Hydepark

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

mkrakowiak74
03.10.2019
ZARZĄDZENIE NR 1/2019 DYREKTORA U Ż Ś WE WROCŁAWIU http://edziennik.m
alopolska.uw.gov.p
l/WDU_K/2019/6873/
akt.pdf

mkrakowiak74
01.10.2019
Pracownicy Centrum Operacyjnego w Poznaniu stworzyli graficzną prezentację aktualnych warunków żeglugowych. http://www.poznan.
rzgw.gov.pl/szlaki
-zeglowne/aktualne
-warunki-zeglugowe

Ziomal
27.09.2019

mkrakowiak74
24.09.2019

Ziomal
20.09.2019

Konferencja "Dni Żeglugi" w Usti nad LabemDrukuj

W dniach 13.-15. września 2011r. w Usti Nad Labem odbyły się 26. Plavebni Dny. Konferencja ta po raz kolejny umożliwiła spotkanie środowisku związanemu z żeglugą śródlądową Czech i Słowacji oraz ich z gośćmi z Niemiec i Polski. Patronami spotkania były czeskie Ministerstwo Transportu, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Rolnictwa. Obecni byli przedstawiciele Parlamentu i władz poszczególnych miast.

Tematami przewodnimi tego spotkania były:
- Wykorzystanie żeglugi śródlądowej w transporcie inter-modalnym, kontenerowym i produktów płynnych.
- Droga wodna Łaby jako konkurent transportu kolejowego i drogowego.
- Łączenie systemu dróg śródlądowych Europy Środkowej i Południowej przez kanał Dunaj-Odra-Łaba.
- Żegluga rekreacyjna oraz jej powiązanie ze zintegrowanym transportem rowerowym.
- Integracja śródlądowego transportu osobowego z miejskimi środkami transportu publicznego.

W ramach konferencji zaprezentowano stanowiska poszczególnych przedstawicieli władz lokalnych i państwowych, w których wszyscy zgadzali się co do konieczności rozwoju żeglugi śródlądowej Czech i Słowacji. Wspomniano też na Memorandum 2006 i coraz szerzej zakrojoną współpracę ze stroną niemiecką w sprawie kanalizacji Łaby.

Szereg wystąpień konferencyjnych wskazywał na plany budowy Kanału Dunaj-Odra-Łaba jako niezbyt dalekosiężne, co dla obserwatora z Polski wydaje się dość egzotyczne.
Ponadto w ramach wizyty studyjnej uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia stopnia wodnego w Strekovie. W skład stopnia wodnego wchodzą elektrownia wodna, przepławka dla ryb, jaz oraz dwukomorowa śluza. Cały stopień mimo długiej historii jest zmodernizowany i nowoczesny.

Późniejsza wycieczka po Łabie również przedstawia widok, który chcielibyśmy oglądać w Polsce. W niewielkiej odległości od ostatniej czeskiej śluzy na Łabie znajdują się kamieniołomy z rzecznym portem przeładunkowym, stocznie, złomowiska i inne przedsiębiorstwa, które korzystają z transportu śródlądowego.

Obecny na konferencji dyrektor Dyrekcji Dróg Wodnych CR inż. Jiří Blaźek powiedział: "Spotkanie uważam za bardzo ważne i trudne. Dzisiaj, bardziej niż w przeszłości, czujemy potrzebę zgromadzenia wszystkich ludzi wokół wody. Mam na myśli nie tylko przedsiębiorców, ale również rolników i mieszkańców okolicznych miast i wsi. Transport wodny jest najbardziej przyjaznym dla środowiska środkiem transportu a jego koszty są najniższe. Republika Czeska, jako jeden z niewielu krajów europejskich, nie wykorzystuje potencjału tego środka transportu i musimy odwrócić tę niekorzystną sytuację. (...) Ważne jest, aby uświadomić sobie, że znaczenie rzek nie jest tylko transportowe, ale są one coraz ważniejszym źródłem energii odnawialnej i wody. Żegluga śródlądowa może być wykorzystywana jako trasa dostaw awaryjnych dla oleju i gazu. Zignorowanie tego faktu, to luksus, na który Republika Czeska nie może sobie pozwolić."

Słuchając takich słów rodzi się pytanie, czy tylko Czesi nie mogą sobie pozwolić na taki luksus...?

źródło: inf. własna
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL