Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

I Kongres Żeglugi Śródlądowej rozpoczął się w OpoluDrukuj

I Kongres Żeglugi Śródlądowej rozpoczął się w OpoluW Opolu rozpoczął się dwudniowy, I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Tematem dyskusji specjalistów z różnych branż będą m.in. inwestycje na polskich rzekach, których celem jest przywrócenie im cech szlaków komunikacyjnych.

I Kongres Żeglugi Śródlądowej rozpoczął się w środę zamkniętymi dla publiczności obradami Rady Promocji Żeglugi Śródlądowej i Grupy Roboczej Dunaj-Odra-Łaba. Na czwartek przewidziano otwarte spotkania przedstawicieli polskiego rządu, Wód Polskich, portów rzecznych oraz firm, dla których istotna jest problematyka rozwoju żeglugi śródlądowej.

"Przywrócenie polskim rzekom walorów wodnych szlaków transportowych to kwestia istotna nie tylko dla stoczni, przewoźników rzecznych czy portów. Planowane przez polski rząd inwestycje stworzą atrakcyjne korytarze komunikacyjne łączące północ Europy z południem, wpisując się w ideę +trójmorza+. To także dobra wiadomość dla firm, które będą mogły w przyszłości uczestniczyć w inwestycjach związanych z regulacją rzek, ale i podmiotów szukających nowych dróg transportowych dla swoich towarów" - powiedział PAP Krzysztof Drynda, wiceprezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W czwartek podczas kilku paneli omawiane będą m.in. możliwości finansowania inwestycji związanych z żeglugą śródlądową, organizacji przewozu towarów, możliwości polskich stoczni rzecznych i prowadzone oraz planowane w najbliższej perspektywie inwestycje w zakresie infrastruktury wodnej. Z udziałem ekspertów zostaną także poruszone kwestie włączenia polskich śródlądowych dróg wodnych do sieci TEN-T, stan prac nad programami dla Odry i Wisły oraz połączenia Dunaj-Odra-Łaba.


foto: Janusz Fąfara
#1 | budro2 dnia 06.10.2018 10:49
Kongres odbył się z wielką pompą, z udziałem orkiestry dętej Technikum Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna Koźla. Generalnie znawcy tematu usłyszeli niewiele nowego. Potwierdzono że w pierwszej kolejności powstaną stopnie wodne Lubiąż, Ścinawa i Siarzewo. Trochę więcej informacji na temat kanału Odra-Dunaj przekazali goście z Czech. Przedstawione możliwości finansowania są w dalszym ciągu mizerne. Stocznie śródlądowe mają komplet zamówień do 2020r , ale nie z Polski i duże problemy ze spławianiem wykonanych statków do morza. Armatorzy klepią biedę bo nie ma po czym pływać i zleceniodawcy nie płacą na czas. Terminale multimodalne powstają w bólach, kopane przez PKP i przyległą społeczność (mieszkańców).
Mnie zainteresowały dwa wystąpienia:
Pierwsze, przyrodników na temat strat w ekosystemie (gatunki chronione) z powodu zmian klimatycznych (susza-obniżenie poziomów wód) oraz możliwości przenoszenia gatunków chronionych ze stref inwestycyjnych np. Racibórz. Mam nadzieję że do ekologów dotrze w końcu że zarówno susza jak i powódź jest KATASTROFĄ EKOLOGICZNĄ i utrzymywanie obecnego status quo jest szkodliwe.
Drugie, to wystąpienie przedstawicielki władz Opola z propozycją powstania Muzeum Odry w Opolu. Można będzie tam gromadzić i eksponować np. zabytkowe elementy wyposażenia technologicznego przedwojennych a obecnie modernizowanych śluz i jazów.
Oba powyższe wystąpienia są ważne ze względu na możliwość przyśpieszenia uzyskania decyzji środowiskowych i konserwatorskich przy modernizacji ODW do min IV kl. drogi żeglownej.
Bardzo pocieszający jest fakt że właściwie wszystkie samorządy zlokalizowane przy Odrze widzą szansę na rozwój swoich regionów gdy ruszy żegluga na ODW kl. IV i w sieci TEN-T.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL