Elektryczny napęd i zoptymalizowane zanurzenie - nowość HGK z polskiej stoczniDrukuj

Elektryczny napęd i zoptymalizowane zanurzenie - nowość HGK z polskiej stoczni
Niekonwencjonalny również na zewnątrz ze względu na kształt rufy i dziobu: nowy tankowiec o niskim zanurzeniu (© HGK)

Wcześniej BASF, teraz HGK Shipping: we wrześniu na Renie pojawi się nowy statek, który może pływać przy ekstremalnie niskich stanach wody.

Jest to gazowiec, którego kadłub został wyprodukowano w Polsce i jest obecnie kompletowany przez TeamCo w Heusden (Holandia). Mówi się, że „Gas 94” będzie nowym produktem o ekstremalnie zoptymalizowanym zanurzeniu. Od trzeciego kwartału gazowiec o długości 110 mi szerokości 12,50 m poszerzy flotę HGK na Renie i wyznaczy standardy dla całej branży. Uruchomienie planowane jest na wrzesień.

„Minimalizujemy bilans CO2 w transporcie i - w przeciwieństwie do konwencjonalnych statków - możemy nadal pływać nawet przy bardzo niskich stanach wody” - mówi Anke Bestmann, dyrektor zarządzająca HGK Gas Shipping. „Gas 94” może nadal pokonywać Ren nawet na krytycznym poziomie w Kaub, wynoszącym zaledwie 0,25 m. Jest to możliwe dzięki właściwościom kadłuba, zoptymalizowanym w licznych obliczeniach, symulacjach i rzeczywistych testach, a także dzięki wyrafinowanemu planowaniu rozmieszczenia elementów, takich jak komory ładunkowe i technologia napędu.

30% mniej emisji CO2

Steffen Bauer, dyrektor generalny HGK Shipping, jest pewny siebie: „Ten statek jest kamieniem milowym pod względem innowacji i zrównoważonego rozwoju w żegludze śródlądowej.” Przyczynia się do tego również napęd hybrydowy. Trzy silniki elektryczne o mocy 405 ekW każdy napędzają śrubę, będącą jednocześnie elementem sterującym. Zasilane są przez najnowocześniejsze agregaty prądotwórcze z silnikiem Diesla z układem oczyszczania spalin. Nowy gazowiec HGK Shipping spełnia zatem normę emisji Stage-V i redukuje emisję CO2 nawet o 30%. Emisje NOx są również zmniejszone o co najmniej 70%. Dzięki wyrafinowanemu systemowi zarządzania mocą możliwe będzie nawet napędzanie mniejszych sekcji wyłącznie elektrycznie.tłum. A. Podgórski

Komentarze

Komentarze widoczne dla zalogowanych

Oceny

Ocena zawartości jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.

Żadne oceny nie zostały dodane.