Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Najpierw połączenie Dunaju i Odry - dla odgałęzienia do Łaby rezerwa terenowaDrukuj

Najpierw połączenie Dunaju i Odry - dla odgałęzienia do Łaby rezerwa terenowaMinisterstwo Transportu Republiki Czeskiej zaproponowało rządowi podczas kolejnych negocjacji w sprawie projektu korytarza wodnego Dunaj-Odra-Łaba skupienie się na połączeniu Dunaju i Odry. Jednocześnie jednak postanowił zachować rezerwę terenową dla części projektu dotyczącej Łaby, która powinna służyć na przyszłość. Rząd prawdopodobnie przeanalizuje studium wykonalności kanału w październiku. Martina Bártová z Ministerstwa Transportu powiedziała to na wtorkowym seminarium Akademii Nauk.

Według badań budowa całego korytarza kosztowałaby 585 miliardów koron, a gałąź do Łaby kosztowałaby ponad 300 miliardów. Ministerstwo początkowo zaleciło całkowite wycofanie tej części projektu, ponieważ - jak wynika z badań - jego włączenie wydaje się ryzykowne. Jednak po uwagach niektórych ministerstw i regionów ostatecznie zdecydowano o zachowaniu rezerw terytorialnych na Łabę, które zidentyfikowano w badaniu.

Zachowanie rezerwy w przyszłości ograniczy wszelkie duże projekty na terytorium, którym przebiegać ma odgałęzienie do Łaby, na wypadek gdyby państwo postanowiło później połączyć Łabę z korytarzem. Ministerstwo zaleciło jednak, aby rząd skupił się przede wszystkim na połączeniu Dunaju i Odry. Po zatwierdzeniu przez rząd Ministerstwo zleci następnie przygotowanie dokumentów do oceny oddziaływania na środowisko.

Wyniki studium wykonalności zostały również omówione we wtorek na seminarium, w którym dyskutowali krytycy i zwolennicy projektu. Zdaniem przeciwników jego autorzy przeprowadzili badania nieprecyzyjnie i niepoprawnie, a materiał zawiera wprowadzające w błąd wyniki. Autorzy studium zarzucili zaś oponentom, że nie uwzględniają wszystkich czynników, które doprowadziły do takich ​​wyników badań.

Latem Senat wezwał Ministerstwo Transportu do sporządzenia zagranicznego audytu studium wykonalności. Bártová powiedziała we wtorek, że ministerstwo ma już raport jednego przeciwnika projektu, ale pochodzi on od organizacji krajowych. Według niej ktoś inny musiałby złożyć raport międzynarodowy.

Według zwolenników projekt, który od dawna wspierany jest przez prezydenta Milosa Zemana, przyniesie możliwości gospodarcze, a jednocześnie pomoże zamierającej w Czechach żegludze i umożliwi lepszą gospodarkę wodną. Ekolodzy zaś twierdzą, że korytarz zniszczyłby pozostałości stosunkowo naturalnych ekosystemów Europy Środkowej i miałby znaczący negatywny wpływ na krajobraz i reżim wodny w tym kraju.

irozhlas.cz
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL