Śluza Hünxe: rozpoczęto prace budowlane
Opublikowane przez Apis dnia 14.03.2023 19:56
Rozpoczęły się prace budowlane związane z podstawowym remontem małej śluzy Hünxe.
Rozszerzenie aktualności
Jak poinformował zachodnioniemiecki Zarząd Dróg Wodnych i Żeglugi, plac budowy został przekazany pod koniec lutego. Przy śluzie zostaną całkowicie wymienione górne i dolne wrota, napędy, elektrotechnika i technologia komunikacyjna.

„Środki przygotowawcze, takie jak prace inżynieryjne, są przeprowadzane w pierwszej kolejności, gdy żegluga jest w toku. Następnie układane są kanały kablowe, wznoszone maszty oświetleniowe i kamerowe oraz miejsce instalacji dźwigów” – mówi lider grupy projektowej Irene Ruiken.

W kwietniu 2024 roku śluza zostanie zamknięta dla ruchu statków i odwodniona. Górna i dolna brama, instalacje mechaniczne, elektryczne i komunikacyjne zostaną wymienione w następnych miesiącach. Po zakończeniu prac i udanej próbnej eksploatacji komora ponownie zostanie dopuszczona do żeglugi wiosną 2025 roku.

Prace budowlane prowadzone są głównie na terenach śluzy czyli będących w zarządzie WSV. W ramach prac budowlanych mogą wystąpić krótkotrwałe zamknięcia mostu śluzowego lub tras serwisowych.

Po małych śluzach Datteln, Ahsen, Dorsten i Friedrichsfeld, mała śluza w Hünxe jest piątą z sześciu małych śluz na kanale Wesel-Datteln (WDK), które zgodnie z planem zostaną poddane gruntownej renowacji. Od 2024 r. mała śluza we Flaesheim zostanie całkowicie wyremontowana. Aktualne informacje o godzinach zamknięcia można znaleźć na stronie www.elwis.de .tłum. A. Podgórski