Udrażnianie koryta Wisły pod Płockiem w ramach prac przeciwpowodziowychDrukuj

Udrażnianie koryta Wisły pod Płockiem w ramach prac przeciwpowodziowychDo 80 tys. metrów sześc. osadów ma zostać wydobytych z koryta Wisły w miejscowościach Maszewo i Dobrzyków pod Płockiem (Mazowieckie). Prace te, w ramach działań przeciwpowodziowych Wód Polskich, potrwają do 23 grudnia. Ich koszt przekracza 2,2 mln zł.

Na początku grudnia Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podało, że w przetargu na „Udrożnienie rzeki Wisły na terenie działania Zarządu Zlewni we Włocławku w miejscowościach Maszewo i Dobrzyków” - czyli w środkowym biegu rzeki, gdzie rozpoczyna się Zbiornik Wodny Włocławek - wybrano do realizacji prac konsorcjum: Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie – lider i EFB PARTNER Jerzy Kruczyński.

Prace w rejonie Płocka związane z wydobyciem z Wisły napływających z górnego jej biegu osadów dennych, piasku i żwiru, planowano przeprowadzić wcześniej. Ich termin został jednak przełożony z uwagi na sierpniową awarię oczyszczalni ścieków "Czajka" w Warszawie, w wyniku której przemieszczające się wraz z nurtem rzeki zanieczyszczenia dotarły także do Płocka.

Jak poinformowała w piątek PAP Urszula Tomoń, rzeczniczka prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie, podjęte już prace w rejonie Maszewa i Dobrzykowa mają bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo powodziowe Płocka i powiatu płockiego. Podkreśliła, że udrażnianie koryta Wisły w obu tych miejscowościach to kontynuacja działań z 2018 r., prowadzonych wówczas w Brwilnie oraz na wysokości bramy przeciwpowodziowej stoczni rzecznej w Płocku. Jak dodała, ich efektem było "sprawne przejście" rzeką śryżu i kry podczas roztopów na przełomie stycznia i lutego tego roku.

Tomoń wyjaśniła, że prace, które w rejonie Maszewa i Dobrzykowa potrwają do 23 grudnia i polegają na usunięciu sedymentów z koryta Wisły, mają poprawić sytuację na rzece w sezonie zimowym, w tym zmniejszyć możliwość powstawania zatorów śryżu, a także poprawić warunki pracy ułożonej w pobliżu zapory śryżowej. W ramach przygotowań do sezonu zimowego i działań przeciwpowodziowych już z końcem listopada na Wiśle w Popłacinie pod Płockiem została zamontowana tzw. przegroda przeciwśryżowa. Ma ona zatrzymywać spływający rzeką śryż przed Zbiornikiem Wodnym Włocławek. Ułożona z elementów pływających zapora jest demontowana po ustąpieniu zjawisk lodowych.

Rzeczniczka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - RZGW w Warszawie podała, iż w okolicach Maszewa i Dobrzykowa pod Płockiem do wydobycia z koryta Wisły jest do 80 tys. metrów sześc. osadów, a koszt tego przedsięwzięcia to 2 mln 223 tys. 840 zł. Prace te - jak wyjaśniła - wraz z rozpiętą zaporą śryżową i pozostającymi w gotowości od 1 grudnia lodołamaczami "wpisują się w działania Wód Polskich zabezpieczające stopień i Zbiornik Wodny Włocławek przed sezonem zimowym".

Sześć lodołamaczy, które stacjonują w porcie przy tamie we Włocławku, będzie tam w gotowości do połowy marca 2020 r. Statki Jaguar, Gepard, Niedźwiedź, Lew, Bawół i Mors w razie potrzeby będą kruszyły lód na Wiśle przy zaporze we Włocławku i powyżej niej, na Zbiorniku Wodnym Włocławek, płynąc w kierunku Płocka. Akcje tych jednostek, jak np. likwidowanie powstających na zatorów lodowych, umożliwia swobodny spływ śryżu i kry, co zapobiega piętrzeniu się poziomu wody w rzece.

Zbiornik Wodny Włocławek, który rozpoczyna się w środkowym odcinku Wisły w rejonie Płocka (Mazowieckie) i rozciąga się do stopnia wodnego we Włocławku (Kujawsko-pomorskie), to największy sztuczny akwen w Polsce - ma 58 km długości i od 1,2 do 2 km szerokości. Zbiornik powstał pod koniec lat 60. XX wieku w związku z budową włocławskiej tamy i elektrowni.

W październiku podczas wizyty w Płocku wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa informowała o trwających analizach dotyczących tego, na ile pogłębianie Wisły w rejonie Płocka i osady, które spłynęły tam po sierpniowej awarii w warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka", mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość wody. Wiceprezes Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą Krzysztof Woś podkreślał wtedy, że termin planowanej kontynuacji pogłębiania Wisły w środkowym jej biegu, czyli w okolicy Płocka, po awarii w stołecznej "Czajce" musiał zostać przełożony. Zapowiadał, iż prace te zostaną podjęte po dokładnym sprawdzeniu, jak daleko i w jakim stopniu zostały zanieczyszczone osady denne Wisły.

Według Wód Polskich, w 2018 r. w ramach pogłębiania Wisły wydobyto w jej środkowym biegu – na Zbiorniku Włocławskim i w okolicy samego Płocka - 300 tys. metrów sześc. urobku. W 2018 r. na pogłębianie Wisły i modernizację wałów przeciwpowodziowych w rejonie Płocka przeznaczono ponad 4,5 mln zł.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL