Trwają przygotowania do transportu sprzętu do odmulania rzeszowskiego zalewuDrukuj

Trwają przygotowania do transportu sprzętu do odmulania rzeszowskiego zalewuZakończyły się prace związane z przeniesieniem chronionej rośliny kotewki orzech wodny z 0,74 ha zbiornika rzeszowskiego . Prace realizowane były pod okiem nadzoru przyrodniczego, który sprawdzał i monitorował proces wydobycia, transportu oraz docelowego przeniesienia orzechów na nowe siedlisko zastępcze zgodnie z zasadami określonymi przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Natomiast już w pierwszych dniach października b.r na zalewie pojawią się specjalistyczne maszyny, które w ramach Etapu I przedsięwzięcia do września 2022 roku oczyszczą i odmulą zalew na odcinku od granicy z obszarem Natura 2000 do stopnia wodnego. W chwili obecnej Wykonawca robót przygotowuje się do relokacji ciężkiego sprzętu pływającego na teren zbiornika z odległości blisko 350 kilometrów. Proces logistyczny związany z taką operacją nie jest łatwy, bowiem nie często można spotkać na ulicach taki specjalistyczny, wielkogabarytowy sprzęt. Wykonawca dokonał już przeglądu technicznego maszyn i urządzeń w swoich bazach sprawdzając działanie wszystkich podzespołów. Równocześnie dopełnione zostały ostatnie formalności związane z uzyskaniem zgody od administratorów dróg publicznych. Ze względu na duże gabaryty maszyn będą transportowane w kilku częściach zestawami niskopodwoziowymi. Jednak sam transport to nie wszystko, bowiem z uwagi na położenie zbiornika w terenie miejskim, Wykonawca robót musiał precyzyjnie wybrać miejsce zwodowania maszyn na czaszę zbiornika.

Według zapewnień Wykonawcy w pierwszej kolejności już w pierwszym tygodniu października do Rzeszowa dotrze sprzęt typu Watermaster Classic do usuwania roślinności wodnej. Zadaniem tej maszyny będzie usunięcie trzcinowisk ze strefy przybrzeżnej. Maszyna ta posiada zdolność poruszania się nawet w bardzo płytkiej wodzie i chodzenia po lądzie dzięki unikalnym szczudłom.

Z kolei w następnym tygodniu nad zalew dotrze pogłębiarka ssąca (refuler), której zadaniem będzie wydobycie 0,5 mln m3 namułów. Sukcesywnie będą transportowane również kolejne maszyny: dwie barki wraz z kutrem do transportowania usuwanego trzcinowiska oraz rurociągi tłoczne wraz z pływakami o łącznej długości ponad 1,2 km.

#1 | 38 dnia 09.10.2019 14:07

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL