O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Artykuły

Kanał Telemark w Norwegii

Kanał Telemark jest atrakcją turystyczną w Norwegii i należy do nielicznych dróg śródlądowych w tym kraju.

KANAŁ TELEMARK W NORWEGII

Kanał Telemark jest atrakcją turystyczną w Norwegii i należy do nielicznych dróg śródlądowych w tym kraju.



Kanał Telemark składa się z 2 kompleksów śluz. Pierwszy kompleks to Norsjo-Skienkanal. Został otwarty w 1861 roku. Drugi kompleks to Bandakkanal. Kanał ten otwarty 31 lat pózniej łączy Norsjo z Zachodnim Jeziorem w Dalen.

Norsjo – Skienkanal ze śluzami w Skien i Loveid jest początkiem Telemarkkanal, zbudowany został pomiędzy latami 1854-1861. Idea budowy pojawiła się w roku 1805. Prace konstrukcyjne zakończono w 1844. Projekt stworzyli: Dyrektor projektu - Engebret Soot, jego asystent Waligórski (Polak brak mi bliższych danych o nim) oraz dwaj dyrektorzy Roiem i Jahan Tullin Thams.

Bandakkanał został wybudowany w latach 1887-1892 przez 500 robotników i inżynierów. Tworzy go 14 śluz zbudowanych na 17 kilometrach kanału pomiedzy Ulefoss i Strengen przy różnicy poziomów 57 metrów. Konstrukcja i budowa śluz w Vrangfoss Falls i Hogga była bardzo trudna i niebezpieczna. Jednak kanał oddano do żeglugi w czerwcu 1891 roku. 20 września 1892 otwarto oficjalnie Telemarkkanal. Kanał był wykorzystywany do żeglugi towarowej - głównie przewozu kamienia i żywności. Wraz z rozwojem żeglugi powstawały nowe przystanie i nabrzeża, rozpoczął się rozwój turystyki pasażerskiej. Obecnie na Kanale pływają 4 statki pasażerskie:

m/s Victoria - Królowa Kanału. Wybudowana w 1882 roku w Akers jako statek parowy. W roku 1953 przebudowany na statek motorowy. Dzisiaj odbudowana w starym stylu pływa na trasie Skien - Dalen. Statek ma 30 metrów długości, 5,,5 metra szerokości i 2,5 metra zanurzenia. Zabiera jednorazowo 180 pasażerów.

m/s Henrik Ibsen. Zbudowany w 1907 w Goeteborgu jako m/s Styrso. Do 1970 roku pływał w zatoce w pobliżu Goeteborga, a następnie jako statek do czarterowych wycieczek. Na Telemarkkanal trafia w 1992 roku. Zostaje przebudowany do potrzeb kanału. Pozostaje nadal jako statek parowy.

Statek ma 30,9 metra długości, 6,5 metra szerokosci i 2,5 metra zanurzenia. Zabiera 220 pasażerów na trasie Skien - Dalen.

m/s Telemarken. Wybudowany w 1951 roku w Szwecji jako m/s Freja. W 1988 roku rozpoczyna prace na Telemark Kanał jako m/s Telemarken.

Statek ma 26 metrów długości, 5,6 metra szerokości i 1,6 metra zanurzenia. Zabiera 140 pasażerów pomiędzy Akkerhaugen i Lunde.
m/s Skursfos. Wybudowany w częściach w roku 1908 i przetransportowany do Tinnsjoen. Tam połączono części w całość i zwodowano. Pływał pod nazwą Den Sorte Slieter (Czarny Koń Roboczy) do roku 1983. W roku 1990 odkupiony przez Asbjorna Lia jako złom. Przez następne 11 lat trwała rekonstrukcja statku. Po zakończeniu rekonstrukcji dopuszczony do pływania na Telemarkkanal. Pływa tu i po fiordach z Skien do Brevik i Langesund. Statek ma 21,15 metra długości, szerokość 5,6 metra, zanurzenie 2,4 metra. Zabiera 68 pasażerów.

Sezon nawigacyjny dla statków pasażerskich na TelemarkKanal trwa 3 miesiące. Dzięki szeroko rozwiniętej bazie hotelowo-restauracyjnej i wypożyczalni sprzętu wodnego można spędzić niezapomniane chwile na pokonaniu Kanału Telemark w jedna stronę zabytkowym statkiem, a w drodze powrotnej płynąc kajakiem lub jachtem. Można skorzystać z linii autobusowej, której trasa wiedzie wzdłuż brzegów kanału. Jednak podróż autobusem nie oddaje tego co można zobaczyć płynąc tym kanałem na pokładzie zabytkowego parowca...

Zbigniew Toporowicz


Udostępnij:

Apis 25.10.2007 11362 wyświetleń 4 komentarzy 4 ocena Drukuj



4 komentarzy


  • Szczepan
    Szczepan
    Ale tam pięknie w tej Norwegii,co? Zawsze mi się tam podobało, spędziłem dwa lata na żegludze w norweskich fiordach. Dziękuję Zbyszek za ten artykuł i zdjęcia. Dzięki nim od razu się tam przeniosłem we wspomnieniach. Pozdrawiam Staszek.
    - 26.10.2007 09:52
    • x5
      x5
      Skandynawia jest przepiękna.W ubiegłym roku zamieściłem podobny reportaż o szwedzkich śródlądowych drogach wodnych.Warto tam się wybrać i zobaczyć na własne oczy jak dbają o turystykę wodną nasi północni sąsiedzi.
      Jak mawiał Janusz T. ze Skandynawii najbardziej lubimy Finlandię czekamy więc na kolejny reprtaż z tego właśnie kraju.
      Zbyszku gratuluję trafionej relacji i informacji o wspaniałej pasażerskiej parowej flocie tak modnej na całym świecie tylko nie w Polsce...bo ją po prostu zezłomowano lub sprzedano skandynawskim sąsiadom...

      Pozdrawiam Józek Cool
      - 26.10.2007 22:23
      • B
        Bryza
        O ho!ho! Super Voyage i National Geographik w jednym.Ciekawa zachęta do podróży drogą śródlądową.Marzenie warte zrealizowania.Dzięki.
        - 26.10.2007 22:54
        • grundi68
          grundi68
          piękny reportaż i piękne stateczki.powinny chyba mieć na początku nazwy s/s - jeżeli rzeczywiście niektóre z nich to parowce.tylko dlaczego żegluga trwa tak krótko ;jeżeli to skutek zlodzenia to dlaczego nie użyją lodołamaczy???
          - 27.10.2007 16:34

          Dodaj lub popraw komentarz

          Zaloguj się, aby napisać komentarz.

          Ocena zawartości jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
          Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.
          Niesamowite! (4)100 %
          Bardzo dobre (0)0 %
          Dobre (0)0 %
          Średnie (0)0 %
          Słabe (0)0 %
          Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
          Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies