Przygotowania do sezonu zimowego w Wodach Polskich w BydgoszczyDrukuj

Przygotowania do sezonu zimowego w Wodach Polskich w BydgoszczyTrwają przygotowania do sezonu zimowego w RZGW w Bydgoszczy. Zdejmowane są iglice na zabytkowym jazie kozłowo-iglicowym w Krostkowie. Jaz ten piętrzy wodę na wysokość ok. 50 cm i w ten sposób reguluje poziom wód tzw. Noteci Leniwej. Kieruje wodę na dolne stanowisko śluzy. Stalowe kozły podtrzymują drewniane iglice jazu, zaś kładka nad jazem poprowadzona na kozłach służy do zdejmowania iglic na zimę, sama zaś na ten okres jest zatapiana. Tak zachowane konstrukcje kozłowo-iglicowe stanowią interesujące zabytki hydrotechniczne.

Stopień Wodny Krostkowo to prawdopodobnie unikat w skali europejskiej, jeden z najstarszych w Polsce i jedyny taki na rzece Noteci. Położony na 68 km rzeki składa się z jazu i śluzy, w dalszym ciągu obsługiwany ręcznie. Obiekty hydrotechniczne pochodzą z lat 1912-14 objęte są ochroną prawną i wpisane do rejestru zabytków.

Przy śluzie nr 4 Czyżkówko na drodze wodnej Wisła – Odra wyciągane są jednostki pływające: łódź motorowa Mona - jednostka robocza służąca do prac utrzymaniowych na drodze wodnej, pontony robocze oraz kosiarka Conver.
Ponowne wodownie tych jednostek odbędzie się wiosną przyszłego roku.

http://bydgoszcz....bydgoszczy
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL