Zobacz zdjęcie

Galeria zdjęć > Historia żeglugi > Port we Friedrichshafen. Jezioro Bodeńskie Na początek Poprzednie Następne Na koniec
Port we Friedrichshafen. Jezioro Bodeńskie
Statek pasażerski "Ravensburg" cumuje przed Dworcem Portowym, czyli przed Hafenbahnhof. Ok. 1934.

Data: 11.12.2018
Dodane przez: miroslaw rajski
Wymiary: 814 x 513 pikseli
Rozmiar pliku: 143.74kB
Komentarz: 1
Ocena: Brak
Liczba wyświetleń: 234
#1 | miroslaw rajski dnia 10.04.2019 16:48
Statek pasażerski "Ravensburg" zbudowany został w roku 1931 na stoczni Bodan Werft w Kressbronn nad Jeziorem Bodeńskim. Jego portem macierzystym został Friedrichshafen leżący na wirttemberskiej części Jeziora. Miał dwóch (prawie) bliźniaków - "Kempten" i "Augsburg", które zbudowane były w Deggendorfie nad Dunajem. Te z kolei przeznaczono na część bawarską z macierzystym portem w Lindau.
Co prawda o ms "Ravensburg" już kiedyś obszernie napisałem, ale ostatnio wpadło mi w ręce kilka nowych szczegółów i nowych zdjęć, którymi chciałbym się podzielić.

Tak wyglądała pierwotna postać statku w jakiej przemierzał wody Jeziora Bodeńskiego w latach 1931 - 1934. Później jego outfit stopniowo ulegał zmianie. Przede wszystkim piękną, oryginalną sterówkę z drewna teakowego pomalowano na biało...
Ciemno czerwona opaska na skraju komina wskazywała na port macierzysty Friedrichshafen. A te czarne flagi? Ktoś pewnie (ze wstydu) zamalował Hackenkreuze:

abload.de/img/nr3fpj8m.jpeg

Port we Friedrichshafen wiosną 1935. Z prawej ms "Ravensburg" z przemalowaną już na biało sterówką. Z lewej szwajcarski motorowiec "Thurgau" lub bliźniaczy "Zürich":

abload.de/img/nr13l4joj.jpg

Początek lat pięćdziesiątych, prawdopodobnie wczesna wiosna. Uroczyście wyflagowany "Ravensburg" dobija do nabrzeża w porcie Friedrichshafen. Wspaniała panorama Alp ze szczytem "Säntis" (2504 m.n.p.m, czyli jak nasze Rysy). Zdjęcie zrobione z tarasu restauracji w ówczesnym dworcu portowym. Dzisiaj dworzec portowy zamienił się w Zeppelin Museum, ale restauracja pozostała!

abload.de/img/nr6ljjpk.jpeg

Od czasu do czasu wpadam na taras muzealnej restauracji na kawkę lub drinka aby podziwiać alpejską panoramę. Ale tym razem Alpy za mgłą...

abload.de/img/nr6ag1kh9.jpg

"Ravensburg" w szwajcarskim porcie Rorschach w połowie lat pięćdziesiątych. Za nim cumuje największy motorowiec Jeziora Bodeńskiego - "Allgäu". Ze względu na swą wielkość zwany był potocznie "Bremen" von Bodensee:

abload.de/img/nr7hhku5.jpg

Z eksploatacji wycofany został "Ravensburg" w maju 1967, ale nie od razu poszedł na żyletki. Sprzedany został austriackiej firmie pogłębiarskiej z Hard. W dwa lata później zdemontowano nadbudówki, wymontowano mechanizmy, obcięto kawał rufy i sam kadłub przystosowano do eksploatacji i transportu żwiru. Nieszczęście zdażyło się 12 lipca 1980. Po ulewnych deszczach zatonął w Zatoce Bregenckiej. Po dwóch miesiącach prób udało go się podnieść i przywrócić do eksploatacji. Swój pracowity, drugi żywot ciągnął jeszcze długo. Dopiero w 2005 roku pocięto resztki "Ravensburga" w Hard na złom.

Kadłub statku jako barka do eksploatacji kruszywa na żwirowni przy ujściu potoku Bregenzer Ach koło Hard w lipcu 2002. Foto Bodenseeschifffahrt.de:

abload.de/img/nr9coji8.jpg

Urocze miasteczko Ravensburg (ok. 50 000 mieszk.) leży 20 km na północ od Jeziora Bodeńskiego i jest stolicą przemysłowo - rolniczej krainy zwanej Górna Szwabia (Oberschwaben). Znam Ravensburg bardzo dobrze. Swego czasu wraz z małżonką chodzilśmy tam do szkół szlifując niemiecki. Codziennie pociągiem owe 20 km tam i z powrotem!

Starówka Ravensburga z wieżą ratuszową. Foto Dietrich Krüger, 01.08.2009:

abload.de/img/nr100nmj3c.jpg

Ravensburg ma i teraz "swój" własny statek, kontenerowiec dowozowy "Stadt Ravensburg":

abload.de/img/nr2rrc4u.jpg

Nie można również zapomnieć że to z Otto Mayer Verlag w Ravensburgu pochodzą znzne wszystkim Ravensburger Puzzle!

Dość dokładnie o ms "Ravensburg" opisałem swojego czasu tutaj: https://www.zegluga-rzeczna.pl/photogallery.php?photo_id=2950&c_start=0

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL