Nowy sezon... po staremuDrukuj

W dniu 26.03 i 27.03 br. po raz pierwszy w nowym sezonie turystycznym zawinęły do Wrocławia statki pasażerskie "Saxonia" i "Sans Souci" inaugurując tym samym nowy sezon turystyczny na Odrze. I jak co roku turyści zza zachodniej granicy zmuszeni są do oglądania niechlubnej wizytówki Wrocławskiego Węzła Wodnego, czyli wrocławskiej Odry Północnej.

Poniekąd reprezentacyjny odcinek rzeki w samym centrum miasta to widok przypominający niekiedy brzegi rzek Ameryki Południowej. Dziś okolice Kępy Mieszczańskiej są zaniedbane i zapomniana. Zielone tereny tuż przy Odrze nie są odwiedzane przez wrocławian, a tym bardziej przez turystów. Straszą tam chaszcze, jest brudno. Jedynymi tubylcami na dobre zadomowionymi w tym specyficznym środowisku to lokalni menele, dla których im większy śmietnik tym lepsza ich symbioza z "naturą".Wrocław aspirując do miana Europejskiej Stolicy Kultury jak widać mało przykłada uwagi dla kultury powszechnej, tej kultury przez małe "k". Stare porzekadło głosi: "Jak cię widzą, tak cię piszą" - miastu zatem nie pozostaje nic innego niż zadbać tylko o to, by być postrzeganym jak najkorzystniej - czy to zbyt wygórowane oczekiwanie?
tekst i zdjęcia: Janusz Fąfara
#1 | Apis dnia 28.03.2011 22:55
Może zasugerować RZGW aby więźniów przysłać tu w pierwszej kolejności? To przecież teren pod zarządem tegoż urzędu sterowanego przez ekologów z Ministerstwa Środowiska. Butelki PET i folia rozkładają się ok. 300 lat - ekologom to nie przeszkadza? A może prezydent Dutkiewicz zaangażuje tu miejskie służby oczyszczania a rachunek wyśle do RZGW? Wstyd i hańba tak witać Europę.
#2 | dyzma dnia 29.03.2011 07:47
Andrzeju, widocznie RZGW jest od spraw wody, a nie od "jakiegoś lądu". A wstyd faktycznie ogromny. I ja jestem z urodzenia wrocławianinem!?
#3 | Apis dnia 29.03.2011 10:53
W jakiś sposób wszyscy jesteśmy Wrocławianami, ale za "naszych czasów" wały były wykoszone, śmieci sprzątane a nawet jesli wypiliśmy "jabola" na wałach - butelka lądowała w koszu bo w wodzie nie chciała tonąć Grin

Dziś wzdłuż brzegów Odry leży gruz i śmieci. Miasto - organizator wielu europejskich wydarzeń w tym EURO 2012 wygląda ładnie tylko w okolicach Rynku i też jedynie od frontu. Rzeczywiście dla pasażerów "Saxonii" i "Sans Souci" to egzotyka porównywalna ze slumsami Amazonii. Wstyd.
#4 | Bosman Jozef dnia 29.03.2011 12:45
Nie jestem pewien Kapitanie,czy to porównanie nie obraża czasem slumsów Amazoni.Od kilku lat co najmniej raz w roku przepływam przez miasto i za każdym razem jest coraz gorzej.Po prostu coraz większy "syf".Ojcowie Mojego Ukochanego Miasta - Nie macie wstydu????? Bo decydenci z Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz zarządcy z RZGW już go dawno utracili.W miastach , miasteczkach ,osadach i wsiach nad Odrą ciągle coś się dzieje i widać to gołym okiem ,że jest coraz lepiej w tym względzie.No cóż ojcowie Wrocławia prą do przodu "rakiem" co widać gołym okiem.!A może by tak wysłać rajców Wrocławia na wycieczkę do Bydgoszczy.?!
#5 | Janusz Fafara dnia 29.03.2011 19:42
Dla większej rozkoszy wizualnej obrazki w wersji wypasionej. Obrazki są "klikalne" w celu powiększenia.

www.zegluga-rzeczna.pl/images/kepa_mieszcz/1.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/kepa_mieszcz/2.jpg

No cóż, widać rajcom miejskim nie po drodze do Kępy Mieszczańskiej, mimo że musieli zaakceptować lokalizację przebiegu trasy do jedynego w mieście miejsca postojowego dla statków turystycznych obcych bander. A przecież to tylko na rzut beretem od drzwi ratusza.

Spotkałem jednak i pozytywne podejście do rzeki. Jest miasteczko nad Bobrem (nie będę wymieniał nazwy) gdzie rajcy miejscy nie bawiąc się w robienie cyrku medialnego zakasali rękawy i jak pomyśleli tak i też doprowadzili do szybkiej realizacji projektu. Bez zbędnej fanfaronady powstał w dość szybkim czasie uroczy bulwar wraz placem zabaw dla najmłodszych. Obrazki są "klikalne" w celu powiększenia.

www.zegluga-rzeczna.pl/images/kepa_mieszcz/3.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/kepa_mieszcz/4.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/kepa_mieszcz/5.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/kepa_mieszcz/6.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/kepa_mieszcz/7.jpg

www.zegluga-rzeczna.pl/images/kepa_mieszcz/8.jpg

My, Wrocławianie możemy temu miastu tylko zazdrościć bezwzględnego dążenia do celu i pozytywnego spojrzenia na rzekę. Oni wiedzą , że miasto jest dodatkiem do rzeki a nie odwrotnie
#6 | Apis dnia 29.03.2011 20:07
"Uczyńmy Bóbr rzeką żeglowną!" - chciałoby się westchnąć po obejrzeniu... Wstyd, piękny, dumny Wrocławiu.
#7 | Szafranek dnia 02.04.2011 22:22
Jaki piękny jaki,może Rynek,ale krakowskie to jak nasermater.Pozdrawiam serdecznie Szafranek.
#8 | Odrzak dnia 11.04.2011 10:09
Witam.
Koledzy, dlaczego tak narzekacie ?
Nasz Kraj aspiruje do miana Tygrysa Europy, co prawda tego ostatniego z miotu, ale jednak jakiegoś kotka.
Stan naszych rzek i ich brzegów to wynik RENATURYZACJI (czyt. robienie kasy) i pokażcie mi państwo w Europie o lepszych osiągnięciach od naszych.
Pokazujecie jakieś tam negatywne przykłady (ciemne obrazy), ale czy nie znacie powiedzenia ; "im ciemniej, tym przyjemniej" ?
Gaśmy więc światła, przenośmy się do ziemianek, oglądajmy ptaszki, mrówki, pajączki, szczury, karaluchy i chwalmy głośno świnki przy korycie, to takie naturalne. O rybach nie wspominam, bo im wyrosną skrzydła i odfruną sobie gdzieś pozostawiając w spokoju nasze ś...cieki.
Ciekawe co na to nawiedzony furiat okaleczania środowiska i gnojenia wody ?
Pozdrawiam Wszystkich... świnki też.
#9 | Odrzak dnia 11.04.2011 16:50
NOWY SEZON... PO STAREMU

Żeglugowa Polska cała
Chociaż stara,słaba, mała
Z niepokojem wodę śledzi
Jest bałagan, a kto siedzi ?

Kto da pomysł, kto zatwierdzi ?
Kto do "bani" głośno stwierdzi ?
Kto na "zero" kasę sczyści ?
Ci co siedzą - biuraliści.

Ich pomysłów lista długa
Numer jeden - won żegluga
Niech wzór inny was nie kusi
W biurach jest porządek - musi !

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL