Statki elektryczne z polskich stoczniDrukuj

Statki elektryczne z polskich stoczniNapęd elektryczny coraz częściej pojawia się na wodzie. Po wodach śródlądowych i morzach pływa już wiele jednostek, które nie ciągną za sobą smugi dymu. W produkcji elektrycznych jednostek pływających udział mają polskie stocznie. Zbudowany przez Stocznię Januszkowice elektryczny katamaran będzie pływał regionie morawsko-śląskim w Czechach. Firma z Januszkowic wygrała przetarg ogłoszony przez armatora obsługującego żeglugę na zbiorniku Śląska Harta (Slezská Harta). Zamawiający zdecydował, że statek nie może emitować spalin i innych zanieczyszczeń.

Dzień Marynarza Śródlądowego w ZSŻŚ w Kędzierzynie-KoźluDrukuj

Dzień Marynarza Śródlądowego w ZSŻŚ w Kędzierzynie-KoźluUroczyste obchody Dnia Marynarza Śródlądowego rozpoczął koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte.

Po krótkiej przerwie głos zabrali zaproszeni goście i tak o działaniach Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w obszarze rozwoju dróg wodnych w Polsce mówiła Gabriela Tomik, pełnomocnik Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ds. współpracy z samorządami terytorialnymi w zakresie rozwoju śródlądowych dróg wodnych.

Barbórka wodniacka w PłockuDrukuj

Barbórka wodniacka w PłockuWodniacka Barbórka w katedrze płockiej odbywa się od kilku lat. W tym roku miała wymiar szczególny. Oprócz hermy z relikwiami św. Barbary na ołtarzu była również przekazana od śląskich górników figura Świętej Barbary z kielichem wyrzeźbiona w bryle węgla. Nabożeństwu przewodniczył bp. płocki Mirosław Milewski. Rozpoczęcie uroczystości obwieściło wybicie dwóch szklanek na dzwonie okrętowym oraz przekazanie przez Towarzystwo Przyjaciół Płocka do katedry stuły z wizerunkiem św. Barbary.

Minister Grzegorz Witkowski na posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i EnergiiDrukuj

Minister Grzegorz Witkowski na posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii3 grudnia br. podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Grzegorz Witkowski wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w Brukseli. Podczas posiedzenia Ministrowie państw członkowskich Unii Europejskich dyskutowali nad projektem zmiany dyrektywy w sprawie minimalnego poziomu wykształcenia marynarzy.

Ponadto Ministrowie przyjęli konkluzję Rady w sprawie żeglugi śródlądowej, jako przyjaznej środowisku gałęzi transportu, którą należy wspierać w celu uwolnienia jej pełnego potencjału.

Koniec sezonu żeglugowego 2018 na Kanale Gliwickim i OdrzeDrukuj

Koniec sezonu żeglugowego 2018 na Kanale Gliwickim i OdrzeZakończył się sezon żeglugowy 2018 na kanale Gliwickim i Odrze. Z Gliwickiego Portu w kierunku Wrocławia wypłynęło w sumie 421 barek z węglem energetycznym. Łączna ilość surowca dostarczonego do wrocławskiej elektrociepłowni drogą wodną wyniosła 206 808 ton, o 63% więcej niż w poprzednim sezonie żeglugowym. Ładunek został dostarczony do Portu w 105 pociągach, a łączna ilość przeładowanych wagonów wyniosła 3 834 sztuk.
Dostarczenie energetycznego paliwa do elektrociepłowni we Wrocławiu to intermodalny łańcuch logistyczny wykorzystujący dwie gałęzie transportu: kolejowy i wodny śródlądowy.

Dzień Marynarza ŚródlądowegoDrukuj

Dzień Marynarza ŚródlądowegoŚwięta Barbara - Jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy m.in. górników, hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy, kamieniarzy, więźniów i wielu innych. W przekazach Św. Mikołaj jest także patronem marynarzy rzecznych i flisaków - czyli naszym. W niektórych regionach Polski za patronkę naszego zawodu uważana jest jednak Św. Barbara.

Kilka lat temu my - Wirtualna Załoga - przyjęliśmy za patrona rzecznej braci.... oboje i wyznaczyliśmy dzień pomiędzy ich świętami naszym świętem.

AndrzejkiDrukuj

AndrzejkiWszystkim użytkownikom naszego serwisu, noszącym to męskie imię (pochodzi z języka greckiego od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski) - oznacza więc ono: mężny, odważny - składam najserdeczniejsze życzenia. Oby spełniały się Wam wszystkie marzenia i plany a zdrowie dopisywało przewlekle :-).

Według "Księgi imioan" Andrzej jest cholerykiem o żywym usposobieniu. To niezwykle niezależny i pełen ideałów mężczyzna. Niczym dumny awanturnik, posiadający bardzo bogatą osobowość, urodził się, aby zdobywać sławę, majątek i kobiety.

W Gdańsku rozpoczęto projektowanie lodołamaczy dla RZGW w SzczecinieDrukuj

W Gdańsku rozpoczęto projektowanie lodołamaczy dla RZGW w SzczecinieStocznia Remontowa Shipbuilding SA rozpoczęła prace projektowe dwóch lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie i przedstawiła wizualizacje projektu ze wstępnego etapu.

Lodołamacze liniowe przeznaczone są przede wszystkim do kruszenia i rozdrabniania lodu oraz likwidacji zatorów lodowych jak również odprowadzania pokruszonego lodu w celu zapobiegania wystąpienia powodzi zatorowej.

Nowy adres internetowy naszego serwisuDrukuj

Nowy adres internetowy naszego serwisuWraz ze zmianą wystroju i dostosowania do urządzeń mobilnych nasz serwis otrzymuje też nowy adres internetowy. Od dziś nasza tzw. domena główna to www.zegluga-rzeczna.pl. Wielu użytkowników internetu ze względu na poprzedni adres www.zegluga-rzeczna.pl postrzegało nasz serwis jako zajmujący się wyłącznie żeglugą na Odrze lub nawet tylko we Wrocławiu - co było rzecz jasna nieprawdą. Działo sie tak dlatego, że domena (adres w internecie) jest jednocześnie nośnikiem pewnej informacji czym zajmuje się umieszczony pod tym adresem serwis. Zdecydowałem więc, że pora, aby ten nieco krzywdzący nas pogląd zmienić.

Największy czeski armator śródlądowy przejęty przez niemieckiego giganta RhenusDrukuj

Największy czeski armator śródlądowy przejęty przez niemieckiego giganta RhenusSpółka żeglugowa ČSPL od połowy listopada nie jest już w czeskich rękach. Spółka Argo Bohemia sprzedała ją niemieckiej grupie logistyczno-transportowej Rhenus. Wynika to z danych w rejestrze handlowym, w którym Rhenus PartnerShip Beteiligungs jest zarejestrowany jako nowy i wyłączny właściciel ČSPL. O sprzedaży mówiono w branży od dawna.

Spółka ČSPL została założona w 2002 roku na ruinach poprzedniczki - Československé Plavby Labské, która zbankrutowała. Syndyk masy upadłościowej sprzedał funkcjonalne części spółki, z których jedna stała się nową ČSPL.

Lodołamacze na Zalewie Włocławskim w pogotowiuDrukuj

Lodołamacze na Zalewie Włocławskim w pogotowiuOd 1 grudnia w porcie przy zaporze na Wiśle we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) stacjonować będzie 6 lodołamaczy - informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Pozostające w rezerwie jednostki to element zabezpieczenia przeciwpowodziowego Zbiornika Wodnego Włocławek w przypadku powstania na rzece pokrywy lodowej. Lodołamacze: Jaguar, Gepard, Niedźwiedź, Lew, Bawół i Mors przeszły przeglądy techniczne i są przygotowane do sezonu zimowego – poinformowała PAP Urszula Tomoń, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie, działającego w ramach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL | Aerografia | Krismods | Dysnet