Urząd Żeglugi Śródlądowej nie wyraża zgody na zamykanie mostu wDrukuj

Urząd Żeglugi Śródlądowej nie wyraża zgody na zamykanie mostu wUrząd Żeglugi Śródlądowej domaga się od Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku odwołania decyzji o unieruchomieniu mostu zwodzonego w Rybinie na Szkarpawie dla ruchu wodnego. UŻŚ powołuje się na obowiązujące przepisy, które uprawniają wyłącznie ów urząd do podejmowania decyzji i ogłaszania komunikatów o zamknięciu lub ograniczeniu ruchu na żeglownej drodze wodnej.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w piśmie z dnia 04 kwietnia 2019 r. ogłosił, iż ze względu na prace konserwacyjne przy mechanizmach podnoszenia przęsła ruchomego mostu zwodzonego na Szkarpawie w Rybinie most nie będzie podnoszony od 8 kwietnia do 8 czerwca 2019. Czas ponownego uruchomienia mostu jest orientacyjny i może ulec przesunięciu. Ruch drogowy będzie odbywał się normalnie. Jednostki wodne mieszczące się pod zamkniętym mostem mogą pod nim przepływać.

Już następnego dnia, tj. 05 kwietnia 2019 r. Urząd Żeglugi Śródlądowej wysłał pismo z żądaniem utrzymania zwodzenia mostu i prowadzeniem ewentualnych prac konserwacyjnych w porze nocnej lub jeśli jest to niemożliwe - przełożeniem ich na okres jesienno-zimowy, poza sezonem. UŻŚ zauważył również, iż zgodnie z art 43 pkt 6 Ustawy o żegludze śródlądowej, to wyłącznie administracja dróg wodnych ma prawo do zamknięcia drogi wodnej, a wyłączenie zwodzenia mostu przez okres dwóch miesięcy stanowi de facto zamknięcie drogi wodnej. W piśmie czytamy również, że UŻŚ nie otrzymał żadnych informacji o konieczności przeprowadzenia remontu mostu i że remont mógł być przeprowadzony jesienią i zimą 2018/2019.

Ze względu na fakt, iż praktycznie żadna jednostka typu hausboot ani większa motorówka nie przepłynie pod zamkniętym mostem zwodzonym w Rybinie na Szkarpawie, kwestia jego funkcjonowania jest niezwykle istotna dla wodniaków planujących swoje rejsy czy firm czarterowych, które muszą powiadomić swoich klientów o możliwych ograniczeniach. Dlatego spółka Pętla Żuławska wystosowała w dniu 04 kwietnia 2109 r. stosowne pisma do Zarządu Dróg Wojewódzkich, sprzeciwiając się remontowi mostu w sposób ograniczający możliwość żeglugi użytkownikom dróg wodnych. O sprawie będziemy na bieżąco informować.

Jeśli most wymaga natychmiastowego remontu, rozwiązaniem jest pozostawienie go w stanie otwartym dla żeglugi (podniesionym) i zorganizowanie objazdów samochodów przez Drewnicę. Piesi mogliby przechodzić w tym czasie przez most kolei wąskotorowej. Takie rozwiązanie było już kiedyś zastosowane.

petlazulawska.com
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL