Sąd uniewinnił kapitana "Danuty"Drukuj

Sąd uniewinnił kapitana "Danuty"Gdański sąd uniewinnił w środę kapitana pasażerskiej "Danuty", który w lipcu 2017 roku przepłynął pod opuszczaną właśnie kładką na Ołowiankę. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło 25 lipca 2017 roku. W trakcie opuszczania ruchomej kładki dla pieszych przepłynął pod nią statek pasażerski "Danuta". Na pokładzie - poza załogą - znajdowało się 139 pasażerów.

Według ustaleń prokuratury statek znacznie przekroczył dozwoloną prędkość, do tego płynął pomimo opuszczania kładki, a kierujący nim szyper zbyt późno podjął manewr hamowania, wpływając bezpośrednio pod opuszczane przęsło.

Błędy popełnić miał też operator kładki, który pomimo zbliżania się do niej z nadmierną prędkością statku pasażerskiego, kontynuował manewr jej opuszczania, a w sytuacji kolizyjnej zaniechał awaryjnego wstrzymania ruchu przęsła opadającego bezpośrednio na przepływający pod nim statek.

Sąd: decyzje kapitana były prawidłowe

W środę Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe uniewinnił kapitana "Danuty", stwierdzając, że wszystkie podjęte przez niego decyzje były prawidłowe. Wbrew wcześniejszym ustaleniom prokuratury sąd uznał, że kapitan na niebezpieczeństwo naraziłby pasażerów, próbując hamować - wówczas jednostka mogłaby zatrzymać się pod opadającą kładką. Według sądu zachowanie kapitana było "uzasadnione i prawidłowe".

Prokuratura domagała się dla mężczyzny kary roku bezwzględnego więzienia. Nie jest wykluczone, że złoży apelację. Wydany w środę wyrok nie jest prawomocny.trojmiasto.pl

1
<
#1 | Apis dnia 07.10.2020 17:44
Operatorzy urządzeń krzyżujących się z drogą wodną zachowują się czasem jak dzieci. Zamiast rzucić okiem na otoczenie i dostosować czynności do sytuacji - bezrozumnie naciskają guzik, często gadając przy tym przez telefon. Statek to nie samochód - nie zatrzyma się w miejscu na "machanie lizakiem".

Przypomina się sytuacja z Wrocławia, gdzie w statek wiozący dźwig uderzył wagonik kolejki linowej "Polinka". Tak, tak - to nie statek, który już płynął w tym miejscu uderzył w wagonik kolejki lecz uruchomiona przez bezrozumnego operatora kolejka uderzyła w statek. Tu też chciano obarczyć kapitana winą: https://www.zeglu...dmore=1913

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL