Wojewoda pomorski daje „zielone światło” dla przekopu Mierzei WiślanejDrukuj

Wojewoda pomorski daje „zielone światło” dla przekopu Mierzei WiślanejJak podaje Polska Agencja Prasowa – wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał decyzję o zezwoleniu na realizację przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Decyzja posiada rygor natychmiastowej wykonalności i dotyczy części znajdującej się w Pomorskiem – poinformowało biuro prasowe wojewody pomorskiego.

Ekspresowa decyzja

Jak czytamy w komunikacie biura prasowego wojewody pomorskiego podanym przez PAP – „zgodnie z art. 10 ustawy decyzja została doręczona tylko wnioskodawcy, natomiast w stosunku do pozostałych stron zawiadomienia i obwieszczenia o wydaniu decyzji zostaną wysłane i wywieszone w poniedziałek 18 lutego 2019 roku. Decyzja jest zgodna z wnioskiem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i posiada wszystkie niezbędne pozwolenia, uzgodnienia i opinie”.

„Zielone światło” od wojewody pomorskiego dotyczy pierwszej części inwestycji, na którą przetarg ogłoszono na przełomie 2018 i 2019 roku, która jest zlokalizowana w granicach województwa pomorskiego.

Jej wydanie nastąpiło nadzwyczaj szybko. Wniosek o nią został złożony przez inwestora, czyli Urząd Morski w Gdyni, 24 stycznia br. co oznaczało, że wojewoda ma czas do 24 marca br. Więc decyzja została otrzymana 37 dni szybciej niż wynosił maksymalny termin.

Rusza wycinka

Jak podało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – „w związku z tym zgodnie z Art. 25 specustawy z dnia 24 lutego 2017 r. o inwestycjach w zakresie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską tego samego dnia Urząd Morski w Gdyni podpisał porozumienie z Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Elbląg obejmujące wycinkę drzew i krzewów oraz ich uprzątnięcie. Z uwagi na rozpoczynający się za kilka tygodni sezon lęgowy ptaków, zgodnie z raportem oddziaływania na środowisko do działań przystąpiono niezwłocznie. Muszą się one zakończyć przed jego rozpoczęciem, tak aby nie ucierpiały żadne zwierzęta. Podobna procedura ma miejsce w przypadku wycinki drzew pod budowę nowych dróg”.

Z kolei Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku poinformował PAP o tym, że wycinkę drzew rozpoczęto już dziś (15 lutego). – Dziś, tuż po wydaniu przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha pozwolenia na realizację przekopu ruszyła wycinka drzew na Mierzei Wiślanej. Nie jesteśmy zaskoczeni faktem wycinki, ponieważ mamy świadomość determinacji obecnych władz, by realizować tę inwestycję. Możemy ubolewać, że odbywa się to bez poszanowania faktu dot. istniejących kontrowersji i nierozwianych wątpliwości a także pomimo toczącego się postępowania przed Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w sprawie odwołań od decyzji środowiskowej – podał Michał Piotrowski.

Większość formalności dopełniona

Inwestor otrzymał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Olsztynie (więcej ten temat pisaliśmy tutaj).

Urząd Morski w Gdyni ma już również „zielone światło” od przez Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który pod koniec stycznia wydał pozwolenia wodno-prawne dla tego przedsięwzięcia.

Jak podaje PAP – pozwolenia wodnoprawne zostały wydane na obszar dotyczący województwa pomorskiego. Decyzje dotyczące województwa warmińsko-mazurskiego zostaną uzyskane w późniejszym terminie.

Dyskusyjna inwestycja

Według planu kanał żeglugowy pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym ma kosztować niemal 900 mln zł. Koszty te zostały jednak oszacowane już dosyć dawno więc cena inwestycji może wzrosnąć. Jak podaje resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej – pierwsze statki mają popłynąć nowym kanałem w 2022 roku.

Mimo to, że inwestor podejmuje kolejne kroki w stronę realizacji przedsięwzięcia, nadal słychać głosy sprzeciwu dotyczące przekopu. Jedną z instytucji, która silnie lobbuje przeciwko niej jest Zarząd Województwa Pomorskiego, na którego terenie przekop będzie zlokalizowany (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj).

Ponadto, w połowie grudnia Komisja Europejska zwróciła się do polskich władz z pismem w sprawie raportu oddziaływania na środowisko i pozytywnej decyzji RDOŚ w Olsztynie. W styczniu KE poinformowała PAP, że otrzymała odpowiedź i że przeanalizuje ten dokument.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL