Unowocześniona śluza w Brzegu Dolnym udostępniona do żeglugiDrukuj

Unowocześniona śluza w Brzegu Dolnym udostępniona do żeglugiRozwój przyjaznego środowisku śródlądowego transportu wodnego poprzez poprawę parametrów eksploatacyjnych Odrzańskiej Drogi Wodnej. Taki był główny cel modernizacji śluzy na stopniu wodnym Brzeg Dolny. Inwestycja dobiega końca, trwają czynności odbiorowe. Śluza została udostępniona do żeglugi.

Remont śluzy jest częścią zadania pod nazwą „Stopień Brzeg Dolny - roboty modernizacyjne na stopniu, Etap II”. Wśród celów oprócz poprawy parametrów eksploatacyjnych śluzy żeglugowej jest udrożnienie biologiczne Odry na odcinku prawie 21 kilometrów. W skład projektu wchodzi jeszcze modernizacja przepławki na Stopniu Brzeg Dolny, która będzie wykonywana w najbliższym czasie.

Wszystkie prace są realizowane w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś Priorytetowa III - Zarządzanie zasobami, przeciwdziałanie zagrożeniom środowiska. Rozwój Sieci drogowej TEN-T i transportu multimodalnego, działanie 3.2 - Rozwój transportu morskiego, śródlądowych dróg wodnych i połączeń multimodalnych, część B. Koszt zadania szacowany jest na ponad 11 milionów złotych. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm z liderem Przedsiębiorstwem Robót Wodnych i Ekologicznych „EKO-WOD” sp. z o.o. ze Świdnicy oraz partnerem Naviga-Stal sp. z o.o. z Kiełczowa.

Zakres prac w ramach robót przygotowawczych obejmował demontaż wrót, zasuw kanałów obiegowych na głowie górnej; demontaż napędów wrót i zasuw kanałów obiegowych na głowie górnej; demontaż części instalacji elektrycznej, zasilającej i sterowniczej, a także częściową rozbiórkę elementów konstrukcyjnych komory śluzy i głowy górnej. Następnie przystąpiono do modernizacja komory śluzy, polegającej na wykonaniu w nowej technologii wierzchniej warstwy ścian i peronów oraz modernizacja głowy górnej, polegający na wykonaniu nowej wierzchniej warstwy ścian głowy, peronu oraz wnęk pod nowe wyposażenie technologiczne.

Renowację przeszły także awanporty górny i dolny śluzy z częściową wymianą ubezpieczeń brzegowych oraz maszynownia na głowie górnej. W ostatniej fazie robót instalacyjnych między innymi zamontowano nowe wrota, zasuwy, szyny jezdne zasuw kanałów obiegowych na głowie górnej wraz z napędem na głowie górnej czy wykonano nową belkę podiglicową remontowanego zamknięcia iglicowego.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?


Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL