Hydepark

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

mkrakowiak74
03.10.2019
ZARZĄDZENIE NR 1/2019 DYREKTORA U Ż Ś WE WROCŁAWIU http://edziennik.m
alopolska.uw.gov.p
l/WDU_K/2019/6873/
akt.pdf

mkrakowiak74
01.10.2019
Pracownicy Centrum Operacyjnego w Poznaniu stworzyli graficzną prezentację aktualnych warunków żeglugowych. http://www.poznan.
rzgw.gov.pl/szlaki
-zeglowne/aktualne
-warunki-zeglugowe

Ziomal
27.09.2019

mkrakowiak74
24.09.2019

Ziomal
20.09.2019

Kraków: twarz ku rzeceDrukuj

Bulwary Wisły zaczynają przyciągać przedsiębiorców. W porcie na Dąbiu przygotowują się do wyjścia na rzekę trzy barki: hotel i dwie restauracje. Jedna z nich "Augusta" to prawdziwy gigant. Ma mieć 70 metrów długości. Z kolei w murach oporowych przy kładce pieszo-rowerowej wstawiono okna i drzwi. Pojawi się tam... galeria sztuki.

Firmy, które chcą inwestować nad rzeką, borykają się jednak z poważnym problemem. Ciężko im przyłączyć wodę i prąd. Władze miasta rozkładają ręce. W minionych latach urzędnicy stworzyli pod Wawelem aż 10 stanowisk cumowniczych. Łącznie wbili 110 pali. Przy tych postawionych nieopodal mostu Grunwaldzkiego ma niebawem zacumować 40-metrowy pływający hostel dla szkolnych wycieczek "Maria". Właściciel ma jednak spore problemy.

- Miałem stanąć po Wawelem przy mojej pierwszej barce, gdzie mam wodę i prąd. Urzędnicy nie pozwolili. Tutaj muszę wszystko podłączyć - mówi Jerzy Wiśniewski, armator. Prąd czerpie z ul. Barskiej. Musiał na własny koszt wykonać plany i odwiert. Wody ciągle nie ma. Będzie czerpać ją z hotelu Forum.

Urząd nie zgadza się na nowe barki pod samym zamkiem. Te, które już tam stoją, mają przejść weryfikację architektów. Jeśli armatorzy będą borykać się z takimi problemami, stanowiska cumownicze szybko się nie zapełnią. - Podjęliśmy próby wykonania dokumentacji dla bulwarów pod przyłącza prądu i wody. Ale nieuregulowany stan prawny terenu i koszty utrudniają ich wykonanie - informuje Halina Szłapa z Zarządu Infrastruktury Sportowej.- Na razie zostawiliśmy to w rękach prywatnych inwestorów. Jeśli jednak będzie duże zainteresowanie bulwarami, wrócimy do sprawy.

Niebawem nad Wisłą mają pojawić znane krakusom barki "Mauretania" i "Galar Pod Aniołami". Oprócz "Marty" pojawi się tylko jedna nowa barka "Augusta". Zacumuje w okolicy hotelu Qubus. - Będzie to restauracja wyższej klasy z miejscem na koncerty - informuje nadzorujący budowę jednostki Aleksander Staszczyk. - Liczymy, że pojawi się na rzece między czerwcem, a lipcem - dodaje. "Augusta" to stara, przerobiona koszarka, barka mieszkalna dla robotników pracujących na rzekach. Nad Wisłą ma też zagościć kultura wysoka. Fundacja Bulwary Sztuki będzie najemcą lokalu w murze oporowym koło kładki Bernatka. Składa się on z trzech pomieszczeń o powierzchni 45 mkw.

Najemcy lokali płacących tysiące złotych czynszu mogą pozazdrościć fundacji. - Zawarta na czas nieokreślony umowa na galerię w murze oporowym wyznacza stawkę 16 gr za mkw. - mówi rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, Jacek Bartlewicz. Wcześniej "groty" w bulwarach zajmowali bezdomni lub dzikie śmietniki.

Miasto zagospodarowuje bulwary dzięki projektowi "Turystyczny szlak żeglugi śródlądowej w Krakowie". Na stanowiska pali cumowniczych, uruchomienie wodnego tramwaju i jego promocję wydało ok. 2,8 mln zł (1,8 mln z dotacji unijnych). Pieniądze się jednak kończą i w tym roku nic nowego za miejskie pieniądze na rzece nie powstanie.

Ale gmina już szuka nowych funduszy. Chce stworzyć port przy moście Kotlarskim w miejscu obiektów "Żeglugi Krakowskiej". Byłby on schronieniem dla barek spod Wawelu, które do stoczni na Dąbiu mają daleko.

źródło: Gazeta Krakowska
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL