowienia nowych struktur, powołania nowego Prezesa KZGW zgodnie z obowiązującym prawem. Kongres KSZNOŚiL zobowiązuje Radę KS do nadania biegu sprawie.
UZASADNIENIE:
Kadencja obecnego prezesa Leszka Karwowskiego to pasmo porażek i nieudolnych działań. W ciągu ostatnich trzech lat jego przewodnictwa objęto pracowników RZGW ustawą o służbie cywilnej, zlikwidowano gospodarstwa pomocnicze oraz podjęto działania celem likwidacji RZGW.
Są to działania, które jeszcze bardziej utrudniają i dezorganizują wykonywanie zadań nałożonych na regionalne zarządy. Przez trzy lata prezes nie potrafił opracować spójnego dokumentu Narodowej Strategii Gospodarki Wodnej 2030, a w chwili największego zagrożenia podczas powodzi w maju i czerwcu 2010 roku zmienił nazwę dokumentu na Politykę Wodną Państwa, przedstawiając go Premierowi jako panaceum na powódź, co mija się z prawdą.
Jeszcze w lutym 2011 roku prezes na konferencji w Senacie RP przedstawiał puste pomysły na gospodarkę wodną, a dwa tygodnie później, zaskoczony projektem likwidacji KZGW (projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi) nie podjął działań w celu wyjaśnienia Rządowi i Parlamentarzystom złożonych problemów związanych z gospodarką wodną kraju.
O słabości i ignorancji świadczy fakt, że do dnia dzisiejszego nie wszedł w życie protokół dodatkowy do PUZP dla pracowników zatrudnionych w jednostkach Gospodarki Wodnej Państwowej Sfery Budżetowej, podpisany ponad rok temu. Nagminny jest też brak przejrzystej i jednolitej polityki kadrowej w odniesieniu do kadry kierowniczej w RZGW.
W trzech regionalnych zarządach odwołano dyrektorów i przez ponad rok nie było powołania nowych. Ich zadania i kompetencje wykonywały osoby na podstawie upoważnień i pełnomocnictw. Każdy regionalny zarząd prowadzi obecnie swoją „politykę” wodną, wprowadzając swoje pomysły reformatorskie, które również niszczą to co dotychczas dobrze funkcjonowało. Powstał chaos kompetencyjny i niezdrowa konkurencja pomiędzy dyrektorami RZGW.
Przykładem jest Dyrektor RZGW we Wrocławiu, który przeprowadza zmiany w strukturze i schemacie organizacyjnym zarządu, dymisjonując doświadczoną kadrę kierowniczą i nie proponując jej kontynuowania pracy w RZGW, co przy przechodzeniu wielu
doświadczonych pracowników na emeryturę lub do firm komercyjnych, przyczynia się do dalszego osłabiania poziomu merytorycznego kadry. Zastępuje ich ludźmi bez kwalifikacji branżowych, ale za to bezkrytycznie oddanych dyrektorowi. Oprócz tego, dyrektor planuje dużą redukcję zatrudnienia na obiektach hydrotechnicznych, które pełnią strategiczną rolę w czasie działań powodziowych oraz są istotne dla prowadzenia żeglugi i kształtowania zasobów wodnych.
Prowadzone przez Prezesa KZGW działania w gospodarce wodnej doprowadziły do zapaści finansowej RZGW oraz brak perspektyw na pozyskanie niezbędnych środków potrzebnych na utrzymanie i eksploatację istniejącego majątku, a nowe inwestycje hydrotechniczne, których jest zaledwie kilka w Polsce, realizowane są przez dziesięciolecia.
STANOWISKO NR 4
Rząd RP poprzedniej kadencji podjął próby destabilizacji i zniszczenia trzech istotnych dziedzin gospodarki narodowej: Gospodarki Wodnej, Ochrony Przyrody (Parki Narodowe) oraz Lasów Państwowych. Kongres Krajowego Sekretariatu ZNOŚiL NSZZ „Solidarność” wyraża zdumienie i dezaprobatę dla tego rodzaju działań. Świadczą one o niekompetencji i nieodpowiedzialności poprzedniego Rządu RP.
Jednocześnie Kongres w pełni aprobuje działania podjęte przez Radę Krajowego Sekretariatu, która w dużym stopniu przyczyniła się do zablokowania tych działań.
Kongres KS oczekuje, że nowy Rząd RP nie powtórzy tego rodzaju błędów.
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.
Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies
Oferty pracy
Praca dla bosmana,umowa niemiecka, rejon pływania Wezera mił...
Subkategoria: Za granicą
Autor: Rolf
Zobacz też: Szukam pracy
oraz: Kupię/sprzedam/usługi
Nasz sondaż