Wisła przekroczyła stan alarmowy, do akcji wyruszyły lodołamaczeDrukuj

Wisła przekroczyła stan alarmowy, do akcji wyruszyły lodołamaczeDo akcji wyruszyło sześć lodołamaczy, postawionych wcześniej w stan gotowości. Jednostki kierują się z Włocławka w górę rzeki. Wisła w rejonie Kępy Polskiej o 11 centymetrów przekroczyła w środę stan alarmowy.

Jak informują Wody Polskie, ruszyło lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek. Lodołamacze pozostające w pogotowiu w porcie we Włocławku rozpoczęły pracę na Wiśle. Do akcji wyruszyło 6 jednostek, w razie konieczności kolejne dwie pozostają w gotowości.

Lodołamanie polega na wycięciu przez lodołamacze w pokrywie lodowej zbiornika rynny spływowej, sprowadzeniu kry w pobliże zapory i po jej pokruszeniu bezpieczny zrzut przez stopień - czytamy w komunikacie WP.

W środę rano poziom Wisły w Kępie Polskiej, położonej między Wyszogrodem a Płockiem, osiągnął 511 cm, czyli 11 ponad stan alarmu.

Służby powiatu płockiego otrzymały w środę rano informację o wysłaniu do akcji na Wiśle lodołamaczy, które ruszyły w górę rzeki spod tamy we Włocławku, gdzie dzień wcześniej jednostki postawione zostały w stan pełnej gotowości.

Lodołamacze, które wypłynęły z Włocławka, kierując się w górę rzeki przez Zbiornik Włocławski, powinny dotrzeć do Płocka w środę ok. godz. 15. - Wtedy zapadnie decyzja, na podstawie prognoz i obserwacji aktualnej sytuacji na rzece, czy lodołamacze będą płynąć dalej w kierunku Kępy Polskiej, czy pozostaną na noc w Płocku - mówi Piotr Jakubowski, kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.

Kępa Polska położona jest w środkowym biegu Wisły, między Wyszogrodem a Płockiem, gdzie nieco dalej w dół rzeki rozpoczyna się Zbiornik Włocławski. To największy sztuczny akwen w Polsce. Ten wiślany zalew rozciąga się do Włocławka.

Od grudnia 2020 roku przy tamie we Włocławku stacjonuje sześć lodołamaczy. Są to znajdujące się dotychczas we flocie Wód Polskich w tym rejonie: Jaguar, Niedźwiedź, Lew i Bawół oraz nowe jednostki – Orkan i Sokół. Wszystkie te lodołamacze będą stacjonowały tam do 15 marca.

Komentarze

Komentarze widoczne dla zalogowanych

Oceny

Ocena zawartości jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.

Żadne oceny nie zostały dodane.