Oficjalne oddanie do eksploatacji śluzy na stopniu wodnym MalczyceDrukuj

Oficjalne oddanie do eksploatacji śluzy na stopniu wodnym MalczycePo czwartkowym "preludium" dziś przyszła pora na właściwy akt przekazania do eksploatacji śluzy na stopniu wodnym Malczyce. Choć żal, że aktu tego nie dokonano przy przechodzeniu przez śluzę statków trasowych to i tak dla uczczenia tej chwili posłużył pchacz Bizon A 01.

W uroczystości udział wzięło liczne grono oficjalnych gości i sympatyków żeglugi śródlądowej. Uroczystością przewodził minister Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk w towarzystwie wiceministra MSWiA Krzysztofa Kozłowskiego, dyr. departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej Moniki Niemiec-Butryn, pełnomocnika ds. współpracy z samorządami terytorialnymi w zakresie rozwoju śródlądowych dróg wodnych Gabrieli Tomik, Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka, Wicestarosty Starostwa Powiatowego w Wołowie Władysława Boczara, Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysława Dacy.

Wśród sympatyków żeglugi śródlądowej znaleźli się: Prezes stowarzyszenia Rada Kapitanów kpt. Czesław Szarek, członkowie Bractwa Mokrego Pokładu Jerzy Onderko, kpt. Wojtek Kato, kpt. Stanisław Kwiecień, członkowie stowarzyszenia Teraz Odra Henryk Pierchała, Jerzy Bartoszek, dyr. nowo reaktywowanego Technikum Żeglugi Śródlądowej Paweł Zapart i oczywiście liczne media. Gospodarzami uroczystości z racji podległości terytorialnej byli: dyr. Urzędu Żeglugi Śródlądowej Jan Pyś, dyr. RZGW we Wrocławiu Mateusz Surowski, kier. Nadzoru Wodnego Brzeg Dolny Paweł Łazik.

Nie sposób wymieniać wszystkich zaproszonych gości gdyż informacja o uroczystości zatraciła by swój sens stając się swoistą kroniką towarzyską. Samo uruchomienie śluzy miało charakter symboliczny i było skromne, można powiedzieć ascetyczne. Był symboliczny wjazd do komory śluzy pchacza, były krótkie wystąpienia na temat znaczenia przekazania do eksploatacji komory śluzy których nie ma sensu przytaczać gdyż ogólnie są znane. Budujące było potwierdzenie o pracach nad projektem budowy kolejnych dwóch stopni wodnych w Lubiążu i Ścinawie. I w na tym uroczystość się zakończyła, bo upał niemiłosiernie dawał się we znaki a że to jest wciąż plac wielkiej budowy więc nie na miejscu było by przeszkadzanie w pracach nad zakończeniem inwestycji.


tekst i zdjęcia: kpt. Janusz Fąfara
#1 | marcinlubieniecki dnia 06.06.2018 09:12
W dniu 4.06 po południu moja barka PELAGUS , która czekała 2,5 miesiąca we Wrocławiu na możliwość przejścia przez Śluzę Malczyce - była już w Szczecinie. Cieszę się bardzo , gratuluję i dziękuję Wszystkim, którzy się do tego przyczynili - pozdrawiiam - Marcn Lubieniecki.
#2 | koj dnia 06.06.2018 16:29
Człowiek już zdążył posunąć się w latach czekając na koniec tej inwestycji, stąd i radość taka mniejsza.
Teraz mam pytania:
- jakie teraz są warunki na szlaku poniżej stopnia Brzeg Dolny,
- jakie są warunki na szlaku poniżej stopnia Malczyce?
#3 | miroslaw rajski dnia 06.06.2018 19:08
No więc słowo stało się ciałem i ten horror - odcinek Odry między Brzegiem Dolnym i Malczycami nareszcie będzie mógł spełniać rolę normalnej drogi wodnej (tak mi się przynajmniej wydaje). Bardzo bym chciał ten kawałek jeszcze kiedyś przepłynąć i zobaczeć jak teraz wygląda, ale to już raczej niemożliwe...,
Z relacji Janusza wynika że budowa Malczyc jeszcze nie jest zakończona. Nie wiem czy chodzi o kosmetykę, małą architekturę czy o jakieś grubsze sprawy. Jak wygląda stan elektrowni? Czy jaz oddany jest już pod klucz? Chciałoby się widzieć Malczyce jako klejnot polskiego budownictwa wodnego. W końcu jest to najnowocześniejsza nasza śluza i pierwsza na Odrze od sześćdziesięciu lat!
Bardzo brakuje mi zdjęcia lotniczego całego kompleksu, lub chociazby animacji komputerowej (czy coś w tym rodzaju). Nawet nie wiem czy ta śluza jest jedno- czy dwukomorowa. Proszę się nie dziwić - mieszkam zbyt daleko od teatru wydarzeń.
Niemniej cieszę się ze wszystkimi!
#4 | tiktak dnia 06.06.2018 19:54
#5 | budro2 dnia 08.06.2018 08:25
Kilka filmików z Malczyc chronologicznie. Działa, ale jak widać budowa jeszcze potrwa, uważam że co najmniej do końca roku, możliwe że jeszcze rok.
W marcu było tak:
https://www.youtu...wDnF7Fj5h0
Na początku maja było tak:
https://www.youtu...JyxfeyuUJA
Pierwsze 31.05. na szlaku OTLogistic i Malbo+Fabico:
https://www.youtu...xm1XhmcI2g
W dniu 04.06.2018:
https://www.youtu...2-OpJMUBho
No i mała? pompa:
https://www.youtu...GR9MblLOd8
https://www.youtu...jDxYSxhG9c
Odpowiadając Koj-owi: powyżej Malczyc na początku będzie niepełne piętrzenie ~2m, czyli klasa II , po zakończeniu prac min. klasa IV, poniżej Malczyc jak do tej pory. Więc aby puścić OTLogistic i Malbo+Fabico trzeba było puścić falę.
#6 | agron77 dnia 13.06.2018 09:54
Czy wiadomo jak pracuje śluza Malczyce ? W jakich dniach i godzinach są śluzowania ? Chcę płynąć niedużą motorówką z Wrocławia w dól Odry i nie wiem czy jest to możliwe czy lepiej część trasy pokonać na przyczepie ? Wg Pogodynki cała górna Odra ma stany średnie więc z brakiem wody nie ma chyba kłopotu ?
#7 | budro2 dnia 14.06.2018 07:50
Jak widać na przedostatnim filmie Bizon wiozący Ministra dnia 04.06.18 nie został prześluzowany na dolną wodę. Wszedł do śluzy i wyszedł tyłem ponieważ nasz kolega Mieciu prowadzący Bizona nie dał się namówić na śluzowanie ze względu na głębokość wody dolnej wynoszącą ~80cm. Wiemy jakie zanurzenie ma Bizon a fala zrobiona kilka dni wcześniej dla OLT i Fabico była już w Szczecinie. Na szczęście z pomocą Mietkowi przyszedł dyr. Pyś.
Myślę że małe jednostki o zanurzeniu do 0,5m mogą pływać poniżej Malczyc, ale radzę się upewnić przed wypłynięciem w RZGW lub w UŻŚ. No i Pompa była, ale czy Malczyce prześluzują ???? budowa dalej trwa. Sprawdź:
https://wroclaw.r...awigacyjne
#8 | Mateusz dnia 17.06.2018 22:30
Masakra, 21 wiek a na podejsciu do głowicy śluzy dalej takie biedne dalby gdzie nawet jak bumla nie ma podłożyć, doganiamy/dogonimy ten zachód czy nie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

  PRchecker.info Free counters!
Apis | Alhenag | Absolwenci TZS | Wierzbnik | Rada Kapitanów | PHP-Fusion PL