Po burzy na Kanale Elbląskim osunęła się skarpa. Szlak zamknięty dla części jednostekDrukuj

Po burzy na Kanale Elbląskim osunęła się skarpa. Szlak zamknięty dla części jednostekW wyniku gwałtownej burzy, jak przeszła nad województwem warmińsko-mazurskim w nocy z soboty na niedzielę, doszło do uszkodzenia skarpy na Kanale Elbląskim w miejscowości Małdyty. Szlak żeglowny dla części jednostek pozostaje zamknięty - podały w poniedziałek Wody Polskie.

Jak poinformował PAP rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, osuwisko spowodowało utrudnienia w żegludze. Szlak żeglowny dla jednostek o zanurzeniu większym niż 0,70 m pozostaje zamknięty do czasu usunięcia osuwiska.

W Gdańsku rozpoczął się proces kapitana statku, który przepłynął pod opuszczaną kładkąDrukuj

 • mkrakowiak74
 • 17.06.2019 13:43:22
 • 551 czytań
 •  8 komentarzy
W Gdańsku rozpoczął się proces kapitana statku, który przepłynął pod opuszczaną kładkąPrzed Sądem Rejonowym w Gdańsku rozpoczął się w czwartek proces Marka W., kapitana statku wycieczkowego, który w lipcu 2017 r. na Motławie przepłynął tuż pod opuszczanym betonowym przęsłem zwodzonej kładki.

Do incydentu doszło 25 lipca 2017 r. na Motławie w Gdańsku. W trakcie opuszczania ruchomej kładki dla pieszych przepłynął pod nią statek pasażerski Danuta. Jednostka poruszała się w kierunku przystani Zielona Brama.

Gróbarczyk: w lipcu chcemy wskazać wykonawcę przekopu Mierzei WiślanejDrukuj

 • mkrakowiak74
 • 17.06.2019 13:39:05
 • 177 czytań
 •  1 komentarz
Gróbarczyk: w lipcu chcemy wskazać wykonawcę przekopu Mierzei WiślanejPod koniec maja otwarto oferty od potencjalnych wykonawców nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Wpłynęło sześć ofert, ceny zaproponowane przez inwestorów wahają się od ponad 992,2 mln zł do 1,1 mld zł. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na realizację pierwszej części inwestycji, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego oraz sztucznej wyspy chciał przeznaczyć ponad 718 mln zł. Nie będzie nowego przetargu na przekop Mierzei Wiślanej - powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że w lipcu ma zostać wskazany wykonawca budowy, a na jesieni podpisana z nim umowa.

Pierwszy na świecie statek rzeczny napędzany wodoremDrukuj

Pierwszy na świecie statek rzeczny napędzany wodoremABB dostarczy rozwiązanie w zakresie zasilania i napędu do nowo budowanego statku wykorzystującego technologię wodorowych ogniw paliwowych.

Finansowany przez UE projekt FLAGSHIPS zakłada budowę dwóch komercyjnych statków bezemisyjnych, przeznaczonych do transportu śródlądowego i operacji morskich bliskiego zasięgu. Oba statki będą napędzane wodorem generowanym z energii odnawialnej. Projekt ma być punktem wyjścia dla kolejnych inicjatyw, które będą rozwijać bezemisyjną żeglugę w Europie.

Strategia rozwoju śródlądowych dróg wodnych w PolsceDrukuj

Strategia rozwoju śródlądowych dróg wodnych w PolsceZapraszam do dyskusji o innych wariantach. Gdy w raporcie Ecorysu czytałem o możliwości połączenia Wisły z Gopłem, i dalej, Wartą i/lub Notecią do Odry, potraktowałem to jako rzecz nierealną. Dokształciłem się od tego czasu. Przed budową Kanału Bydgoskiego przez kilka wieków było połączenie Wisły i Odry Kanałem Piastowskim. Tak - o niewielkiej i zmiennej w kolejnych wiekach przepustowości, nieporównywalnej do dzisiejszych potrzeb.

Ten kanał zwany jest też Bachorze (na zdjęciu - fot. A. L. Janowski) - dziś nieco więcej niż rów melioracyjny, na upartego szlak kajakowy. Jego średni przepływ przy ujściu do Zgłowiączki wynosi zaledwie 0,15 m3/s. Od Gopła do ujścia rzeki Zgłowiączki poniżej Włocławka tylko 46,4 km. Kanał Bydgoski to ok. 25 km.

Katastrofa na Dunaju w Budapeszcie.Drukuj

 • mkrakowiak74
 • 30.05.2019 12:46:41
 • 501 czytań
 •  3 komentarze
Katastrofa na Dunaju w Budapeszcie.Co najmniej siedem osób zginęło, a 19 uznano za zaginione w wyniku zatonięcia statku wycieczkowego pływającego po Dunaju w stolicy Węgier Budapeszcie. W trakcie akcji ratunkowej z rzeki wyłowiono siedem osób, które przewieziono do szpitala.

Na pokładzie znajdowały się 33 osoby, w tym dwoje członków załogi. Większość pasażerów stanowili turyści z Korei Południowej. Prezydent tego kraju Moon Jae-in zaapelował do węgierskich służb, aby "wykorzystały wszystkie dostępne środki" podczas akcji poszukiwawczej.

Prezydent Raciborza zaprasza do odrzańskiego peletonuDrukuj

Prezydent Raciborza zaprasza do odrzańskiego peletonuSamorządy wszystkich szczebli, w Polsce i Czechach, powinny jechać w jednym odrzańskim peletonie. - W ten sposób łatwiej pokonać trasę - przekonuje prezydent Dariusz Polowy, który dziś w Raciborzu zorganizował Konwent Odrzański.

Poza inicjatorem spotkali się dziś w Raciborzu Gabriela Tomik, była wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej, dziś pełnomocnik ministra żeglugi i gospodarki morskiej, Jarmila Uvírová - zastępczyni hetmana Śląsko-Morawskiego Kraju, członek zarządu województwa śląskiego Michał Woś oraz przedstawiciel Rady Kapitanów kpt. Czesław Szarek i Paweł Santarius ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju regionu śląsko-morawskiego.

Kraków: tramwaje wodne zerwały się z przystaniDrukuj

 • mkrakowiak74
 • 23.05.2019 22:31:54
 • 522 czytań
 •  4 komentarze
Kraków: tramwaje wodne zerwały się z przystaniDzisiaj koło godz. 15:00 policjanci z komisariatu wodnego w trakcie patrolowania Wisły zauważyli, że po wzburzonych nurtach rzeki płynie bezwładnie olbrzymia jednostka złożona ze złączonych burtami czterech tramwajów wodnych. Tramwaje zerwały się najprawdopodobniej z przystani wodnej usytuowanej naprzeciwko Salwatora i szybko zmierzały z biegiem rzeki w kierunku mostu. Na pokładzie policjanci dostrzegli dwie osoby.

Fala kulminacyjna spodziewana jest w Krakowie w sobotę i ma wynieść 7 metrów. Stan alarmowy ogłaszany jest kiedy woda osiąga 5,2 metry.

Wypadek na spływie Dunajcem w PieninachDrukuj

 • mkrakowiak74
 • 16.05.2019 09:03:09
 • 266 czytań
 •  0 komentarzy
Wypadek na spływie Dunajcem w PieninachDo wypadku doszło podczas spływu Dunajcem w Pieninach. Z niewiadomych przyczyn z tratwy wypadł jeden z dwóch flisaków. Z lodowatej wody na słowacki brzeg rzeki wyciągnął go wędkarz. Mimo reanimacji, 50-letni mężczyzny zmarł.

Wypadek zdarzył się na wysokości wsi Sromowce Niżne niedaleko przystani początkowej spływu. Na tratwie znajdowało się 11 turystów oraz drugi flisak.

"Meandry Wisły" czyli wojenki krakowskie o czyste powietrzeDrukuj

"Meandry Wisły" czyli wojenki krakowskie o czyste powietrzeWydawało się, że Uchwała nr 79 Rady Ministrów z dnia14 czerwca 2016 roku w sprawie przyjęcia "Założeń do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016 – 2020 z perspektywą do roku 2030", w której ujęto budowę Kanału Śląskiego, modernizację Drogi Wodnej Górnej Wisły na odcinku od Oświęcimia do planowanego stopnia wodnego Niepołomice włącznie - zaktywizuje krakowskie i podkrakowskie grupy gospodarcze, społeczne oraz polityczne na rzecz walki o przyspieszenie realizacji tych inwestycji. Wyżej wymienione lokalne środowiska wolały się jednak zająć jakże bezpieczną i "twórczą" wojenką z krakowskim smogiem.

Słowo staje się ciałem czyli odrzański kontenerowiecDrukuj

Słowo staje się ciałem czyli odrzański kontenerowiecJeszcze w zeszłym roku, gdy w kręgach biznesu żeglugowego zaczęto mówić o rozpoczęciu prac nad realizacją projektu budowy "studyjnego" statku rzecznego do przewozu kontenerów z przeznaczeniem na rzekę Odrę - uśmiechałem się pod wąsem, a w rozmowach pomiędzy ludźmi z branży słyszało się komentarze o "bujaniu w obłokach" i o tym, że to projekt nie do zrealizowania.

A jednak wczoraj, na nabrzeżu "Stoczni Koźle Sp. z o.o." zobaczyłem coś, na widok czego stanąłem jak wryty z niedowierzaniem w oczach. Otóż stał przede mną ów "mityczny" kadłub kontenerowca - w znacznym stopniu zaawansowania budowy.
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL