Wody Polskie gotowe na zimę!Drukuj

Wody Polskie gotowe na zimę!Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie jest przygotowane do polsko-niemieckiej akcji lodołamania.

Na odprawie z partnerami niemieckimi zostały ustalone zasady współpracy oraz szczegóły techniczne odnośnie działania w przypadku wystąpienia oblodzenia tafli wody. Pogotowie zimowe w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie trwa od 1 grudnia do 15 marca. Lodołamacze są przygotowane technicznie do kruszenia lodu, wszystkie jednostki przeszły kontrole. W akcji brać będzie udział 13 jednostek – siedem z Polski i sześć z Niemiec.

Choć akcja lodołamania jeszcze nam nie grozi, to grudzień przyniósł już pierwsze spadki temperatur poniżej zera. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz niemieccy partnerzy są gotowi do działania na Szczecińskim Węźle Wodnym oraz na Odrze Granicznej zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej. W razie potrzeby odkuwane z lodu będą również inne akweny administrowane przez RZGW Szczecin, mające znaczenie dla żeglugi śródlądowej.

- Prognozy pogody nie zapowiadają mrozów, co nie zmienia faktu, że Wody Polskie w Szczecinie są gotowe do lodołamania. To nie jest tak, że te jednostki są niepotrzebne, bo wszyscy mówią o ociepleniu klimatu. Jesteśmy w pogotowiu, w trakcie zimowej narady polsko-niemieckiej ustaliliśmy szczegóły współdziałania, będziemy kruszyć lód na odcinku od ujścia Nysy Łużyckiej w górę Odry oraz częściowo jeżeli będzie taka potrzeba na Warcie w kierunku północnym. Oczywiście akcją lodołamania objęty jest cały Szczeciński Węzeł Wodny oraz Jezioro Dąbie – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

– Łącznie w akcji lodołamania weźmie udział 13 lodołamaczy, gdy tylko zajdzie potrzeba rozpoczynamy akcje. Początek akcji to Jezioro Dąbie i wyłamanie rynny po której spływać będzie kruszony lód w kierunku Morza Bałtyckiego. Temperatura wody jeszcze jest wysoka, prognozy wskazują, że okres świąteczny będzie spokojny i temperatury ujemne będą występować tylko wieczorami. Żeby pojawił się śryż musiałyby występować regularne temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza – mówi Stefan Iwicki, kierownik polsko-niemieckiej akcji lodołamania, Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej.

Akcja lodołamania ma na celu ochronę przeciwpowodziową mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Spiętrzony lód mógłby prowadzić do powodzi lodowych oraz zatorowych, szczególnie niebezpiecznych w czasie odwilży.

Obecnie w stoczni Remontowa Shipbuilding SA trwa budowa dwóch nowych jednostek dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Nowe lodołamacze zastąpią te, które we flocie RZGW są już od ponad 50 lat. Jednostki kosztować będą ponad 30 milionów złotych i szacuje się, że oddane do użytku zostaną w drugiej połowie 2020 roku.

rel (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie)

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL