Zobacz zdjęcie

Galeria zdjęć > Historia żeglugi > Jezioro Bodeńskie, 1944 Na początek Poprzednie Następne Na koniec
Jezioro Bodeńskie, 1944
"Oesterreich" jako okręt wojenny przy zapasowym molu w Bregencji.

Data: 15.08.2010
Dodane przez: miroslaw rajski
Wymiary: 990 x 613 pikseli
Rozmiar pliku: 144.78kB
Komentarz: 1
Ocena: Brak
Liczba wyświetleń: 936
#1 | miroslaw rajski dnia 25.02.2019 11:46
"Oesterreich", jako jedyny ze wszystkich statków pasażerskich Jeziora Bodeńskiego został wcielony do Kriegsmarine. W roku 1944 przebudowano go na okręt obrony przeciwlotniczej i poławiacz doświadczalnych torped. Na pokładzie dziobowym i słonecznym zamontowano działka przeciwlotnicze, a na rufie ułożono tory do transportu torped. Gdzieś tam zabudowano również wyrzutnie samych torped. Całe piękne wyposażenie wnętrz wyrzucono, a pomieszczenia przebudowano na warsztaty i biura Kriegsmarine.
"Oesterreich" operował głównie w okolicy Immenstaad, czyli na "przedpolu" Friedrichshafen. W tym też rejonie przeżył noc grozy z 27 na 28 kwietnia 1944 roku. Był to jeden z najcięższych alianckich nalotów na Friedrichshafen, które było w tym czasie centrum przemysłu zbrojeniowego. Dzięki karkołomnym manewrom dowódcy, zdołał uniknąć trafienia bombami, ale o mało nie zatonął od ilości nabranej wody z wybuchów.
Dokładnie w rok poźniej udało mu się umknąć z Lindau do szwajcarskiego Staad, unikając w ten sposób rozkazu samozatopienia. Ludzi z poświęceniem można znaleźć wszędzie. Ale wtedy było to równe karze śmierci.
Po powrocie z internowania, 17 maja 1945 został z miejsca zarekwirowany przez francuskie władze okupacyjne i oddany do dyspozycji francuskiej marynarki wojennej, wpadając od razu z deszczu pod rynnę. Francuzi zatrudnili znowóż "Oesterreich" do służby patrolowej w rejonie Immenstaad. Jednak poprzez zupełnie niefachową obsługę maszynowni doprowadzili do zupełnego jej zniszczenia, a sam statek kompletnie zdemolowali! Po roku czasu służby u Francuzów "Oesterreich" stał się niezdolnym do ruchu wrakiem. W czerwcu 1948 zwrócono wspaniałomyślnie Austrii to co pozostało z dumnego niegdyś statku. Brakowało całego wyposażenia, wszystkie pokłady były przerdzewiałe na wylot, a maszynownia to jedna kupa złomu.
Podniosły się głosy - zezłomować! Ale tak się nie stało.

18 czerwca 1948 roku ms „Austria” przyprowadziła do Bregenz kompletnie zdezelowany i jeszcze na szaro pomalowany „Oesterreich”:

abload.de/img/nr823kag.jpg

O powojennych dziejach statku napisałem tutaj: https://www.zegluga-rzeczna.pl/photogallery.php?photo_id=2129

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL