Hydepark

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

mkrakowiak74
03.10.2019
ZARZĄDZENIE NR 1/2019 DYREKTORA U Ż Ś WE WROCŁAWIU http://edziennik.m
alopolska.uw.gov.p
l/WDU_K/2019/6873/
akt.pdf

mkrakowiak74
01.10.2019
Pracownicy Centrum Operacyjnego w Poznaniu stworzyli graficzną prezentację aktualnych warunków żeglugowych. http://www.poznan.
rzgw.gov.pl/szlaki
-zeglowne/aktualne
-warunki-zeglugowe

Ziomal
27.09.2019

mkrakowiak74
24.09.2019

Ziomal
20.09.2019

Wybory 2011 - Opolski SLD o OdrzeDrukuj

Odra znowu powinna być jedną z głównych dróg transportowych – uważa Stanisław Staniszewski, specjalista ds. hydrologii i zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Polska to jedyny kraj w Europie, który nie podpisał umowy o sieci dróg wodnych śródlądowych, czyli konwencji ANG przygotowanej przez Europejską Komisję Gospodarczą ONZ. Dla Polski wyodrębniono trzy trasy dróg wodnych, które wpisują się w jednolitą sieć europejskich dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym. Jedną z tych dróg wodnych jest Odra.

– Przesunięcie części transportu na Odrę znacznie odciążyłoby drogi – uważa Staniszewski.
– Na jedną barkę, taką jaka teraz pływa po Odrze, wchodzi ładunek, który mogłoby pomieścić 50-60 tirów. Natomiast, jeżeli warunki zostałyby dostosowane do standardów europejskich, to byłaby to równoważność 120-150 tirów na jednej barce. Widzimy, co dzieje się na drogach, które są niszczone przez dużą liczbę jeżdżących tamtędy tirów – przekonuje Staniszewski.

Do problemu zaniedbanego transportu rzecznego wróciło dzisiaj (21.09) opolskie SLD. Polska odrzuciła międzynarodowy projekt, tłumacząc się brakiem pieniędzy na modernizację tras wodnych i budowę koniecznej infrastruktury.

– Tymczasem Unia Europejska finansuje podobne zadania również tak bogatym krajom, jak Francja i Belgia nawet w 90 procentach – mówi Apolonia Klepacz kandydująca do Sejmu.

– Mamy jednak świadomość, że UE nie da nam już środków finansowych na drogi oraz inne proste rozwiązania infrastrukturalne i będzie wymagała od nas zupełnie innych pomysłów. W tym sensie rodzi się więc tutaj dla nas szansa.

Zdaniem Staniszewskiego na podpisaniu konwencji zyskalibyśmy nie tylko finansowo. Dodatkowym efektem zmodernizowania śródlądowych dróg wodnych byłoby wzmocnienie zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
źródło: Radio Opole
fot. Aneta Skomorowska / AFRO
#1 | darpo23 dnia 22.09.2011 15:53
widać jak zbliżają się wybory. Potęga głosu obywatela jest większa im bliżej dnia wyborów. Co za troska o nasze niszczone drogi. A ilość ignorancji przekracza granice zdrowego rozsądku. Jeśli na barkach płynących Odrą , da się zmieścić 100 ładunków tirowskich , to jakiś fantasta opowiada co mu ślina na język przyniesie. Przyjmując średni ładunek auta w transporcie międzynarodowym na około 30 ton , to 50 aut wiezie około 1500 ton. Obecnie rekordziści mają na dwóch barkach 1000 ton załadowanych. Gdzie się pomieści pozostałe 500 ??? Nie wspominam o drobnych sprawach , że infrastruktura się sypie , że sezon żeglugowy jest krótki jak budżet państwa i nie starcza go na jeden pełny kwartał. Na trasie poniżej 200 kilometrów nie opłaca się wozić ładunków wodą bo z powodu braków w bazie przeładunkowej wygodniej jest korzystać z samochodów. O kosztach nawet nie wspomniano , a aby pływać do Szczecina lub generalnie na zachód (w domyśle) do Niemiec, jest pilna potrzeba wybudowania co najmniej, jeszcze dwóch śluz poniżej ślimaczącej się budowy Malczyc. Jej koszty opierają się o granice miliarda złotych. Unia ma problemy z Grecją , coś słychać o Włoszech , Portugalii, polityka finansowa się sypie.
Aż chce się powiedzieć " pański słowotok pustych frazesów".....
#2 | koj dnia 22.09.2011 16:08
A ja to troszkę inaczej widzę, parę lat temu żegluga środlądowa była tematem tabu - dziś już nie jest.
Róbmy swoje i trzymajmy polityków za słowa, tego nie lubią najbardziej.
koj
#3 | zwierusinski dnia 22.09.2011 16:46
plywaly tez zestawy po 2000 ton
#4 | Apis dnia 22.09.2011 19:50
Ja prof. Staniszewskiego znam już ładnych parę lat. On mówi to samo już od dawna - rzecz w tym, że nikt go nie słuchał. Teraz temat żeglugi Odrą i dopływami stał się "nośny" głównie za sprawą Braci Czechów. A kolegę @darpo23 chciałbym zachęcić do analizy danych sprzed roku 1989, bo o nie opiera się SLD a nie prof. Staniszewski. W latach 70 ub. wieku wożono Odrą 14 mln ton rocznie...
#5 | misjonarz dnia 27.09.2011 11:17
Pan Staniszewski mowil o Odrze i kanalach jeszcze wtedy ,kiedy nikt na ten temat nie wspominal bojac sie smiesznosci.Nie jest marynarzem i te drobne wpadki mozna mu wybaczyc.Ma swoje lata i nie musi nagabywac politykow,a jednak to robi.Czapki z glow panowie przed takimi ludzmi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 50% [1 głos]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL