Zamknięta droga do Wejsun w zw. z budową śluzyDrukuj

Zamknięta droga do Wejsun w zw. z budową śluzy Od piątku będzie zamknięta droga z Rucianego-Nidy do Wejsun. Dojazd do tej drugiej miejscowości będzie możliwy jedynie od strony Pisza. Ma to związek z budową śluzy Guzianka II, pierwszej na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich od przeszło 100 lat.

Dojazd z Rucianego-Nidy przez most na śluzie Guzianka do Wejsun będzie zamknięty od 1 lutego do końca lipca - poinformowała PAP rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarski Wodnej (RZGW) w Warszawie Urszula Tomoń. Aby dojechać z Rucianego do Wejsun, trzeba będzie nadłożyć 12 km, podróżując drogą od strony Pisza. "W związku z budową nowej śluzy Guzianka II musimy rozebrać stary most przy śluzie i zbudować nowy. Jest to integralna część powstającej nowej śluzy, której budowa już jest w toku, m.in. wykonano już ścianki śluzy" - poinformowała PAP Tomoń. Dodała, że RZGW "zdaje sobie sprawę, że objazd może być kłopotliwy". "Poprowadzony został jednak możliwie najkrótszą trasą, właściwie jedyną możliwą drogą" - podkreśliła rzecznik RZGW.

Guzianka II będzie pierwszą od przeszło 100 lat nową śluzą na Mazurach. Pozostałe na mazurskich jeziorach i kanałach powstały przez II wojną światową. Budowa śluzy jest konieczna, bo działająca od 140 lat śluza Guzianka jest w opłakanym stanie technicznym i wymaga pilnego remontu. By nie blokować ruchu wodnego między jeziorami Bełdany i Nidzkie, zdecydowano, że najpiew zostanie zbudowana śluza Guzianka II, a po jej uruchomieniu będzie wyremontowana stara śluza.

Na Guziance w sezonie śluzuje się około 20 tys. jednostek - zarówno jachtów, jak i statków pasażerskich. Różnica poziomów wody między jeziorami, które łączy, tj. Guzianką Małą i Bełdanami, wynosi 2 metry. Śluzowanie w komorze długiej na ponad 40 metrów śluzy jest nawet dla obytego żeglarza sporym przeżyciem. Nowa śluza ma powstać w półtora roku - do czerwca 2020. Remont starej ma potrwać rok - od 2020 do 2021 roku.

Razem z budową Guzianki II na Mazurach modernizowane są nadbrzeża (prace trwają już w Mikołajkach), w Giżycku powstaje kładka dla pieszych nad kanałem łuczańskim, do 2021 roku będzie też przebudowanych i umocnionych pięć kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka. Wartość prac związanych z polepszeniem infrastruktury wodnej na Mazurach wynosi ponad 181 mln, z czego 154 mln zł pochodzi z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-20.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL