O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Artykuły

Flagowy U-Boot TŻŚ

Wszyscy znamy sylwetkę niby-stateczku, jaki usadowił się na trawniku przed budynkiem Naszej Szkoły przy ulicy Brücknera 10 we Wrocławiu. Jakoś nikt z nas nigdy nie zastanawiał się nad tym skąd to "coś" tam się wzięło i czym jest naprawdę. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nie jest to "jakaś tam atrapa" ale ... kiosk U-Boota, a ściślej jego część.

Był dla wielu z nas pierwszym "marynistycznym" motywem jaki wpadł nam w oko gdy przyjechaliśmy na egzaminy wstępne, gdyż podświadomie wręcz szukaliśmy jakiegoś elementu, który zobrazowałby nasze szczeniackie marzenia o pływaniu na statkach. W jego otoczeniu znaleźć można było także inne, kojarzące się z przyszłym zawodem przedmioty takie jak kotwice czy boje na pływakach, ale nie przemawiały tak sugestywnie do młodzieńczej wyobraźni jak ten jeden...

Wbudowany w atrapkę stateczku maszt był zawsze zwieńczony flagą narodową, ale wszystkie święta państwowe i szkolne były okazją do wywieszenia Wielkiej Gali Banderowej czyli flag kodu sygnałowego ułożonych w specjalnym porządku - jak na "prawdziwych" statkach i okrętach.



Tajemniczy sprawca za "moich" czasów szkolnych namazał na burcie "MS Kauczuk", co zapewne miało doprowadzać do szału naszego belfra od elektrotechniki o takiej ksywce właśnie. Jakaś litościwa dusza dopisała równie koślawo: "-owiec" i tak oto przez długie lata pseudostateczek nazywał się "MS Kauczuk-owiec".

Jakoś nikt z nas nigdy nie zastanawiał się nad tym skąd to "coś" tam się wzięło i czym jest naprawdę. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że nie jest to "jakaś tam atrapa" ale ... kiosk U-Boota, a ściślej jego część. Stocznie odrzańskie (m.in. we Wrocławiu i Głogowie) produkowały w czasie Drugiej Wojny Światowej łodzie podwodne lub ich elementy dla niemieckiej Kriegsmarine. Fragmenty kadłubów - w tym i ten element - były zwożone barkami do Szczecina i tam składane w większą całość. Fragment kiosku U-Boota przywieziono tu prawdopodobnie po likwidacji Wystawy Ziem Odzyskanych, która odbyła się w roku 1948 we Wrocławiu, a gdzie mógł być swoistym eksponatem. Zgodnie z inną wersją - te właśnie elementy produkowała sąsiadująca z TŻŚ Wrocławska Stocznia "Zacisze", z której to fragment kiosku przywędrował wprost przed budynek szkoły i stoi tam do dziś. Nie jest jednak wykluczone, iż najpierw trafił ze stoczni na Wystawę Ziem Odzyskanych a potem pod szkołę.





Według niektórych opinii element przed budynkiem TŻŚ to sekcja kiosku U-Boota typu VIIC/42, które budowano w Gdańsku, Rostocku, Lubece, Emden, Bremen, Hamburgu, Flensburgu i Wilhelmshaven. Kilka jednostek z tej serii zmodyfikowano na tzw. U-flak (przeciwlotnicze U-booty) - na pokładzie zainstalowano im więc 2 poczwórne działka plot. Flakvierling za- i przed kioskiem oraz nowe, eksperymentalne działko automatyczne kalibru 37 mm na dolnej platformie za kioskiem. Tak zmodyfikowane U-Booty miały eskortować inne niemieckie okręty podwodne przechodzące na powierzchni z pełną prędkością przez Zatokę Biskajską. Modyfikację można uznać za nieudaną: U-Flak'i zestrzeliły podczas służby zaledwie dwa samoloty. Okręt podwodny sam jest bardzo wrażliwy na ostrzał z działek samolotowych więc dalszych prób zaniechano, ale niemal wszystkie U-Booty typu VIIc miały właśnie tak ukształtowaną tylną część nadbudówki, gdyż na obydwu platformach znajdowały się działka.

Moim jednak zdaniem "nasz kiosk" pochodzi z okrętów wersji U-VIIc/41. Pierwsze z nich weszły do służby w 1943 r., ogółem zbudowano 91 jednostek tego typu. Jeden z nich - U995 - przetrwał do dzisiaj. Po zakończeniu swej powojennej służby w norweskiej marynarce wojennej, został odkupiony za symboliczną markę przez swojego ostatniego dowódcę - Hansa-Georga Hessa. Jest obecnie okrętem-muzeum na plaży w Laboe i stał się niebywała atrakcją dla zwiedzających.


Na rysunku konstrukcyjnym kiosku U-Bootów typoszeregu VIIc/41 (powyżej) widoczne są nawet te charakterystyczne rzędy otworków w poszyciu. Również ich układ jest zgodny - proszę zwrócić uwagę na skos po jednej stronie!. To utwierdza mnie w przekonaniu, iż element przed szkołą jest autentyczną częścią kiosku omawianych łodzi podwodnych.

Na podstawie planów konstrukcyjnych i zachowanych fotografii wykonuje się na całym świecie mnóstwo modeli (także wirtualnych) U-Botów tej serii. Wiele z tych prezentacji także potwierdza moje zdanie.


Porównując zdjęcia, modele oraz rysunki konstrukcyjne można z całą pewnością potwierdzić, że nasz "Flagowy U-Boot TŻŚ" to tylna część kiosku właśnie takiej jednostki.

kpt. żegl. śródl. Andrzej Podgórski
__________________________________________________________________

źródła fotografii:
- www.24flotilla.com
- www.uboat.net
- www.u-historia.com
- www.deutscher-marinebund.de
- www.u-boot-modell.de
- Wikipedia
- Wratislaviae Amici
oraz ze zbiorów Moniki Serewy


Udostępnij:

Apis 21.08.2007 23444 wyświetleń 15 komentarzy 4 ocena Drukuj



15 komentarzy


  • Janusz Tyburcy
    Janusz Tyburcy
    Naprawdę wspaniała ciekawostka. Przypomniałem sobie, ze szkoły, że ten kiosk, pochodzi ze stoczni Zacisze. Już nie pamiętam, który z nauczycieli nam to mówił. Ty Andrzeju, przedstawiłeś nam cząstkę historii, związaną z naszym stateczkiem. Dzięki.
    - 21.08.2007 19:52
    • x5
      x5
      Artykuł zamieszczony przez Andrzeja jak zwykle jest "klejnotem w koronie" naszej strony.Tylko rzeczowe, interesujące i przypominające nam szkolne lata możemy nazwać "absolwenckimi artykułami".W ten sposób zyskujemy sobie sympetię i uznanie naszych czytelników.
      Cieszy mnie również zdjęcie zamieszczone na stronie tytułowej.To jest moja klasa IId a z 1972 r.Na pierwszym planie w podwiniętych rybackich spodniach Alek Maciejewski "Chopin"- obecnie aktor teatru im.Osterwy w Gorzowie Wlkp. Cool
      - 21.08.2007 21:22
      • Apis
        Apis
        Czy na Zjeździe "MS Kauczuk" był na swoim miejscu? Dlaczego nie mam fotek żadnych..... Bueeeeee.....
        - 21.08.2007 23:48
        • Zbigniew Toporowicz
          Zbigniew Toporowicz
          m/s Kauczuk był na zjezdzie na swoim miejscu ja zrobiłem zdjęcia otoczenia szkoły i mam zdjecie m/s Kauczuk, potem Andrzej Ci je prześlę.

          Zbyszek
          - 22.08.2007 08:41
          • Apis
            Apis
            Dzieki Zbychu - dostałem zdjęcie. MS Kauczuk wygląda tak jak na fotkach powyżej ... Nic sie nie zmienił choć my dbaliśmy o niego bardziej - był biały i od czasu do czasu malowany na nowo.

            Trzeba także zadbać o to, aby "przypadkiem" nie zniknął gdzieś na złomowisku...
            - 22.08.2007 09:44
            • miroslaw rajski
              miroslaw rajski
              Byłem śwęcie przekonany że to jakaś atrapa. Ale rzeczywiście, po co
              komuś nad takim czymś było się męczyć. Porównując powyższe zdjęcia,
              nie można mieć wątpliwości, że to tylna część kiosku U - Boota.
              Nazwę "Kauczuk" oczywiście sobie przypominam.
              - 23.08.2007 16:05
              • K
                K Domagala
                Jak wiekszość z nas nigdy nie zwracałem szczególnej uwagi na ten"'pomnik" stojący przed szkoła i nigdy nie pomyslałbym,że to część U-Bota.Chciaż jak wielu z nas nie jeden raz o niego sie ocierałem A to ciekawostka.Ciekawi mnie czy to pasja kol. kpt.Podgórskiego czy też przypadkiem odkrył tą unikalną ciekawostkę.Gratuluję.
                - 30.08.2007 20:40
                • Apis
                  Apis
                  Powiem tak: ludzie, którzy ten element wyprodukowali - najprawdopodobniej już nie żyją... Nie mogą więc opisać czy potwiedzić jego pochodzenia. Mogli też nie wiedzieć, co produkują. Niemniej w podawanych z ust do ust wzmiankach wciąż pojawiał sie motyw "łodzi podwodnej". Było to tak silne w naszym środowisku, że nawet dużo późniejsze roczniki używały tego określenia: - tu przykład z naszej galerii - http://www.zeglug...hoto_id=34 - gdzie rocznik 1975 używa określenia: "na łodzi podwodnej". Skądś musiało takie określenie wziąć swój początek. Janusz Tyburcy w komentarzach wspomina, że i wśród nauczycieli.... itd. Ale potwierdzenia brakowało. To mnie zainspirowało do poszukiwania prawdy o naszym "MS-TŻŚ" (Kauczuk).

                  Internet i umiejętne posługiwanie się nim może dopomóc w dociekaniach prawdy dużo łatwiej niż można to było robić przedtem. Reszta to trafne kojarzenie faktów i porównywanie odszukanego materiału. Pasja jest też niezbędna, ale moja pasja to własnie ta strona... Choćby bez końca jakiś "kaznodzieja" powtarzał, iż jej istnienie "jest obrazą samą w sobie" - jedno jest pewne: tutaj wszystko opiera się na logicznych i jasnych dowodach, a nie na wykrzykiwaniu swojego zdania nie popartego nawet poprawną ortografią.
                  - 30.08.2007 22:17
                  • MarekCichon79
                    MarekCichon79
                    Tak na stoczni zacisze były budowane w czesciach u-boty ,nastepnie na barkach spławiane i np.w Gryfinie skadane w całość.Wiadomość z opowiadań seniora Kasprzyka byłego technicznego ŻnO w Szczecinie.To że kawałek u-bota znalazł się przy naszej szkole kwestia transportu ze stoczni.
                    - 28.09.2007 13:30
                    • K
                      K Domagala
                      Do Apisa- niedawno w porcie w Hamburgu zrobiłem parę fotek i m.in mam zdjęcie orginalnego U-bota U-434,jeżeli wyrazisz zgodę prześlę Ci je do kolekcji
                      - 15.11.2007 21:30
                      • Apis
                        Apis
                        ALeż jasne! Co ja mam tu wyrażać zgodę.... Wszyscy razem tworzymy ten serwis i każda ciekawostka jest mile widziana.
                        - 15.11.2007 22:10
                        • zygasz69
                          zygasz69
                          Sierpień 2009...stało się...!!!
                          M/s Kauczuk-owiec wyruszył w swój ostatni rejs... na żyletki.
                          "...A jednak mi żal..."
                          - 28.08.2009 08:23
                          • x5
                            x5
                            To jest naturalnie koniec ostatniego symbolu wielkiego TŻŚ,
                            a jutro... zbiera się Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów może chociaż reling dostaną?
                            - 28.08.2009 10:26
                            • Apis
                              Apis
                              Cieszę się, że udało mi się ten artykuł napisać ZANIM nasz "Flagowy U-Boot TŻŚ" (za to określenie odsądzono mnie od czci i wiary a w dalszej konsekwencji zablokowano dostęp do "Strony Absolwentów TŻŚ" ) przestał istnieć. Zatarte zostaną wszelkie ślady po TŻŚ i pozostanie jedynie nasza pamięć.

                              Smutne to, bo nawet "stara" strona absolwentów coraz mniej służy pamięci po nasze szkole, a coraz częściej służy.... no właśnie - nie bardzo wiadomo czemu i... komu. Coraz mniej Absolwentom - coraz bardziej nie-absolwentom.
                              - 29.08.2009 11:49
                              • Apis
                                Apis
                                Według nie potwierdzonych informacji - nowy właściciel po wyremontowaniu elementu chce go sprzedać do Niemiec. Czy ktoś może to potwierdzić?
                                - 16.04.2014 07:04

                                Dodaj lub popraw komentarz

                                Zaloguj się, aby napisać komentarz.

                                Ocena zawartości jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
                                Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.
                                Niesamowite! (3)75 %
                                Bardzo dobre (1)25 %
                                Dobre (0)0 %
                                Średnie (0)0 %
                                Słabe (0)0 %
                                Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na nasze ustawienia prywatności i rozumiesz, że używamy plików cookies. Niektóre pliki cookie mogły już zostać ustawione.
                                Kliknij przycisk `Akceptuję`, aby ukryć ten pasek. Jeśli będziesz nadal korzystać z witryny bez podjęcia żadnych działań, założymy, że i tak zgadzasz się z naszą polityką prywatności. Przeczytaj informacje o używanych przez nas Cookies