Po burzy na Kanale Elbląskim osunęła się skarpa. Szlak zamknięty dla części jednostekDrukuj

Po burzy na Kanale Elbląskim osunęła się skarpa. Szlak zamknięty dla części jednostekW wyniku gwałtownej burzy, jak przeszła nad województwem warmińsko-mazurskim w nocy z soboty na niedzielę, doszło do uszkodzenia skarpy na Kanale Elbląskim w miejscowości Małdyty. Szlak żeglowny dla części jednostek pozostaje zamknięty - podały w poniedziałek Wody Polskie.

Jak poinformował PAP rzecznik Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, osuwisko spowodowało utrudnienia w żegludze. "W wyniku obsunięcia się skarpy do kanału, głębokość żeglowna obniżyła się do 80 cm. Trwają prace zmierzające do przywrócenia parametrów wymaganych dla szlaku żeglugowego. Szlak żeglowny dla jednostek o zanurzeniu większym niż 0,70 m pozostaje zamknięty do czasu usunięcia osuwiska" - podał Pinkiewicz.

Jak wyjaśnił, przyczyną osunięcia skarpy była prawdopodobnie niedrożna kanalizacja deszczowa odwadniająca ul. Zamkową. Wlot do studni burzowej odbierającej wodę deszczową z drogi jest bardzo zapiaszczony. W wyniku intensywnego opadu deszczu skarpa została nasączona wodą spływającą w sposób niekontrolowany z drogi i osunęła się w koryto Kanału Elbląskiego. Osuwisko jest opalikowane i ogrodzone taśmą - wskazał Pinkiewicz.

Zbudowany w latach 1844-60 Kanał Elbląski łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. Jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem - w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL