Wciąż są problemy z wykorzystaniem Odry jako szlaku transportowegoDrukuj

Wciąż są problemy z wykorzystaniem Odry jako szlaku transportowegoNa opolskim odcinku rzeki Odry nadal są miejsca wymagające zabezpieczenia przeciwpowodziowego, są także problemy z wykorzystaniem rzeki jako szlaku transportowego - powiedział na konferencji prasowej w Kędzierzynie-Koźlu poseł Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

Startujący z list KWW Mniejszość Niemiecka w wyborach do Sejmu Ryszard Galla i Zygfryd Steuer, przedstawili w poniedziałek swój program w kwestii zagospodarowania rzeki Odry i zasad funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. Galla zwrócił uwagę, że mimo upływu lat, w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim są nadal miejsca na Odrze wymagające wzmocnienia przeciwpowodziowego.

"Bardzo duże znaczenie dla mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego ma budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia w Gminie Bierawa, budowa, przebudowa i modernizacja lewostronnego wału rzeki Odry Lasaki – Poborszów oraz budowa wału na odcinku Bierawa-Dziergowice i na wysokości oczyszczalni ścieków w Pogorzelcu. Pytam rząd: jaki jest stan tych inwestycji? Samorządy włożyły w nie dotychczas sporo pieniędzy. Wielokrotnie zabiegałem o realizację tych inwestycji w ostatniej kadencji" - powiedział Galla.

Poruszył także temat reaktywacji portu w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie zawieszono prace ze względu na problemy z przyłączeniem obiektu do sieci kolejowej. "Dlaczego PKP SA, należąca do Skarbu Państwa, nie wyraża zgody na dzierżawę 500 metrów torów, które są nieodzowne dla dalszego biegu inwestycji w porcie w Kędzierzynie-Koźlu? Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej tłumaczy dotychczas swoje postępowanie rekonesansem projektu biznesowego. Apeluję do ministerstwa o jak najszybsze rozwiązanie tej sprawy. Port Koźle mógłby być inwestycją, która pomogłaby w rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej, pomógłby w rozwoju gospodarczym miasta, a mamy na ten moment fiasko inwestycji" - podkreślał.

Zarówno Galla jak i Steuer podkreślali znaczenie, jakie dla bezpieczeństwa obywateli będzie miał dalszy wzrost środków na krajowy system ratowniczo-gaśniczy, w tym na działania operacyjne. Obaj zwrócili uwagę, że wzrost środków na KSRG jest szczególnie ważny w kontekście pokrywania kosztów akcji z udziałem OSP przy zwalczaniu pożarów dzikich wysypisk śmieci oraz likwidacji dzikich magazynów.

Kandydaci mniejszości zobowiązali się także do podejmowania działań na forum parlamentu, które doprowadziłyby do wprowadzenia dodatku do emerytur dla czynnych strażaków OSP oraz popierania działań na rzecz wzrostu wynagrodzeń dla strażaków PSP.

#1 | marek56 dnia 20.09.2019 19:01
Odnośnie udostępnienia przez PKP 500m toru powtórze to co napisałem na fb

Cytaj

No i jak mają się do tego faktu zapowiedzi Pana Ministra, że transport musi wrócić na polskie rzeki ? Wiadomo, że PKP SA to państwo w państwie ale ktoś chyba jednak powinien nad tą firmą panować. Są sprawy, których nie można podporządkowywać tylko wąskim partykularnym interesom. Jeżeli jest inaczej to znaczy, że tam u góry nikomu na żegludze nie zależy, a te wszystkie szumne zapowiedzi to tylko "ściema".

Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić co to znaczy, że MGMiŻŚ prowadzi jakiś rekonesans projektu biznesowego ? Jaki rekonesans. Tu chodzi o udostępnienie 0.5 km toru z korzyścią dla całej gospodarki transportowej a nie tylko interesu PKP. Czy w dalszym ciągu MGMiŻŚ nic nie może ? To po co te "ściemy" ? Nie lepiej powiedzieć wprost sorry ale nic nie możemy, są mocniejsi od nas.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL