Gróbarczyk: wkrótce prace pod kątem wielofunkcyjności zbiornika RacibórzDrukuj

Gróbarczyk: wkrótce prace pod kątem wielofunkcyjności zbiornika RacibórzZakończenie budowy suchego zbiornika Racibórz Dolny to jednocześnie rozpoczęcie kolejnego etapu: przekształcenia go w zbiornik mokry, m.in. pod kątem doprowadzenia Odrzańskiej Drogi Wodnej do Ostrawy - powiedział w czwartek na placu budowy szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk.

Tego dnia przy głównym obiekcie inwestycji, tzw. budowli przelewowo-spustowej, przeprowadzono operację hydrotechniczną, polegającą na zmianie biegu Odry w czaszy zbiornika. Umożliwi to dokończenie jego budowy i uzyskanie pełnej funkcjonalności do końca br. Jak zaznaczył minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, uzyskana w ten sposób ochrona przeciwpowodziowa to jeden z kluczowych aspektów inwestycji.

„Ale jest jeszcze jeden niezwykle ważny element. Dzisiejsze zakończenie prac jest bezwzględnie rozpoczęciem kolejnego etapu: to jest zamknięcie tego zbiornika i budowa zamkniętego mokrego zbiornika Racibórz” - powiedział Gróbarczyk. „Jesteśmy w miejscu chyba najważniejszym dla żeglugi śródlądowej, czyli crossie, węźle wodnym, łączącym Odrę, Dunaj oraz Łabę” - przypomniał.

„Jesteśmy po ostatecznych uzgodnieniach ze stroną czeską: wspólnie będziemy aplikować do Komisji Europejskiej o wpisanie Odrzańskiej Drogi Wodnej do bazowej sieci dróg TEN-T. W ten sposób uzyskamy finansowanie i w końcu połączymy się z Ostrawą. To jest ten pierwszy etap, który chcemy zrealizować i przystąpić już do projektowania konkretnych rozwiązań w ramach realizacji tej budowy” - zapowiedział Gróbarczyk.

„To praktyczny początek Odrzańskiej Drogi Wodnej i połączenie z portem Szczecin-Świnoujście" - zaznaczył minister. "I to jest w końcu ten dzień, który rozpoczyna bardzo duże inwestycje właśnie w zakresie żeglugi śródlądowej” - zasygnalizował.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca uściślił, że jeszcze w tym roku powinna rozpocząć się przetarg na koncepcję dostosowania zbiornika Racibórz – po okresie trwałości projektu unijnego – do pełnej funkcjonalności zbiornika wielofunkcyjnego oraz śródlądowej drogi wodnej o znaczeniu międzynarodowym. „Myślę, że przetarg będzie w tym roku i będziemy już przygotowywać się do tego, żeby ten zbiornik zmienić” - zaznaczył Daca.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL