Bezemisyjne promy ze stoczni Damen Shipyards Koźle w KopenhadzeDrukuj

Bezemisyjne promy ze stoczni Damen Shipyards Koźle w KopenhadzeStocznia Damen Shipyards Koźle dostarczyła pięć nowoczesnych, ekologicznych promów projektu Damen 2306 E3 firmie Arriva Danmark, obsługującej statki z ramienia duńskiej agencji transportu publicznego Movia. Projekt wpisuje się w filozofię E3 Damen'a: Efficiency in Operation (skuteczny w działaniu), Environmentally Friendly (przyjazny środowisku) i Economically Viable (ekonomicznie opłacalny). Stocznia z Kędzierzyna-Koźle dostarczy operatorowi jeszcze dwie takie jednostki.

Kiedy Movia ogłosiła publiczny przetarg na masowy transport wodny w Kopenhadze, celem było unowocześnienie usługi, czyniąc ją czystszą i bardziej zrównoważoną - czytamy w komunikacie stoczni Damen Shipyards Group. Nowe miejskie promy stanowią znaczący postęp w kierunku usługi o zerowej emisji, eliminując emisje NOx z transportu publicznego w Kopenhadze o 2,5 proc., emisje CO2 o 10 proc. i emisje cząstek stałych o 66 proc. To pierwsze na świecie tego typu jednostki napędzane w pełni elektrycznie i wyposażone w unikatowy system ładowania.

Jak mówił w 2018 roku prezes stoczni Damen Shipyards Koźle, to szczególny projekt pod każdym względem.

Pierwszy projekt w pełni zelektryfikowanych promów w grupie Damen, pierwszy projekt elektrycznych promów realizowany w Polsce, pierwszy taki zaprojektowany w naszym biurze w Gdańsku i pierwszy taki, który będzie wykonywać od A do Z nasza stocznia. Będzie to również pierwszy nasz projekt, w którym, obok stali, zastosujemy części konstrukcji z laminatów - mówił Jacek Małek, prezes stoczni.

Stocznia Damen Shipyards Koźle pozyskała dwa kontrakty na tego typu jednostki.

Pierwszy, na pięć tramwajów, został już zrealizowany. Jednostki opuściły stocznię jeszcze w grudniu. Ze względu na remont odrzańskiej śluzy Ratowice, który zamknął nam niespodziewanie możliwości transportowe, nie byliśmy w stanie ich skończyć u nas na wymagany termin (styczeń 2020), wobec czego prace wyposażeniowe kontynuowała stocznia Damen Shipyards Oskarhamn (Szwecja). Trzy kolejne jednostki w całości zostały wykonane u nas. Transport rozpoczął się natychmiast po otwarciu sezonu żeglugowego na Odrze oraz śluzy Ratowice, czyli w drugiej połowie marca br. Na początku kwietnia jednostki były już w Kopenhadze. Tam przeszły odbiory i zostały przekazane amatorowi - poinformował PortalMorski.pl, Jacek Małek. - Drugi kontrakt, na kolejne dwa promy, nie został jeszcze zrealizowany. Statki zostały przez nas skończone kilka tygodni temu i obecnie czekają na odbiory ze strony armatora u nas w stoczni. COVID-19 pokrzyżował niestety plany podróży przedstawicieli armatora, w związku z czym próby mają odbyć się w sierpniu, a transport do Kopenhagi najprawdopodobniej we wrześniu.

Zalety statku (dł.: 23 m, szer.: 6 m) w zakresie zrównoważonego rozwoju polegają na zastosowaniu szeregu innowacyjnych, cyfrowych rozwiązań. W konstrukcji kadłuba zastosowano symulacje numerycznej dynamiki płynów (ang. CFD - Computational Fluid Dynamics), minimalizując opory w wodzie, a nowoczesne oprogramowanie mierzyło zależność pomiędzy momentem obrotowym silnika, a prędkością obrotową śruby - czytamy w komunikacie Damen Shipyards Group. Zaowocowało to optymalnym wykorzystaniem pakietów akumulatorów celem zmniejszenia masy, zużycia energii i - ostatecznie - kosztów eksploatacji.

W Kopenhadze tramwaje wodne są częścią transportu publicznego, które regularne łączą przystanie w obrębie miasta.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL