Hydepark

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

mkrakowiak74
03.10.2019
ZARZĄDZENIE NR 1/2019 DYREKTORA U Ż Ś WE WROCŁAWIU http://edziennik.m
alopolska.uw.gov.p
l/WDU_K/2019/6873/
akt.pdf

mkrakowiak74
01.10.2019
Pracownicy Centrum Operacyjnego w Poznaniu stworzyli graficzną prezentację aktualnych warunków żeglugowych. http://www.poznan.
rzgw.gov.pl/szlaki
-zeglowne/aktualne
-warunki-zeglugowe

Ziomal
27.09.2019

mkrakowiak74
24.09.2019

Ziomal
20.09.2019

Dalsza modernizacja Havel-Oder-Wasserstraße (HOW)Drukuj

W dniu 23.03.2011 o godz 11.00 rozpocznie się oficjalnie remont i przebudowa odcinka drogi wodnej Odra-Hawela w stanowisku szczytowym (odcinek H1 - w kilometrach 72,084 - 74,685). 22.09.2010 WSA Eberswalde zawarło umowę z firmą Johann Bunte Bauunternehmung GmbH & Co. KG na remont i częściową przebudowę odcinka, co jest elementem projektu modernizacji federalnych dróg wodnych przyjętego do realizacji przez Dyrekcję Dróg Wodnych - Wschód 20.02.2003. Projekt ten zmieniono i uzupełniono 05.02.2010.

Odbudowa odcinka H1 HOW (stanowisko szczytowe a więc najwyżej położony odcinek kanału) musi wyeliminować wszelkie słabe punkty w uszczelnieniach ścian bocznych kanału. Jednocześnie należy uwzględnić intensyfikację ruchu statków towarowych w niedalekiej przyszłości i zwiększyć przekrój poprzeczny drogi wodnej.

Zostanie utrzymany korzystny ze względów ekologicznych trapezowy profil, jednak zostanie on poszerzony o ok. 20 m a głębokość farwateru zwiększona do 4 m, co spełni wymagania dla klasy Va. Ważnym celem projektu jest przywrócenie dozwolonego zanurzenia statków do 2.00 m, które dotychczas ograniczone było do 1,60 - 1.90 m. Pozwoli to żegludze zawodowej na zmniejszenie kosztów transportu nawet do 20% i zwiększy ruch statków w tym regionie. W dalszej perspektywie oznacza to także likwidację ograniczeń w ruchu co pozwoli na znaczne skrócenie czasu rejsu na drodze wodnej Odra-Hawela.

Prace budowlane będą się odbywać w znacznej mierze bez ograniczania ruchu statków. Krótkotrwałe, całkowite zamknięcia kanału ze względu na bezpieczeństwo pracujących są jednak nie do uniknięcia.

O rozpoczęciu prac nad gruntowna przebudową Drogi Wodnej Odra-Hawela pisaliśmy na naszych łamach http://www.zegluga-rzeczna.pl/news.php?readmore=81 . Zdjęcia z etapów przebudowy OHW można zobaczyć na stronie WSA Eberswalde: http://www.wsa-eberswalde.de/wir_ueber_uns/bildarchive/bildarchiv_scheitelhaltung_los_f1/index.html

Do tej pory wykonano:
 • wycinkę drzew i oczyszczenie terenów budowy w zimie 2009/2010
 • sondowanie i usunięcie niewybuchów oraz innych pozostałości wojennych
 • przesiedlenie kolonii czerwonych mrówek lesnych w inne miejsca
 • przeniesienie gniazd czapli siwej poza obszar budowy
Główne dane techniczne realizacji odcinka budowy H1
 • wykopy: 370.000 m3
 • wykonanie nowych uszczelnień (tam) bocznych: 172.000 m2
 • uszczelnienia podwodne gliną naturalną: 177.000 m2
 • obrzut kamienny pod wodą: 153.000 ton
 • brzegosłony kamienne: 330 ton
 • Odbudowa 3 przepustów PCK/MVL Schwedt
 • Czas budowy: od października 2010 do marca 2013
 • Całkowite koszty: ok. 32 mln Euro, (finansowane przez Urząd dróg wodnych i żeglugi) uwzględniając koszt wykupu gruntów i inne wydatki
źródło: WSV.de
#1 | wojpa dnia 23.03.2011 21:03
Fajne by bylo jak nasza zegluga i rzady wziela przyklad od niemcow
#2 | ekolog dnia 26.03.2011 14:32
Kanał Havel-Oder-Wasserstraße do roku 2045 będzie przystosowywany dla statków rzeczno-morskich z Bałtyku stąd ta głębokość 4m.

RZGW Szczecin przygotowuje wspólnie z administracją niemiecką porozumienie o utrzymani Odry do III klasy żeglowności. W wyniku tego porozumienia Niemcy będą utrzymywać Odrę graniczną do III klasy (dla lodołamaczy), a my podniesiemy mosty w Szczecinie.

Gdy dojdzie do tego porozumienia wówczas na Bałtyku przybędzie nam jeszcze jeden port – Berlin Spandau, gdzie bez problemu będą mogły zawijać statki Bałtyckie.

Czyli oprócz bałtyckiego portu w Szczecinie będziemy mieli konkurencyjne porty w Schwedt i Berlinie.

Ciekawe co na to Szczecin.
#3 | ekolog dnia 27.03.2011 14:51
Nie rozumiem niemieckich ekologów.
Blokują rozbudowy Odry dla potrzeb żeglugi śródlądowej. Blokują budowę śluzy w Decinie i dostosowanie Łaby do żeglugi przez co Czesi nie mogą swobodnie wpływać na drogi wodne UE.
Jednak nie blokują rozbudowy Kanału Odra-Hawela.
Odnoszę wrażenie, że niemieccy ekolodzy ściśle współpracują z rządem niemieckim. Wspierają to co jest zgodne z polityką niemieckiego rządu, a blokują to co jest nie pomyśli władz niemieckich.
#4 | kaczor_g dnia 27.03.2011 15:10
ekolodzy zawsze byli na czyiś usługach i nie była to na pewno Natura.
#5 | hoodyy dnia 28.03.2011 12:49
Mi sie wydaje, ze nie blokuja rozbudowy HOW bo to juz jest kanal istniejacy. Nie moznaby powiedziec w prasie ogolnej ze chronimy naturalnie plynaca rzeke. W przypadku Laby i Saali (planowana budowa Saale - Seitenkanal) tak mozna mowic.
Czyli HOW jest tematem malo chwytlliwym.
A to ze z ekologii dobrze sie zyje (bo jest sie na uslugach jakichs grup) to temat nie nowy.
Moje podejrzenia co do intecji zrzeszenia BUND (m.in. blokuja Saale seitenkanal i inne inwestycje) aporpos energii atomowej i wyjscia niemiec z jej uzywania to, ze organizacja ta jest na uslugach koncernow energetycznych ktore nie maja elektrowni atomowych.
Jesli nie spiskowa teoria dziejow to na pewno pare osob szczycacych sie wyzszym wyksztalceniem ekologicznym robie zwykly kapital polityczny. Przyklad Joschki Fischera, huligana i zadymiarza ekologicznego z ulicy a potem Ministra Spraw Zagranicznych jest w tym wzgledzie bardzo dobtny.
#6 | Apis dnia 28.03.2011 12:59
@ekolog napisał:

Odnoszę wrażenie, że niemieccy ekolodzy ściśle współpracują z rządem niemieckim. Wspierają to co jest zgodne z polityką niemieckiego rządu, a blokują to co jest nie pomyśli władz niemieckich.

Będąc uczestnikiem konferencji w Ostrawie podniosłem ten temat w rozmowie z dyrektorem departamentu w czeskim ministerstwie transportu - Vitem Szymanowskim - http://www.zeglug...admore=723
Odpowiedział wówczas, że "zielona zaraza" przyszła do Czech i Polski z Niemiec właśnie.
#7 | ekolog dnia 29.03.2011 00:51
Panie @hoodyy
To dziwne nie ma żadnego klucza, który by wskazywał jakie akweny należy chronić. W tym rejonie Europy rzeki od wieków nie są już naturalne. Każdy centymetr brzegów rzek był tu układany i specjalnie kształtowany. Jedyny znany mi dziewiczy odcinek rzeki to pięć meandrów Odry w rejonie Ostrawy.

W Polsce chronione są przez Naturę 2000 niemal wszystkie drogi wodne, kanały żeglugowe (przykład Kanał Elbląski) oraz zbiorniki retencyjne (przykład jezioro Gopło).

Wydaje się, że jednak jedynym kluczem jest kasa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL