Brynica, służka dwórki królowej
Brynica, prawy dopływ Czarnej Przemszy, figuruje w historycznych zapiskach pod bardzo różnymi nazwami, chociaż zbliżonymi w brzmieniu. I tak Brynica znana była także jako Brzennycza, Brana (za czasów Chrobrego), Brzeznica czy Brenica.
Brynica, prawy dopływ Czarnej Przemszy, figuruje w historycznych zapiskach pod bardzo różnymi nazwami, chociaż zbliżonymi w brzmieniu. I tak Brynica znana była także jako Brzennycza, Brana (za czasów Chrobrego), Brzeznica czy Brenica. Marian Kantor-Mirski podaje, iż Brynica aż do XIV wieku słynęła z "żerenji bobrowych", czyli siedlisk bobrów.

Według Kantora Brynica była spławna począwszy od Milowic. Powyżej tej wioski (wówczas, dzisiejsza dzielnica Sosnowca była wioską i to bardzo starą). żeglarstwo było wzbronione ze względu na bobry, których siedlisko sięgało od Milowic, aż po jezioro Oparów leżące w pobliżu Ożarowic. Dzisiaj nie ma już owego jeziora ani rozlewisk w Czeladzi, zaś w 1840 roku koryto Brynicy na dzisiejszym obszarze Sosnowca przesunięto mocno w kierunku zachodnim.

Brynicy, a właściwie przeprawie przez tę rzekę zawdzięcza swe istnienie leżąca nad nią Czeladz. Znajdujący się tam bród, zachęcał kupców by przeprawiali się tędy wędrując w XI i XII wieku z nad brzegów Morza Czarnego na odwieczny szlak bursztynowy. Pózniej brnięcie przez toczące się wody zastąpił przejazd pierwszym mostem o nazwie "Gaweł", służącym podróżnikom aż do XVIII wieku.

Mirek Rajski
Na podstawie: Władysław Mroziński, "B - jak Brynica", "Kurier Związkowy" nr.143
"Brynica jaka jest jaka będzie" - Biblioteka "Echa Czeladzi"
Na podstawie: Władysław Mroziński, "B - jak Brynica", "Kurier Związkowy" nr.143
"Brynica jaka jest jaka będzie" - Biblioteka "Echa Czeladzi"
Udostępnij:
Apis 05.11.2007 11811 wyświetleń
0 komentarzy 0 ocena
Drukuj
Ocena zawartości jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.
Żadne komentarze nie zostały dodane.