Zobacz zdjęcie

Galeria zdjęć > Historia żeglugi > Słynne holowniki motorowe na Renie Na początek Poprzednie Następne Na koniec
Słynne holowniki motorowe na Renie
"Damco 21" armatora Schleepvaart Maatschappij NV, Rotterdam.

Data: 20.10.2017
Dodane przez: miroslaw rajski
Wymiary: 893 x 590 pikseli
Rozmiar pliku: 363.8kB
Komentarzy: 2
Ocena: Brak
Liczba wyświetleń: 331
#1 | miroslaw rajski dnia 22.10.2017 18:52
"Damco 21" był prawdopodobnie ostatnim motorowym holownikiem trasowym zbudowanym na Ren. Ale już z chwilą oddania do eksploatacji w roku 1959 był beznadziejnym anachronizmem, chociaż bardzo eleganckim i nowoczesnym. Kapitan mógł (wtedy!) poprzez kamerę telewizyjną umieszczoną na dachu nadbudówki obserwować co dzieje się za rufą bez opuszczania kajuty!
Statek nieoficjalnie nosił drugą nazwę: "Alexander Engelberg". Była to wtedy na Renie (a w zasadzie jest do tej pory) rozpowszechniona moda. Kadłub holownika zbudowała holenderska stocznia Groningen Scheepsbouw Unie w Groningen, natomiast wykończony został w stoczni De Waal BV w Zaltbommel. Statek miał 61,90 m długości, 10,19 m szerokości i 1,80 m zanurzenia. Wyporność 111 ton. Napęd stanowiły dwa silniki Deutz typu RBV 8M 545 o mocy po 1000 KM.

Wypielęgnowana maszynownia ms "Damco 21":

abload.de/img/nr5aiusuf.jpg

abload.de/img/nr5b9ts4d.jpg

Widok na windy holownicze. Widać świetliki maszynowni i rolki prowadnicze poszczególnych lin (zgrabny komin przemilczawszy):

abload.de/img/nr5c6bsz5.jpg

Kapitan Lankers przy obsłudze dżwigni wind holowniczych. Przy pomocy tych imponujących dźwigni regulowano wtedy napięcie lin. Nowatorska technika z końca lat pięćdziesiątych:

abload.de/img/nr5dn2suv.jpg


"Damco 21" w Gernsheim. Foto Gunther Dexheimer:

abload.de/img/nr5exgs6a.jpg

Piękne, sylwetkowe zdjęcie holownika na tle biurowca Fendla (Mainz?). Foto H. d. Groot:

abload.de/img/nr5gptsal.jpg

"Damco 21" mija Boppard płynąc w górę rzeki. Zdjęcie to ma jakże symboliczny harakter. Nowiutki francuski pchacz "Marseille" z zestawem pchanym wyprzedza pociąg holowniczy:

abload.de/img/nr5h8is40.jpg

Żegluga holowana na Renie już pod koniec lat pięćdziesiątych nie miała szans przetrwania - nadchodziła nowa era. Barek holowanych już nie budowano. Te które były motoryzowano. Powstawały masowo nowe barki motorowe. Holowniki pozostawały bez pracy i te starsze, parowe złomowano. Na horyzoncie pojawił się system pchany, bardziej ekonomiczny i wymagający o wiele mniej personelu niż holowany. A trzeba wiedzieć że w owym czasie o marynarzy śródlądowych było niezmiernie trudo. Wojna strasznie uszczupliła ich szeregi.

I na koniec jeszcze jedno, tym razem kolorowe zdjęcie holownika "Damco 21" który w tym momencie mija Gernsheim. Jego autorem jest Gunter Dexheimer:

abload.de/img/nr5fh9swe.jpg

"Damco 21" jako holownik nie pływał długo, zaledwie 14 lat. W 1973 roku został skreślony z listy floty Damco NV i sprzedany. Z holownika stał się statkiem pasażerskim. Kilkakrotnie był przedudowywany, a w roku 1978 o 13 m przedłużony. Trzykrotnie zmieniał nazwę i właściciela, dwa razy był przemotoryzowany. Dzisiaj pływa pod banderą holenderską i nosi nazwę "Andante". Jego właścicielem jest Calanda Riverline Cruises z Arnhem.

Poniżej "Andante" w Kaub 28.07.2016. I kto by pomyślał że ten zgrabny statek pasażerski był kiedyś holownikiem? Zdjęcie wykonał Jürgen Gessin:

abload.de/img/nr5i6usfb.jpg

Zdjęcia zaczerpnąłem z portali Binnanschiferforum i Binnenvaart.
#2 | barkaz4003 dnia 28.04.2018 21:40
Piekna historia holownika który stał się pasażerem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Aerografia | Krismods | Dysnet