Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

tiktak
14.09.2020

tiktak
21.08.2020
[https://www.wody.
gov.pl/aktualnosci
/1274-wody-polskie
-uzyskaly-dofinans
owanie-na-rozwoj-o
drzanskiej-drogi-w
odnej-2][/url]

tiktak
10.08.2020

tiktak
04.08.2020
[url][/https://www
.portalmorski.pl/z
egluga/45901-jest-
projekt-uchwaly-ws
-rozbudowy-odrzans
kiej-drogi-wodnej-
na-odcinku-od-malc
zyc-do-lubiaza]

tiktak
04.08.2020
[https://www.porta
lmorski.pl/zegluga
/45876-ruszaja-rem
onty-kanalow-na-sz
laku-wielkich-jezi
or-mazurskich][/ur
l]

Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowejDrukuj

Projekt nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Na podstawie nowych przepisów ma nastąpić reforma urzędów żeglugi śródlądowej.

Komisja opowiada się też za poprawkami redakcyjnymi i doprecyzowaniem jednego z artykułów, zaproponowanymi przez Biuro Legislacyjne Sejmu.

Jak powiedziała podczas poniedziałkowego posiedzenia podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa, projekt jest konsekwencją ustawy Prawo wodne, która nałożyła na urzędy żeglugi śródlądowej obowiązki uzgadniania i opiniowania dokumentów związanych ze śródlądowymi drogami wodnymi, głównie w obszarze inwestycji. A jednocześnie - wskazała - nie przekazała dodatkowych osób do zatrudnienia i innych potrzebnych zasobów. "My właściwie tą ustawą porządkujemy i naprawiamy to, co się wydarzyło" – tłumaczyła Moskwa.

Wiceminister GMiŻŚ wyjaśniła, że w drodze nowelizacji ustawy zostanie dokonana reforma urzędów żeglugi śródlądowej. Liczba urzędów centralnych ma zostać zmniejszona z ośmiu do trzech. Te mają mieć siedziby w Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie. Pozostałe dotychczas działające urzędy (w Giżycku, Gdańsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie i Warszawie) mają zostać przekształcone w delegatury. Zmiana ma też objąć kwestie finansowo-księgowe urzędów.

"Dotychczas my jako resort prowadziliśmy finanse, obsługę prawną, całość administracji urzędów. Nie widzimy żadnego uzasadnienia, by to się tak dalej odbywało. Kierujemy to do tych trzech delegatur z przekazaniem pełnych kompetencji" – powiedziała Moskwa. Dodała, że dokonane zostanie "przesunięcie wewnętrzne", bez dodatkowych środków na ten cel.

Wiceminister Moskwa wyjaśniła też, że ustawa przewiduje "wzmocnienie urzędów" o 30 etatów. Zatrudnione miałyby zostać osoby specjalizujące się m.in. w kwestiach technicznych czy księgowości.

Poseł Leszek Ruszczyk (PO) zadał pytanie o zasadność usunięcia dyrekcji żeglugi z Krakowa, a także o to, czy w związku z usytuowaniem dyrekcji w Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie nie ma planów inwestycyjnych na Wiśle.

Jak wyjaśniła Anna Moskwa, urzędy nie zostaną zlikwidowane, a zmienione w delegatury, które "pozostają ze swoimi kompetencjami". Dodała, że na obu rzekach nadal mają być prowadzone inwestycje. "Odra i Wisła są dla nas tak samo ważne i z tego się nie wycofujemy" – powiedziała Moskwa.

Poseł Arkadiusz Marchewka (PO) pytał o to, do których urzędów zostaną zatrudnione nowe osoby i czy wiadomo, za jakie inwestycje będą odpowiedzialne. Wiceminister GMiŻŚ odpowiedziała, że nie ma jeszcze szczegółów, do których urzędów i z jakim zakresem obowiązków osoby te zostaną przypisane. Dopytywana przez posła, jak została określona liczba 30 etatów, Anna Moskwa powiedziała, że wyliczono ją w oparciu o "przypisane zadania i nowy podział urzędów".

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu zmiany ustawy, cywilni pracownicy urzędów przekształcanych w delegatury, pozostaną w swoich dotychczasowych miejscach pracy.

Dla urzędu w Bydgoszczy mają zostać ustanowione delegatury w Gdańsku, Giżycku i Warszawie, a dla urzędu we Wrocławiu – w Kędzierzynie-Koźlu i Krakowie. Delegatur nie będzie mieć urząd w Szczecinie. Jak wyjaśniono, organ ten zostanie wyodrębniony "z uwagi na specyfikę obecnie funkcjonującej administracji żeglugi śródlądowej w Polsce w zakresie podziału kompetencji i wykonywania niektórych zadań o charakterze centralnym wyłącznie przez Dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie". Chodzi m.in. o obsługę systemu usług informacji rzecznej (RIS) oraz prowadzenie bazy informacji o statkach, członkach załóg statków oraz o stanie śródlądowych dróg wodnych.foto. Janusz Fąfara
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL