Elektryczne promy miejskie z Kędzierzyna-Koźla dla KopenhagiDrukuj

Elektryczne promy miejskie z Kędzierzyna-Koźla dla KopenhagiKędzierzyńsko-kozielska stocznia Damen Shipyards Koźle podpisała właśnie kontrakt na budowę i dostawę pięciu autobusów wodnych dla firmy Arriva. Jednostki te będą operować w Kopenhadze. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, iż jednostki te będą miały napęd w pełni elektryczny.

– To szczególny projekt pod każdym względem - mówi Jacek Małek, prezes stoczni. – Pierwszy projekt w pełni zelektryfikowanych promów w grupie Damen, pierwszy projekt elektrycznych promów realizowany w Polsce, pierwszy taki zaprojektowany w naszym biurze w Gdańsku i pierwszy taki, który będzie wykonywać od A do Z nasza stocznia. Będzie to również pierwszy nasz projekt, w którym, obok stali, zastosujemy części konstrukcji z laminatów.

Pięć statków będzie budowanych w przyszłym roku (2019) w Kędzierzynie-Koźlu. Damen Ferry 2306 E3 będzie miał 23 metry długości i 6 metrów szerokości. Zabierze na pokład do 80 pasażerów. Próby na uwięzi zostaną przeprowadzone w siedzibie stoczni, natomiast próby tzw. morskie, najprawdopodobniej w Szczecinie, na Jeziorze Dąbie. Jak tłumaczy Małek, jednym z warunków jest zapewnienie określonej głębokości podczas prób, której ani na Odrze, ani na Kanale Gliwickim po prostu nie ma.

Częścią kontraktu grupy Damen są także specjalnie zaprojektowane pływające przystanki ze stacjami szybkiego ładowania. Te jednak nie będą produkowane w kozielskiej stoczni.

– Pod względem wykonania projekt ten przypomina serię 16 statków, które w ubiegłym roku wykonywaliśmy dla firmy STL z Wybrzeża Kości Słoniowej - wyjaśnia Małek. – Naturalnie, precyzja wykonania będzie tu wyższa, system napędowy może być sporym wyzwaniem, a także połączenie stali z laminatem może być trudne od strony technologicznej. Wierzę jednak, że dla naszej wykwalifikowanej kadry będzie to raczej wyzwanie, a nie problem.

Obecnie stocznia realizuje kilka kontraktów, wśród których są pogłębiarki, modułowe pontony, ale także kadłuby lodołamaczy dla RZGW Warszawa. W najbliższej przyszłości spodziewane są kadłuby dwóch morskich holowników, kolejne pogłębiarki, a także aluminiowe kadłuby do łodzi patrolowych dla holenderskiej policji.Damen Ferry 2306 E3 - charakterystyka podstawowa:
państwo bandery - Dania
armator - Arriva
stocznia - Damen Shipyards Koźle
stoczniowe numery budowy - 537919-23
długość całkowita - 23,30 m
szerokość całkowita - 5,60 m
wysokość na dziobie - 2,30 m
wysokość boczna - 1,90 m
zanurzenie maks. - 0,90 m
wysokość ponad poziom wody - 4,40 m
pojemność zbiorników na olej napędowy - 200 l
pojemność zbiorników na ścieki - 300 l
pojemność zbiorników na wodę słodką - 150 l
prędkość na próbach - 9,0 węzłów
napęd:
silniki elektryczne - 2 × 55 kW / 550 obr./min.
pędniki - 2 × śruby o stałym skoku / ø 0,7 m
dziobowy ster strumieniowy - 1 × 50 kW
bateria akumulatorów - 120 kWh
miejsca dla pasażerów (maks.) - 80
miejsca dla wózków dla niepełnosprawnych - 4
miejsca dla rowerów - 8
miejsca siedzące - 80
ładowność bagażu - 400 kg
liczba toalet - 1
załoga - 2 osoby
materiał kadłuba - stal
materiał nadbudówki - stal, FRP
urządzenia nawigacyjne i komunikacyjne - radar Raymarine, echosonda Airmar P79, GPS GP 150, VHF Simrad RS12, 6 ekranów CCTV

portalmorski.pl, Teraz Odra
#1 | miroslaw rajski dnia 18.12.2018 18:29
W sierpniowym numerze "Binnenschifffahrt" ukazał się artykuł na temat nowych hydrobusów dla Kopanhagi. Przetarg na budowę tych innowacyjnych stateczków wygrał co prawda Damen, ale w artykule ani słowa że budowane będą w Koźlu i że zaprojektowane zostały przez biuro konstrukcyjne w Gdańsku! Stoi w nim jedynie że są to konstrukcje Damena, bazujące na projekcie 2306 E3...

W zasadzie w w powyższym takście wszystko zostało powiedziane, łącznie z wyczerpującymi danymi technicznymi (to lubię!). Chciałbym jedynie dodać, że nowe hydrobusy będą mogły korzystać z istniejącej infrastruktury portowej (pomosty). Damen dostarczy na pomost każdego przystanku stację szybkiego ładowania akumulatorów, gdzie zaledwie w ciągu 7 minut mogą być na voll naładowane.

Wizja komputerowa całej gromadki nowych hydrobusów z Kopenhagi. Źródło: Binnenschifffahrt/Damen:

abload.de/img/nr2c2diq.png

Koncept napędu hydrobusa z urządzeniem do ładowania akumulatorów na dziobie. Grafika: Binnenschifffahrt/Damen:

abload.de/img/nr2uvdl2.jpg

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL