Rozpoczęto prace na opolskim odcinku Kanału GliwickiegoDrukuj

Rozpoczęto prace na opolskim odcinku Kanału GliwickiegoPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczęło drugi etap modernizacji śluz Kanału Gliwickiego. Jak poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej w Sławięcicach, koszt przebudowy opolskiego odcinka kanału to 70 mln zł.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje II etap projektu modernizacji śluz Kanału Gliwickiego – jedynej w kraju takiej drogi wodnej, stworzonej 80 lat temu z myślą o transporcie towarów z Górnego Śląska w kierunku portów na Bałtyku. W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu, generalne prace remontowe i modernizacyjne przechodzą dwie z sześciu śluz na drodze wodnej: Sławięcice i Nowa Wieś. Równolegle kontynuowane są prace na obiektach w Łabędach i Dzierżnie.

Jak poinformował Łukasz Lange, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w 2015 r. zakończono modernizację śluz Kłodnica i Rudziniec. Kolejnym etapem odbudowy Odry jako szlaku transportowego jest przebudowa opolskich śluz kanału. Koszt inwestycji to 70 mln zł.

"Za sprawą realizacji projektu, który prowadzimy z myślą o pobudzeniu transportu wodnego i zwiększeniu ilości przewożonych towarów drogą wodną, zwiększy się bezpieczeństwo ruchu na Kanale Gliwickim, sprawność obiektów i ich niezawodność. Ponadto, dzięki projektom takim jak ten, Wody Polskie otwierają wrota żeglugi, otwierają branżę na nowe perspektywy" – powiedział Lange.

Wykonawcą prac jest SKANSKA SA, która na obydwu opolskich śluzach wyremontuje odcinki awanportów, komór śluzy oraz rekonstruuje betony głów dolnych i górnych wraz z dnem śluzy. Prace obejmą również remont części podziemnej i nadziemnej budynku sterowni oraz czterech maszynowni, zlokalizowanych na głowach śluzy. Prace na tym obiekcie obejmują remont zarówno północnej, jak i południowej komory śluzy.

Roboty obejmują ponadto remont elementów konstrukcji umożliwiającej śluzowanie wraz z istniejącymi mechanizmami napędowymi. Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesną instalację elektryczną, teletechniczną i elektroniczną. Śluza zyska nowy system monitoringu i elektronicznego sterowania, co jest istotne m.in. ze względu na rosnącą liczbę jednostek korzystających z tych urządzeń wodnych. Jak poinformowano na konferencji, w sezonie nawigacyjnym w 2016 r. prześluzowano 5 tys. jednostek, w 2017 było ich już 12 tyś., a w ubiegłym liczba ta osiągnęła 16 tys.

Drugi etap modernizacji Kanału Gliwickiego, obejmujący śluzy Sławięcice i Nowa Wieś, zakończy się w pierwszym kwartale 2021 r.

#1 | koj dnia 22.06.2019 11:49
A czy coś o odmulaniu Kanału Gliwickiego słychać?, bo jakoś nie doczytałem.
#2 | budro2 dnia 24.06.2019 08:48
SKANSKA prace w Nowej Wsi i Sławięcice rozpoczęła już półtora roku temu i idzie planowo. Obecnie wstawiane są nowe wrota w komorach północnych. Sporo wody w kanale przepłynęło zanim Inwestor zorientował się że "najtańsza" firma Navimor którą wybrano w przetargu do remontu Łabęd i Dierżna nie tylko nie była najtańsza ale również prowadziła prace nieuczciwie. Na szczęście dla hydrotechniki Navimoru już niema. Od roku Łabędy kończy POM Krapkowice i ma problemy bo wciąż wykopuje "trupy" zakopane przez Navimor gdy inspektorzy nie patrzyli. A INI patrzyli uważnie ale bezczelność głównego wykonawcy nie znała miary i został on wyrzucony najpierw z Łabęd, później z Dzierżna (za późno!!!). Ciekawostką jest że syndyk masy upadłościowej po Navimorze żąda przez sąd zapłaty od Inwestora za spapraną robotę.
Dzierżno ma skończyć również POM Krapkowice (wygrał przetarg miesiąc temu) i ma nierealny termin do końca roku.
O pogłębianiu mówi się, ale jak do tej pory chyba pogłębiono tylko port w Łabędach. Pogłębianie kanału Gliwickiego trzeba robić bardzo ostrożnie aby nie naruszyć szczelności niecki. Niemcy przy budowie kanału wykonali szczelną membranę której nie wolno podziurawić!!!!
#3 | kolo dnia 17.07.2019 23:43
Za miliard złotych Kanał Gliwicki będzie odrestaurowany. Czy stać nas na najdroższe muzeum w Polsce?
#4 | marek56 dnia 18.07.2019 08:35
A, to ... nic nie robić ?
#5 | kolo dnia 21.07.2019 23:54
Oczywiście modernizować do klas międzynarodowych. Czy ktoś wdział żeby drogi czy linie kolejowy były za grube miliny odrestaurowywane?
Kanał Augustowski czy Elbląski można zostawić dla kajaków

Przecież ustalono przebieg dróg wodnych międzynarodowego znaczenia i parametry nawigacyjne.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL