Koniec remontu śluzy OpatowiceDrukuj

Koniec remontu śluzy OpatowiceBardzo dobre wiadomości dotyczące przyszłorocznego sezonu żeglugi pasażerskiej po Odrze we Wrocławiu. Po wielu latach statki turystyczne ponownie w 2021 roku wrócą na niedostępną od wielu lat pętlę wokół śródmieścia stolicy Dolnego Śląska. Rejsy, które były kiedyś bardzo popularne tak wśród turystów jak i samych mieszkańców Wrocławia, będą mogły być realizowane dzięki remontowi Śluzy Opatowice, który ma się zakończyć jeszcze w tym miesiącu, a najpóźniej w listopadzie.

Pierwotnie prace miały się zakończyć w czerwcu 2020 roku, jednak na początku 2020 roku rozszerzono jeszcze o kilka punktów zakres robót. Koszt inwestycji wzrósł przez to z pierwotnych 6 mln zł do prawie 8 mln zł.

Drugi etap modernizacji polegał na remoncie klinkierowych i kamiennych elementów, wymianie wyeksploatowanych urządzeń mechanicznych śluzy i wykonaniu ubezpieczenia brzegów, tak by mogły przy nich cumować małe jednostki pływające. Zostały także odbudowane schody prowadzące na skarpy. Nowy wygląd zyskały również perony, budynek sterówki, oświetlenie zewnętrzne i ogrodzenie zewnętrzne śluzy. Pojawiła się też nowa instalacja zasilająca wraz z szafami sterowniczymi, pozwalająca na pełną automatyzację procesu śluzowania i system monitoringu.

Po zakończeniu remontu przywrócony zostanie także ruch pieszy na wyspę Opatowicką. Mieszkańcy i turyści będą mogli tam przejść przez wydzielony korytarz komunikacyjny i poszerzoną kładkę nad wrotami górnymi. Starymi, zdemontowanymi dolnymi wrotami śluzy zajęli się konserwatorzy. Zostaną one wyeksponowane na terenie przyległym do śluzy, jako zabytek techniki. Kończący się drugi etap remontu śluzy Opatowice kosztował łącznie około 8 mln zł. Generalnym wykonawcą prac jest spółka Eco–Polcon z Malczyc.

Przypomnijmy, w ramach pierwszego etapu tej inwestycji, zakończonego wiosną 2018 r., zrealizowano między innymi remont komory. Koszt tego etapu wyniósł ponad 1,5 mln złotych.

investmap.pl

1
<
#1 | Apis dnia 06.10.2020 15:00

Cytat


Po wielu latach statki turystyczne ponownie w 2021 roku wrócą na niedostępną od wielu lat pętlę wokół śródmieścia stolicy Dolnego Śląska.

Pętlę wokół Śródmieścia robi się przez śluzę Mieszczańską, Miejską i Szczytniki, a w Mieszczańskiej niewiele jednostek ma szansę śluzować - tylko te najmniejsze. Pętla przez śluzy Opatowice-Bartoszowice-Zacisze-Różanka-Miejska-Szczytniki nie jest pętlą wokół Śródmieścia

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL