Katastrofa budowlana na stopniu wodnym Ujście NysyDrukuj

Katastrofa budowlana na stopniu wodnym Ujście NysyPodczas ostatniej fali wezbraniowej na Odrze pod koniec czerwca i na początku lipca doszło do poważnego uszkodzenia konstrukcji budowli piętrzącej (jazu kozłowo-iglicowego) na stopniu wodnym Ujście Nysy w km 180,5 ODW. Spowodowało to m.in. nieoczekiwany i nagły wzrost wysokości fali wezbraniowej poniżej tego stopnia oraz brak możliwości przywrócenia normalnego piętrzenia po przejściu wezbrania. W konsekwencji uniemożliwiło to armatorom i przedsiębiorstwom (np. stocznia DAMEN, Famet) realizowanie zaplanowanych zadań przewozowych.

Do dnia 3.08.2020 r. administracja tego odcinka drogi wodnej nie opublikowała żadnego komunikatu, informującego o zaistniałej sytuacji. Według naszej wiedzy administracja wodna próbuje dokonać naprawy na własną rękę, chcąc ukryć całe zdarzenie. Ponadto administracja wodna nie wypełniła ciążących na niej ustawowych obowiązków, t.j. nie zawiadomiła właściwych dla sprawy organów - czyli Nadzoru budowlanego, Prokuratury, Policji i Urzędów Żeglugi Śródlądowej.

Rada Kapitanów złożyła więc w dniu 5.08.2020. zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na sprowadzeniu katastrofy budowlanej (art. 163 oraz 164 KK) na szkodę Skarbu Państwa i użytkowników drogi wodnej, wnosząc o wszczęcie postępowania przygotowawczego i podjęcie niezbędnych czynności dowodowych, celem pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności karnej.

W związku z tym Rada Kapitanów zwraca się do wszystkich armatorów, dzierżawców i przedsiębiorców, którzy w wyniku zaistniałej sytuacji zmuszeni zostali do przerwania swoich działań handlowych i ponieśli z tego tytułu straty o zgłaszanie swoich uwag do Rady Kapitanów mailowo na adres rzecznik@radakapitanow.pl

foto ilustracyjne: RZGW Wrocław
#1 | budro2 dnia 19.08.2020 08:01
Co do działań informacyjnych administracji odcinka nie będę się wypowiadał. Po raz pierwszy jaz się zawalił na początku 20ego wieku, stąd dziwna, zygzakowata konstrukcja. W późniejszych latach również wielokrotnie ulegały awariom kozły jazu. Zwłaszcza w okresie zimowym.
Nie można powiedzieć że administracja nic nie robi ponieważ na początku roku został przekazany projekt wykonawczy na nowy jaz klapowy usytuowany powyżej starego. Prace projektowe trwały długo ze względów pozatechnicznych: zmiana prawa wodnego, trudne uzgodnienia z zielonymi i jeszcze trudniejsze z konserwatorem zabytków. Jest to ostatni jaz kozłowy na Odrze nie licząc Psiego Pola (Wrocław) które nawiasem mówiąc jest również w tragicznym stanie i jeżeli w najbliższej przerwie żeglugowej (zimowej) nie zostaną wymienione kozły to z przystani Zwierzynieckiej żaden biały statek nie popłynie.
#2 | Apis dnia 20.08.2020 10:26
Dla projektu „Budowa jazu klapowego na stopniu wodnym Ujście Nysy w km 180,50 rzeki Odry z uwzględnieniem obiektów towarzyszących”, znajdującego się na Liście Projektów Indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 w dniu 20.07.2016 r. r. podpisano preumowę nr POIS.3.2-28/16-00_P. - http://www.gliwic...jscie-nysy
#3 | budro2 dnia 21.08.2020 14:53
Dzieje się, kasa jest:
https://www.wnp.p...tWyXaP8jNI
Niestety wnp nagle chce kasę za czytanie powyższego artykułu wiec dodaję że na budowę Ujścia Nysy jest ponad 160mln zł. olbrzymia większość ze środków UE. W najbliższym czasie powinien być ogłoszony przetarg na budowę nowego jazu klapowego.
#4 | hydrogeo dnia 27.08.2020 22:59
Gratulacje dla Projektantów PBW Inżynieria oraz Tractebel i przede wszystkim dla pracowników Jednostki Realizującej Projekt w Opolu :-)
#5 | budro2 dnia 31.08.2020 08:17
Dodam jeszcze że JRP w Opolu nie próżnuje, są ogłoszone przetargi na nową śluzę kl. 5A w Krapkowicach i Januszkowicach oraz na modernizację kolejnych trzech jazów opolskich (3 inne kończy modernizować PORR) . Czekają na realizację projekty przebudowy małych śluz na duże kl. 5A w Ujściu Nysy i Opolu. Na Opolszczyźnie dzieje się więcej niż w pozostałych zarządach Odry i Wisy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL