Cztery hotele zacumują na WiśleDrukuj

Cztery hotele zacumują na WiśleCztery hotele na wodzie mają zacumować pod koniec lipca na Wiśle przy bulwarze Wołyńskim, w rejonie dawnego hotelu Forum. Atrakcją ma być widok z nich na Wawel i kościół na Skałce.

Nowatorski projekt wywołuje duże kontrowersje wśród mieszkańców, przekonujących, że w taki sposób nie powinno się zaburzać krajobrazu w tak ważnej części miasta.

Cztery odrębne budynki na wodzie nazwano wotelami. Każdy z nich ma mieć pięć indywidualnych pokojów. Czarna elewacja, przeszklenia, stal i drewno - to elementy składowe konstrukcji każdego z obiektów. W skład pokoi wejdzie: salon, sypialnia, łazienka oraz minianeks kuchenny z podstawowym sprzętem.

Inwestorzy przekonują, że jednym z największych atutów pomieszczeń będzie sięgająca od podłogi do sufitu ściana ze szkła, dzięki której przebywający wewnątrz goście hotelowi będą mieć wrażenie unoszenia się na wodzie. Stabilność obiektów ma zapewnić platforma pływająca, złożona z pojedynczych, modułowych pontonów stalowych.

- Zależało nam na stworzeniu obiektów z jednej strony bardzo nowoczesnych, ale z drugiej niedominujących nad otoczeniem. Wotele płynnie zlewają się z terenem dookoła, w żaden sposób nie naruszając panoramy bulwarów wiślanych. Wręcz przeciwnie, naszym zdaniem, dodają one temu terenowi atrakcyjności - przekonuje Marcin Pacura, współwłaściciel firmy Wotel. Inwestycja budzi jednak kontrowersje wśród mieszkańców.

- Uważam, że takie obiekty w tym miejscu nie powinny być dopuszczane. Bardzo już rażą barki pod Wawelem. Widok na panoramę Zamku Królewskiego i Stare Miasto powinien być chroniony - podkreśla Monika Bogdanowska, konserwator dzieł sztuki. Jej zdaniem, od ujścia Rudawy do mostu Piłsudskiego mogą cumować i pływać statki, natomiast miejsce dla barek restauracyjnych czy hoteli widzi za mostem Piłsudskiego w rejonie Kazimierza i Podgórza.

Przedstawiciele inwestora wyjaśniają, że o wyglądzie nowych obiektów będzie można rozmawiać po tym, jak zostaną zacumowane przy bulwarze.

- Kompletujemy wszystkie zezwolenia niezbędne do przycumowania hoteli. Mamy większość niezbędnych zgód, m.in. akceptację konserwatora zabytków. Do umieszczenia pali cumowniczych potrzebne jest jeszcze pozwolenie na budowę ze strony miasta - mówi Aleksander Staszczyk, współpracujący z inwestorem. Decyzje dla jednostek na Wiśle wydaje m.in. Zarząd Infrastruktury Sportowej.

- Spółka Wotel do 22 lipca 2018 roku ma obowiązujące umowy rezerwacyjne dla stanowisk cumowniczych na bulwarach: Rodła, Wołyńskim i Kurlandzkim. Umowy są jedynie potwierdzeniem, że gmina w tym czasie nie zawrze umowy z innym podmiotem - informuje Jerzy Sasorski z ZIS.

- Jeżeli w czasie obowiązywania umowy rezerwacyjnej wnioskodawca doręczy komplet wymaganych dokumentów, w tym m.in. pozytywną opinię plastyka miasta, architekta oraz miejskiego konserwatora zabytków, będzie mógł zawrzeć umowę udostępnienia urządzeń cumowniczych - dodaje.

Jakie jednostki firma Wotel planuje na bulwarach Rodła (między ujściem Rudawy a mostem Dębnickim) i Kurlandzkim (od strony Kazimierza, między mostami Piłsudskiego a kolejowym w Zabłociu)?

- Być może będzie tam restauracja na wodzie czy coś w tym stylu. Inwestorzy są też zainteresowani postawieniem przy bulwarach jednostki z galerią wystawową - wyjaśnia Aleksander Staszczyk.

Wytrzymałe na wiatr, śnieg i fale Wotele na Wiśle to ma być pierwszy tego typu projekt budowlany w skali kraju. Mają to być wysokiej klasy hotele na wodzie. Swoim kształtem budynki tej marki nawiązują do budownictwa skandynawskiego.

Inwestorzy przekonują: „Architektura woteli jest ukłonem w szczególności w stronę entuzjastów modernistycznej myśli duńskiej i holenderskiej, ale także jest projektem mającym na celu spełnienie oczekiwań wszystkich miłośników współczesnej architektury, łączącej funkcjonalność z nieprzeciętną estetyką”. Budynki woteli powstają w technologii modułowej.

Konstrukcja ma być wytrzymała na wiatr, śnieg i rzeczne fale. Goście hotelowi za pomocą smartfona albo tabletu będą mogli regulować oświetlenie, system rolet i temperaturę oraz poziom nadmuchu wentylacji w pomieszczeniach. W kolejnych latach hotele na wodzie marki Wotel mają się pojawić we Wrocławiu i Poznaniu.

http://www.gazeta...,13307817/
#1 | marek56 dnia 04.07.2018 12:24

Cytaj

Widok na panoramę Zamku Królewskiego i Stare Miasto powinien być chroniony

Przed czymś takim - na pewno.

Cytaj

Architektura woteli jest ukłonem w szczególności w stronę entuzjastów modernistycznej myśli duńskiej i holenderskiej, ale także jest projektem mającym na celu spełnienie oczekiwań wszystkich miłośników współczesnej architektury, łączącej funkcjonalność z nieprzeciętną estetyką

Stodoły na wodzie.

A zresztą niech stawiają. Pierwsza wysoka woda zweryfikuje te chore pomysły. Ciekawe czy zdążą zholować. Razem z gośćmi ?
#2 | 38 dnia 04.07.2018 14:50
też o wotelach ...

http://www.gazeta...,29958942/

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL