Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Co zrobić, aby żeglowało się przyjemniej i bezpieczniej?Drukuj

  • mkrakowiak74
  • 15.12.2019 19:30:07
  • 855 czytań
  •  0 komentarzy
Co zrobić, aby żeglowało się przyjemniej i bezpieczniej?W czwartek, 12 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu żeglugi na wodach śródlądowych.

Inicjatorem spotkania z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego był Zbigniew Ptak, propagator rozwoju dróg wodnych w rejonie delty Wisły, jeden z pomysłodawców projektu Pętla Żuławska, który ożywił żeglugę na rzekach: Szkarpawa, Nogat i Dolna Wisła.

Nieprzypadkowo więc to obszar delty Wisły był głównym tematem dyskusji, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Urzędu Morskiego w Gdyni, Urzędu Żeglugi Śródlądowej, a także przedstawiciele klubów żeglarskich urzędów i służb odpowiedzialnych za Pętlę Żuławską i sąsiednie szlaki wodne.

Co zrobić, aby żeglowało się przyjemniej i bezpieczniej? To pytanie z roku na rok jest coraz częściej zadawane w środowisku wodniaków. Powodem jest rozwój turystyki wodnej, a co za tym idzie wzrost ilości sprzętu i jednostek pływających po drogach i szlakach wodnych Żuław.

Jak podkreślał Zbigniew Ptak, zjawisko to niesie za sobą znaczny wzrost zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa osób korzystających z żeglugi i wzrost zagrożenia dla środowiska przyrodniczego. Aby wyjść naprzeciw tym problemom, konieczne jest stworzenie odpowiednich rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki dużego zainteresowania turystyką wodną – mówił Zbigniew Ptak.

Wzrost liczby jednostek pływających widać najlepiej właśnie na przykładzie Pętli Żuławskiej. Jak relacjonował Michał Górski, prezes spółki Pętla Żuławska, w 2014 roku liczba zawinięć jachtów wynosiła na tym obszarze 1700. Cztery lata później, w 2018 roku zawinięć było już 7300. Analogicznie rośnie liczba turystów. W 2011 roku było ich 29 tys., z kolei dane na 15 listopada 2019 roku mówią o 279 tys.

Zainteresowanie turystyką wodną idzie w parze ze wzrostem liczby inwestycji w tym obszarze. O działaniach podejmowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w rozwój dróg wodnych mówił Rafał Wasil.

– Aktualnie realizujemy projekt Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska, który jest kontynuacją projektu Pętla Żuławska – etap I i II. Oprócz inwestycji nad Zatoką Gdańską, projekt obejmuje także rewitalizację rzeki Tugi do Nowego Dworu Gdańskiego. Inwestycją komplementarną są Pomorskie Szlaki Kajakowe zlokalizowane również na obszarze Pętli Żuławskiej, w ramach których powstają między innymi pomosty pływające – mówił Rafał Wasil.

Sposobem na pokonanie barier związanych ze swobodną żeglugą jest modernizacja szlaków wodnych. O inwestycjach w drogi wodne, w tym śluzy i pochylnie na obszarze zarządzanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku mówiła z kolei przedstawicielka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wiele miejsca w trakcie czwartkowej konferencji poświecono także przepisom regulującym ruch na wodach śródlądowych oraz o roli służb, które odpowiedzialne są egzekwowanie tych przepisów.

Niezależnie od mnogości inwestycji ukierunkowanych na poprawę komfortu i bezpieczeństwa żeglugi, najistotniejszym ogniwem pozostaje niezmiennie dobrze przeszkolona załoga i przestrzeganie przez nią prawa wodnego. Istotna jest więc tu rola ośrodków szkolenia, które odpowiadają za przygotowanie teoretyczne i praktyczne przyszłych wodniaków.

Tekst i zdjęcia: Sławomir Lewandowski

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL