Dotacja z UE dla dziewięciu projektów związanych z turystyką wodnąDrukuj

Dotacja z UE dla dziewięciu projektów związanych z turystyką wodnąPonad 36,1 mln zł kosztować będzie realizacja dziewięciu projektów związanych z budową i rozbudową portów, przystani żeglarskich i nowej infrastruktury szlaków kajakowych w Pomorskiem. Dotacja z budżetu UE na te inwestycje wyniesie ponad 23,2 mln zł.

Umowy na unijne dofinansowanie tych przedsięwzięć podpisano w środę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego (UMWP) w Gdańsku. Inwestycje są związane z realizowanymi przez samorząd województwa pomorskiego dwoma programami: „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” oraz „Pomorskie Szlaki Kajakowe”.

„Nowe unijne inwestycje umożliwią zagospodarowanie szlaków wodnych i dalszy rozwój turystyki wodnej w obszarze Dolnej Wisły i Zalewu Wiślanego. Przystanie żeglarskie połączą powstałą sieć Pętli Żuławskiej z portami Zatoki Gdańskiej. Nabrzeża i brzegi rzek zostaną wykorzystane jako tereny turystyczne oraz miejsca organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych i regionalnych wydarzeń kulturalnych” – poinformowała Dorota Patzer z biura prasowego UMWP.

Na terenie Pomorza znajduje się ponad 30 rzek i tysiąc kilometrów szlaków kajakowych. „Planowane inwestycje pozwolą na rozwój m.in. aktywnej turystyki wodnej - żeglarstwa, kajakarstwa, wioślarstwa, turystyki motorowodnej oraz wyczynowych sportów wodnych” – dodała Patzer.

Dwa z dziewięciu zadań wykona miasto Gdańsk. Będą one realizowane w ramach przedsięwzięcia „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”.

Pierwszy – najkosztowniejszy ze wszystkich - opiewa na kwotę niespełna 20 mln zł (dotacja unijna – 12 mln zł) i będzie dotyczył rozbudowy portu jachtowego w Górkach Zachodnich. Druga gdańska inwestycja przewiduje budowę przystani żeglarskiej w dzielnicy Sobieszewo przy ul. Nadwiślańskiej. Koszt tych prac wyniesie ponad 5,9 mln, z czego wkład z Unii Europejskiej to niespełna 4,1 mln zł. Obie inwestycje mają być wykonane do grudnia 2021 r.

Trzeci z projektów w ramach „Rozwoju oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej” zrealizuje Akademicki Klub Morski Gdańsk. Będzie to rozbudowa i przebudowa przystani AKM w Górkach Zachodnich. Inwestycja będzie kosztować ponad 5,9 mln zł, z czego dotacja unijna wyniesie ponad 3,7 mln zł.

W ramach programu „Pomorskie Szlaki Kajakowe” unijne wsparcie otrzymało sześć przedsięwzięć. Obejmują one budowę lub rozbudowę infrastruktury turystycznej wzdłuż rzek Reda (okolice miast Reda i Wejherowo) oraz Łupawa (ok. 30 km na wschód od Pucka).

Beneficjentami wsparcia z budżetu UE są w tych projektach miasta Wejherowo i Reda, gminy Potęgowo i Czarna Dąbrówka oraz dwa prywatne podmioty gospodarcze.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL