Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim!Drukuj

Rekordowy sezon na Kanale Augustowskim!Kanał Augustowski przyciąga swoim pięknem turystów z całego świata. W tym sezonie żeglugowym padł rekord śluzowań. Pracownicy Wód Polskich na 14 śluzach Kanału Augustowskiego przeprowadzili 10 214 śluzowań, podczas których różnicę poziomu wody pokonało 34 028 jednostek pływających. Śluza Dębowo była zamknięta ze względu na prowadzony remont wrót górnych.

- Lato było bardzo ciepłe, co zachęcało turystów do odpoczynku nad wodą. Szczególnym miejscem w Polsce jest jedyny w swoim rodzaju Kanał Augustowski, który cały czas staramy się modernizować i zwiększać jego dostępność. Przez cały rok nasi pracownicy wykonują prace utrzymaniowe, remontujemy śluzy, chcemy alby warunki do pływania i podziwiania tej perełki architektury technicznej były jak najlepsze – mówi Mirosław Markowski dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

W zdecydowanej większości obiekty śluzujące się na Kanale to kajaki, następnie statki żeglugi, jachty motorowe, katamarany i gondole. Najwięcej śluzowań było na Przewięzi - prawie 3 tysiące. Śluzę w tym miejscu pokonało ponad 4 200 obiektów pływających. Natomiast najczęściej odwiedzana przez wodniaków była śluza Sosnówek – tam prześluzowano blisko 8 200 jednostek pływających, z czego 8 tysięcy to kajaki.

Kanał Augustowski to unikatowy, transgraniczny obiekt należący do najdłuższych dróg wodnych w Polsce. Jest jednym z najciekawszych zabytków techniki wodnej XIX w., a jednocześnie dużą atrakcją turystyczną o randze międzynarodowej - znalazł się na liście zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2007 roku stanowi Pomnik Historii. Całkowita długość Kanału Augustowskiego wynosi 103,4 km. Zlokalizowano na nim 18 śluz, z czego 14 po stronie polskiej, 1 w pasie granicznym, a 3 po stronie białoruskiej. Różnica poziomów pomiędzy śluzami waha się od 0,86 metra do 6,5 metra.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL