W ZMPSiŚ żegluga śródlądowa na końcu stawkiDrukuj

W ZMPSiŚ żegluga śródlądowa na końcu stawkiW 2018 roku w Zespole Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) transport kolejowy i drogowy obsłużyły równą część towaru. Ich udział w transporcie ładunku do/z portu wynosił łącznie 90 procent. transportu zaplecza. Jak podaje ZMPSiŚ – na tę wartość z pewnością wpłynęły towary, które były głównie transportowane, czyli węgiel i ruda.

Znaczący, bo 7-procentowy udział mają też rurociągi, z wykorzystaniem, których odbywa się przesył skroplonego gazu z terminalu LNG w Świnoujściu. Pozostałe 3 procent przypada na transport śródlądowy.

Porównując te dane z wcześniejszym 2017 rokiem widać różnicę. W minionych latach zdecydowanym liderem w przewozach towarów był mianowicie transport kołowy. Jego udział wynosił ponad 60 procent ogółu wymiany towarowej, przy 35-procentowym udziale transportu kolejowego. Widać zatem, że struktura towarowa za ubiegły rok, gdzie liderem były węgiel i ruda zwiększyły znacząco udział transportu kolejowego.

Zespół portów Szczecin-Świnoujście, jako jedyny w kraju ma dostęp do niemal wszystkich gałęzi transportu, tj. morskiego, kołowego i kolejowego, oraz śródlądowego (gdzie ładunki mogą być transportowane barkami do krajów Europy Zachodniej) oraz przesyłowego (rurociągami do krajowej sieci gazowej oraz naszych południowych sąsiadów).

#1 | Apis dnia 07.02.2019 07:47
Jakoś "Rejs Prawdy" z dwiema warstwami kontenerów nie przełożył się na wzrost przewozów tychże na Odrzańskiej Drodze Wodnej. Ładunek najlepiej nadający się do przewozu żeglugą śródlądową nadal jeździ zatłoczonymi nitkami transportowymi.
#2 | koj dnia 08.02.2019 20:28
W sumie nie ma czemu się dziwić, wiadomo, że "Rejs Prawdy" pokazał możliwości techniczne Odrzańskiej Drogi Wodnej ale trzeba zwrócić uwagę na pewne tajemnice:
- jakie są stawki frachtowe?
- jakie są stawki ubezpieczeniowe?
- czy w żegludze śródlądowej w Polsce może być stosowany konosament ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL