Port w Hamburgu: Żegluga częściowo zastąpi kolejDrukuj

Port w Hamburgu: Żegluga częściowo zastąpi kolejŻegluga śródlądowa będzie wykorzystywana do pokonywania drogi między portem w Hamburgu a Brunszwikiem. Ten środek transportu zastąpi kolej, która była do tej pory odpowiadała za przewozy na tej trasie. Celem tego działania jest promowanie żeglugi w transporcie kontenerowym między Hamburgiem a portem śródlądowym w Dolnej Saksonii. Częściowe zastąpienie wykorzystywania dróg żelaznych przerzuceniem towarów na wody śródlądowe jest wyjściem naprzeciw działaniom choćby Rady Unii Europejskiej, która promuje ten środek transportu jako wydajny, bezpieczny i zrównoważony. Ma on się znacznie przyczynić się do łagodzenia negatywnych skutków powodowanych przez sektor transportu. Chodzi oczywiście głównie z walką z ocieplaniem się klimatu.

Finał 24. Flisu Odrzańskiego w SzczecinieDrukuj

Finał 24. Flisu Odrzańskiego w Szczecinie Skromniejszy niż zwykle Flis Odrzański - z dwoma galarami zamiast tradycyjnej tratwy - przypłynął w sobotę do Szczecina. Przebywając blisko 500-kilometrową trasę flisacy co roku przypominają, jak wielkie znaczenie ma rzeka.

Tegorocznemu flisowi nadano imię Elżbiety Marszałek, inicjatorki ekspedycji. „Teraz doceniamy to, co zrobiła dla rzeki, ile powstało nowych marin, ile przystani w wioskach" - wskazał retman flisacki Mieczysław Łabęcki.

Gróbarczyk: aplikacja dla wodniaków spopularyzuje turystykę wodnąDrukuj

Gróbarczyk: aplikacja dla wodniaków spopularyzuje turystykę wodnąAplikacja Drogi wodne spopularyzuje turystykę wodną i zachęci wszystkich do tej formy spędzania wolnego czasu - ocenił w piątek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uczestniczył w czwartek w konferencji poświęconej uruchomieniu aplikacji Drogi wodne. Jest ona przeznaczona - jak tłumaczył - dla wszystkich wodniaków: zarówno amatorów, jak i pasjonatów kajaków, motorówek i żagli.

Bezemisyjne promy ze stoczni Damen Shipyards Koźle w KopenhadzeDrukuj

Bezemisyjne promy ze stoczni Damen Shipyards Koźle w KopenhadzeStocznia Damen Shipyards Koźle dostarczyła pięć nowoczesnych, ekologicznych promów projektu Damen 2306 E3 firmie Arriva Danmark, obsługującej statki z ramienia duńskiej agencji transportu publicznego Movia. Projekt wpisuje się w filozofię E3 Damen'a: Efficiency in Operation (skuteczny w działaniu), Environmentally Friendly (przyjazny środowisku) i Economically Viable (ekonomicznie opłacalny). Stocznia z Kędzierzyna-Koźle dostarczy operatorowi jeszcze dwie takie jednostki.

Święto Marynarza RzecznegoDrukuj

Święto Marynarza RzecznegoTegoroczne uroczystości udowodniły, że żegluga śródlądowa ma swoją piękną tradycję, kulturę, patronów a nawet bohaterów. Coraz piękniejszy jest ceremoniał marynarzy rzecznych. Wspaniała atmosfera na uroczystościach zorganizowanych z okazji Święta Marynarza Rzecznego wypełniona była sympatią uczestników do żeglugi śródlądowej. Okazuje się, że wrocławska, a także krajowa, żegluga śródlądowa wrocławska opiera się przede wszystkim na marynarzach oraz wspaniałych przyjaciołach pochodzących z różnych środowisk. Wśród przyjaciół marynarzy rzecznych są ludzie władzy, duchowni, marynarze morscy, Policja rzeczna, wojska inżynieryjne, Straż Miejska, samorządowcy, IPN, ratownicy wodni.

Śródlądowy wycieczkowiec zbudowany w Płocku płynie do HolandiiDrukuj

Śródlądowy wycieczkowiec zbudowany w Płocku płynie do HolandiiW środę, 1 lipca, wieczorem, z Gdańska wyholowano częściowo wyposażony śródlądowy statek wycieczkowy. Zbudowała go stocznia Centromost z Płocka, należąca do holenderskiej grupy Veka. Holownik Felis dostarczy jednostkę do stoczni w Holandii. Zestaw holowniczy opuścił płocką stocznię 25 czerwca. W holenderskim porcie Delfzijl spodziewany jest 6 lipca.

Do Gdańska częściowo wyposażony statek wycieczkowy dotarł na holu jednej z najbardziej rozpoznawalnej jednostki śródlądowej w Polsce (z lądowiskiem i małym śmigłowcem na wyposażeniu) Alexander kapitana Jerzego Pielacińskiego.

Śluza Guzianka II oddana dla żeglarzyDrukuj

Śluza Guzianka II oddana dla żeglarzyOd czwartku żeglarze mogą korzystać z nowej śluzy Guzianka II w Rucianem-Nidzie, która łączy jeziora Guzianka Mała i Bełdany - poinformowały Wody Polskie.

Śluza Guzianka od lat była najbardziej obleganym przez żeglarzy miejscem na Szlaku Wielkich Jezior; w sezonie zdarzało się, że żeglarze na śluzowanie czekali kilka godzin. Wody Polskie podały w czwartek, że rocznie śluzowało się na Guziance 15 tys. jednostek. W związku z tym środowiska żeglarskie i samorządy z Mazur od lat zabiegały o budowę nowej śluzy, łączącej jeziora Guzianka Mała i Bełdany.

Odszedł Adam MadajDrukuj

Odszedł Adam MadajZ przykrością informuję, że zmarł Adam Madaj ("Przylodz") - przez wiele lat aktywnie współtworzący serwis "Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro", wzbogacając go głównie o treści związane z turystyką wodną. Publikował artykuły i moderował dział naszego forum, związany z turystyką wodną. Był gorącym orędownikiem rewitalizacji wszystkich polskich dróg wodnych i rozwoju żeglugi - tej dużej i tej małej, amatorskiej.

Pogrzeb Adama odbędzie się w dniu 22.06.2020 w miejscowości Slone (koło Zielonej Góry) o godzinie 13.00.

Havlíček chce mieć scenariusz przedłużenia żeglownej Odry do Ostrawy w ciągu roku. Kosztować to będzie 15 miliardów koronDrukuj

Havlíček chce mieć scenariusz przedłużenia żeglownej Odry do Ostrawy w ciągu roku. Kosztować to będzie 15 miliardów koronMinister transportu Karel Havlíček uważa żeglowność Odry do Ostrawy za jeden ze swoich priorytetów w transporcie wodnym. Stwierdził to na środowej konferencji prasowej podczas otwarcia zmodernizowanej śluzy Štvanice. W wariancie maksymalnym byłby to żeglowny odcinek około 90 kilometrów w górę rzeki od polskiego portu Kędzierzyn-Koźle.

Będzie to projekt polsko-czeski, przy czym strona czeska będzie realizować około jedną trzecią odcinka. Szacowane koszty 15 miliardów koron odpowiadają temu podziałowi. Polacy, którzy od kilku lat pracują nad ożywieniem żeglugi na Odrze, zainwestują około 40 miliardów koron (6-7 mld zł - przy. tłum.).

Największe jezioro i kanał do Polski. Minister transportu Czech Karel Havlíček chce wskrzesić żeglugęDrukuj

Największe jezioro i kanał do Polski. Minister transportu Czech Karel  Havlíček chce wskrzesić żeglugęChociaż zapewnienie pełnej żeglowności na Łabie nadal utrudniają spory wokół stopnia wodnego Děčín, Ministerstwo Transportu przygotowuje parę wielokrotnie większych koncepcji. Pierwszą powinna być żeglowność Odry z Ostrawy do polskiego Koźla (Kędzierzyn-Koźle w województwie opolskim). Drugą - połączenie istniejących północno-czeskich jezior Milada i Most poprzez zalanie powierzchniowego obszaru po byłej kopalni armii czechosłowackiej.

- Żegluga na Odrze z Ostrawy, a nawet z Mošnova stworzy od 60 do 96 kilometrów nowej drogi wodnej. Jedna trzecia byłaby po stronie czeskiej, a dwie trzecie po stronie polskiej - powiedział Havlíček. Powstały w ten sposób obszar połączonych jezior oprócz celów rekreacyjnych byłby ważny dla energetyki.

Gróbarczyk: budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje społeczneDrukuj

Gróbarczyk: budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje społeczneBudowę kanału żeglugowego przez Mierzeję poprzedziły szerokie konsultacje i dyskusje z lokalną społecznością- powiedział PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Wskazał, że inwestycja stała się elementem kampanii wyborczej a Rafał Trzaskowski jeszcze jako poseł głosował za specustawą ws budowy nowej drogi wodnej. Natomiast tylko i wyłącznie pod kątem swoich partykularnych celów, czyli pozyskania elektoratu partii Zielonych podpisał stosowne deklaracje. To jest w mojej ocenie jeden z elementów kampanii wyborczej mającej na celu perfidne wykorzystanie inwestycji.Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL