Hydepark

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

mkrakowiak74
03.10.2019
ZARZĄDZENIE NR 1/2019 DYREKTORA U Ż Ś WE WROCŁAWIU http://edziennik.m
alopolska.uw.gov.p
l/WDU_K/2019/6873/
akt.pdf

mkrakowiak74
01.10.2019
Pracownicy Centrum Operacyjnego w Poznaniu stworzyli graficzną prezentację aktualnych warunków żeglugowych. http://www.poznan.
rzgw.gov.pl/szlaki
-zeglowne/aktualne
-warunki-zeglugowe

Ziomal
27.09.2019

mkrakowiak74
24.09.2019

Ziomal
20.09.2019

Z Wielkich Jezior Mazurskich na Niemen?Drukuj

To co dla wielu mieszkańców Mazur i wodniaków wydawało się mrzonką, przybiera realne kształty. Będzie można popłynąć z Wielkich Jezior Mazurskich aż na Niemen. Nie wcześniej jednak niż w 2018 roku. Do tego czasu trzeba będzie zbudować drogę wodną, która zacznie się na Niegocinie, przez Pojezierze Ełckie pobiegnie na Biebrzę i do Kanału Augustowskiego.

Pierwszy milion z trzystu

To ponad 100 km szlaku po jeziorach i rzekach, z nowymi kanałami i śluzami. W projekcie ocenianym na 300 mln zł bierze udział 15 powiatów i gmin z województw warmińsko - mazurskiego i podlaskiego. Zainteresowani chcą wyłożyć 1,23 mln zł na fazę wstępną, czyli opracowanie tzw. studium wykonalności. Taką szansę daje im teraz poparcie Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Pomysł nowej drogi wodnej pilotuje powiat ełcki. W realnej perspektywie rodzi się koncepcja podróży wodnym szlakiem aż na Niemen, po terenach Białorusi i Litwy. Kilka dni temu pomysł ełckiego starostwa zyskał poparcie Zarządu Województwa Warmińsko Mazurskiego. To otwiera możliwości sięgnięcia po fundusze unijne na opracowanie tzw. studium wykonalności projektowanej inwestycji.

- Sprzyjamy tej prorozwojowej koncepcji. W grę wchodzi przecież znaczące ożywienie turystyczne i gospodarcze północno-wschodniej Polski, a swoje wsparcie wyraża także samorząd woj. podlaskiego - mówi Marcin Galibarczyk, z urzędu marszałkowskiego w Olsztynie.

Gra wstępna, finał odległy

- To pierwszy krok i faza wstępna. Teraz samorządy będą mogły zająć się samą koncepcją, czyli określić szanse powodzenia projektu. Musimy realnie określić warunki i korzyści zakładanej inwestycji, której finał może nastąpić w 2018 roku - tłumaczy zasadność tworzenia studium wykonalności Andrzej Pułecki, pełnomocnik starosty ełckiego ds. budowy nowej drogi wodnej.

Fachowe opracowanie ma zawierać opinie ekspertów, warunki stawiane przez ekologów, konsultacje z mieszkańcami.

Dopłynąć będzie można w zasadzie wszędzie, bo droga wodna zacznie się na jez. Niegocin, pobiegnie pogłębionym rzekami, systemem kanałów i śluz do Pojezierza Ełckiego, z końcem na Biebrzy. Ta rzeka poniesie zaś nawet poza granice Polski.

Tak to poleci

Wszystko zależy od powiatów i gmin, które w nowym szlaku wodnym widzą swoją szansę na rozwój. Teraz jest 15 samorządów, bo do pomysłu lidera projektu - powiatu ełckiego dołączyło ostatnio także Giżycko. Oprócz Ełku i letniej stolicy Mazur oraz powiatu giżyckiego projektem są zainteresowane także powiaty grajewski i piski oraz gminy Ełk, Orzysz, Kalinowo, Miłki, Rajgród i Płaska. Każdy z partnerów wniesie w tej fazie 8200 zł tytułem wkładu własnego. 90 procent kosztów analizy ma pochodzić z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Szlak zacznie się na jez. Niegocin i pobiegnie przez jeziora Wojnowo, Buwełno, Tyrkło, Śniardwy, rzeką Orzyszą i jez. Kraksztyn, Orzyskim na Druglin, Guzki, Lepaki, Sunowo, Ełckie, Selment Wielki, Rajgrodzkie, Dręstwo, Tajno i kanałem Woźnawiejskim do Biebrzy, która zaprowadzi do śluzy w Dębowie i dalej na Kanał Augustowski.

www.wspolczesna.pl
#1 | darpo23 dnia 21.03.2011 13:27
rewelacja. żegluga znika z oczu , ale programy promocyjne wciąż są wielkie. studium wykonalności jak zwykle opracowane dla fantastów , wykaże iż da się to zrobić. owszem , technicznie jest to do zrobienia i to nawet wcześniej niż 2018. ale na tym się zakończy kariera tego ambitnego programu. urzędnicy dostaną kasę za wykazanie że taki szlak jest niezbędny , potrzebny i pożądany. a jak ich kieszenie się zapełnią , to będzie koniec tego programu.
#2 | zselerowicz dnia 22.03.2011 00:34
Seler-jak zawsze,pesymistycznie.Z jezior mazurskich bez problemu można dopłynąć na Niemen.Wystarczy spłynąć Pisą do Nowogrodu i lewo na Narew,dalej na Biebrzę i Kanał A.Nie wiem czy odcinek przygraniczny jest przygotowany po naszej stronie.Znam za to odcinek białoruski-tego strasznego Łukaszenki.On dotrzymał zobowiązań,śluzy są wyremontowane,kanał pogłębiony.Co zrobili nasi???
Przez ostatnie dwa lata byłem z Mietkiem Pakultinisem na Pisie i Narwi-w obie strony.Szlak w fatalnym stanie,nikt tego nie poprawia,nie znakuje.Łodzią o zanurzeniu 60cm można się pozabijać.Tyczki stoją od kilku lat ,bez przemieszczania.Zarząd Dróg pracuje w pocie czoła.Na szlaku pod prąd spotkaliśmy jednego białoruskiego kajakarza tratwę z trzema nawalonymi studentami i jedną małą łódz motorową.Jechaliśmy z prądem-trzech wesołych chłopców z Wermachtu i może ze dwie łódki.
Studium wykonalności,raczej niewykonalności.Chłopcy od środowiska uwalą wszystko,nawet budki dla ptaków.
W Grodnie jestem umówiony moim bocznokołowcem-we wrześniu 2012-prawdopodobieństwo 25%.Przepraszam za pesymizm!
#3 | aa1975 dnia 22.03.2011 10:05
Rajgrodzkie, Dręstwo, Tajno i kanałem Woźnawiejskim do Biebrzy, która zaprowadzi do śluzy w Dębowie i dalej na Kanał Augustowski.


Kanał Woźnawiejski i Biebrza to kiepski pomysł i słaby punkt tego projektu (zresztą na powyższej mapce jest chyba błąd, bo narysowana trasa okrąża j. Tajno bardzo na południu). Tam jest Biebrzański Park Narodowy (BPN) z zakazem używania silników spalinowych oraz z innymi obostrzeniami utrudniającymi nawet turystyczną żeglugę. Tymczasem skoro z jeziora Dręstwo chcą iść na Tajno, to stwarzało by to okazję do okrążenia BPN od północy i podłączenia się bezpośrednio do K. Augustowskiego bez zahaczania o BPN. Dlaczego chcą wchodzić w BPN to ja nie wiem.
#4 | aa1975 dnia 22.03.2011 10:11
Była by to droga wodna na system jezior Augustowskich z pominięciem BPN, to by miało sens. Robienie drugiej drogi wchodzącej w BPN nie ma sensu. Chyba że uwzględnimy atrakcyjność kilu jezior po drodze. Dla nich warto się tam pchać. Było by jeszcze bardziej warto, gdyby podłączono do szlaku odejścia w bok do kilku okolicznych (okolice Ełku), też pięknych jezior.
#5 | aa1975 dnia 22.03.2011 10:16
[img]http://www.tintin.w.tkb.pl/dzialka/mapa_bpn_duza.gif[/img] is not a valid Image.

Trche mi ten K. Woźnawiejski nie pasuje do j. Tajno, dwa rożne kierunki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL