Nowy adres internetowy naszego serwisuDrukuj

Nowy adres internetowy naszego serwisuWraz ze zmianą wystroju i dostosowania do urządzeń mobilnych nasz serwis otrzymuje też nowy adres internetowy. Od dziś nasza tzw. domena główna to www.zegluga-rzeczna.pl. Wielu użytkowników internetu ze względu na poprzedni adres www.zegluga-rzeczna.pl postrzegało nasz serwis jako zajmujący się wyłącznie żeglugą na Odrze lub nawet tylko we Wrocławiu - co było rzecz jasna nieprawdą. Działo sie tak dlatego, że domena (adres w internecie) jest jednocześnie nośnikiem pewnej informacji czym zajmuje się umieszczony pod tym adresem serwis. Zdecydowałem więc, że pora, aby ten nieco krzywdzący nas pogląd zmienić.

Od momentu założenia serwisu 12 lat temu starałem się (wraz z współtworzącymi ten serwis) traktowac temat "żegluga śródlądowa" szeroko, pisząc także o tym, co się dzieje na śródlądowych szlakach poza Odrą, Wisłą, Wartą i Notecią. Jednocześnie chciałem przypomnieć, że niekwestionowaną stolicą polskiej żeglugi śródlądowej był Wrocław. Tu mieściła się kuźnia kadr (Technikum Żeglugi Śródlądowej), to miały siedzibę biura projektujące statki dla nas, największy śródlądowy armator czyli Żegluga na Odrze, tu mieściły się stocznie rzeczne a Politechnika Wrocławska zapewniała wsparcie badawcze. Dlatego domena zegluga.wroclaw.pl wydawała mi się atrakcyjną. Nie sądziłem wówczas także, że ten serwis zainteresuje kogokolwiek poza naszym, przepełnionym nostalgią środowiskiem.

Kiedy okazało się, że portal stał się (za aprobatą środowiska) oficjalnym serwisem polskiej żeglugi śródlądowej, kiedy z niszowego stał się licznie odwiedzanym i opiniotwórczym, kiedy z jego przebogatej treści zaczęli korzystać studenci i wykładowcy wyższych uczelni - umieszczenie w adresie internetowym nazwy miasta zaczęło być postrzegane tak, jak napisałem wyżej. "Wiślacy" uważali, że interesuje nas tylko Odra, Szczecinianie - że tylko Wrocław i Górna Odra.

Chciałem znaleźć wolną domenę, która byłaby odpowiednia ze względu na natychmiastową informację. Chciałem też, aby była to domena z końcówką narodową .pl, gdyż takie są najlepiej "traktowane" przez wyszukiwarki w globalnej sieci. Niestety - najprostszy adres czyli www.zegluga.pl jest od dawna zajęty przez Żeglugę Gdańską a innych "kombinacji" nie chciałem. W grę wchodziły jeszcze "zeglugowiec.pl" lub "zegluga-info.pl" ale doszedłem do wniosku, że przecież powinno od razu być wiadome, że chodzi o śródlądzie, jednakże słowo "śródlądowa" zawiera zbyt wiele tzw. polskich znaków diakrytycznych - nie nadających się na internetowy adres. Wybrałem więc "zegluga-rzeczna".

Adres www.zegluga.wroclaw.pl jest nadal aktywny i tak będzie do połowy przyszłego roku. Następuje jednak automatyczne przekierowanie i na pasku adresu w przeglądarce pojawi się samoczynnie nowy - czyli www.zegluga-rzeczna.pl. Wymusi to na użytkownikach ponowne logowanie się do serwisu. Goście nie odczują żadnej różnicy. Mam nadzieję, że wszyscy szybko przyzwyczają się do nowego adresu.

Wasz Kapitan
#1 | Apis dnia 30.11.2018 23:20
Sądziłem, że będą jakieś uwagi... Także krytyczne. A tu cisza... Smile
#2 | domel-d4 dnia 03.12.2018 09:11
Chyba nie ma na co narzekać Kapitanie, ot taki dobrobyt braku malkontentów.
Dla mnie osobiście to dobra zmiana, bo sam do Wrocławia mam daleko a i łodziarki uczyłem się na wodach na zachód od Odry więc i sentymentu raczej nie odczuwam, chociaż czasami bym chciał. Nigdy jednak nie czułem się gorszym wśród naszej wirtualnej załogi z powodu braku związku z polską łodziarką a swoimi doświadczeniami dzielę się z każdym potrzebującym.
Z jednej strony niby zmiana kosmetyczną a z drugiej strony ludzie tacy jak ja mieszkający gdzieś pomiędzy Gwdą, Brdą i Notecią czy nad morzem mogą poczuć się bardziej u siebie. Grin
#3 | koj dnia 04.12.2018 11:44
Co tu komentować Panie Kapitanie jak wszystko zostało wyłożone powyżej, nawet nie ma na co marudzić.
#4 | marek56 dnia 04.12.2018 19:14
Statek po kapitalnym remoncie, klasa odnowiona, pachnie świeżością Smile. A reszta parametrów ? wyjdzie w trakcie eksploatacji. Uważam, że jest i będzie dobrze. A komu nie pasuje niech się przyzwyczaja Smile. W ostateczności zawsze może zmienić statek na inny albo zejść na ląd. Wink

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL