Stopień Ratowice do przebudowyDrukuj

Stopień Ratowice do przebudowyPaństwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ogłosiło przetarg na remont i przebudowę śluzy na stopniu wodnym Ratowice na rzece Odrze. Infrastruktura ma zostać dostosowana do IV klasy drogi wodnej. Inwestycja dotyczy projektu o nazwie: „Remont i przebudowa śluzy na stopniu wodnym Ratowice na rz. Odrze w km 227+400, gm. Czernica wraz z dostosowaniem śluzy do min. IV klasy drogi wodnej”.

Zadaniem wykonawcy będzie m.in. remont i rozbudowa śluzy, czyli jej poszerzenie i pogłębienie, a także pogłębienie awanportów, budowa dalbowiska na stanowisku postojowym w awanporcie górnym, budowa nabrzeża dla jednostek roboczych, przedłużenie wału kierującego oraz remont i przebudowa dalbowiska na stanowisku w postojowym w awanporcie dolnym.

Budżet inwestycji opiewa na 33,009 mln zł. Według przewidywań, okres obowiązywania zamówienia ma trwać do końca czerwca 2022 roku.

Na oferty zamawiający czeka do 20 sierpnia br. Podczas ich oceny będzie on brał pod uwagę takie aspekty jak: cena (60%), doświadczenie kierownika budowy (25%) oraz gwarancję jakości (15%).

Stopień wodny Ratowice został wybudowany na początku XX wieku. Składa się on z śluzy dużej i jazu klapowego. Dokumentacja projektowa jego remontu została wykonana w latach 2016-2017.

rynekinfrastruktury.pl
foto: Wikipedia
#1 | budro2 dnia 16.07.2018 10:45
Szkoda że ze względu na obszar Natura 2000 nie powstanie druga śluza. Powodować to będzie problemy żeglugowe w przypadku awarii pojedynczej śluzy oraz wydłuży czas realizacji inwestycji podzielonej na etapy.
Ciekawostką jest że projekt zakłada że głowy śluzy będą poszerzone z 9,6m do 12m poprzez odcięcie i odsunięcie prawej połowy w całości co ma ograniczyć cas wykonania do przerwy żeglugowej. Napędy wrót i zasuw KO na życzenie Inwestora mają być elektro-mechaniczne (powszechnie stosuje się hydraulikę siłową).
Nie znam zakresu remontu jazu ale po ponad dwudziestoletniej eksploatacji konieczna jest antykorozja klap i dokończenie rozpoczętej modernizacji napędów hydraulicznych oraz AKPiA (Aparatura Kontrolno-Pomiarowa i Automatyka)
#2 | budro2 dnia 19.07.2018 10:18
Właściciele firm hydrotechnicznych powinni również wiedzieć że kończą się prace projektowe nad modernizacją czterech śluz opolskich: Opole, Krapkowice, Januszkowice i Ujście Nysy. Projektowane są remonty śluz pociągowych i budowa obok śluz 12sto metrowych kl. Va. Dodatkowo jaz iglicowo-kozłowy Ujście Nysy będzie zastąpiony jazem klapowym. Z ogólnych wypowiedzi ministera Gróbarczyka wynika że będą na to pieniądze. Wygląda na to że nadszedł czas na inwestowanie w hydrotechnikę bo gdy zacznie się poważne budowanie 29ciu stopni poniżej Malczyc to może się okazać że nasze firmy są za małe na duże roboty i za duże na małe. Przetargi wygrają firmy zagraniczne i wezmą kasę ale robotę i tak zrobią naszymi rękami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL