Podpisano umowę na przebudowę stopnia wodnego PrzegalinaDrukuj

Podpisano umowę na przebudowę stopnia wodnego Przegalina W poniedziałek PGW "Wody Polskie" podpisały w Gdańsku umowę o wartości ok. 62 mln zł na przebudowę stopnia wodnego . Prace mają zakończyć się do września 2021 r.

Jak powiedział PAP rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" Bogusław Pinkiewicz, przebudowywana śluza południowa w Przegalinie na Martwej Wiśle w Gdańsku, jest zbudowana w miejscu połączenia rzeki Wisły z Martwą Wisłą i jest obecnie jedynym stopniem wodnym na drodze wodnej Wisły Gdańskiej. Zadaniem stopnia jest umożliwienie żeglugi rzeką Martwą Wisłą oraz ochrona Gdańska i Żuław Gdańskich przed powodzią. Obok śluzy południowej drugim obiektem Przegaliny jest Śluza Północna, która aktualnie pełni funkcję bazy dla lodołamaczy Wód Polskich. Stopień wodny Przegalina obejmuje te śluzy i inne budowle im towarzyszące.

W zakres zadania objętego umową wchodzi rozbiórka, remont i przebudowa obiektów stopnia wodnego Przegalina. W ramach umowy ma być przeprowadzony m. in. remont komory śluzy północnej, remont budynku maszynowni i mechanizmów śluzy północnej oraz budowa tam stanowisk postojowych dla lodołamaczy i innych jednostek pływających RZGW w Gdańsku. W śluzie południowej ma zostać wyremontowana komora śluzy, jej maszynownia oraz przebudowana jej automatyka. Zakres prac objętych umową obejmuje też m.in. przebudowę układu dróg wewnętrznych i zagospodarowanie terenu stopnia wodnego w Przegalinie oraz remont umocnień brzegowych.

Inwestycja o nazwie ”Przebudowa stopnia wodnego Przegalina” jest realizowana w ramach projektu pn. "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - Etap II - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt w 85 proc. jest dofinansowany ze środków UE.

Autor: Marcin Szywała
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL